1. Odabir natječaja
Na jednom mjestu svi zanimljivi natječaji
U bazi HGK svi su natječaji EU namijenjeni Hrvatskoj, ali i natječaji svih općina, gradova i županija te ministarstava, kao i HAMAG-BICRO-a i HBOR-a te ponuda banaka za poduzetnike
2. Pregled natječaja
Pripremljeni sažeci svakog natječaja
Brzi pregled odabranog natječaja ostvaruje se u pripremljenom sažetku svakoga. Poduzetnik se može u nekoliko rečenica upoznati s osnovnim uvjetima natječaja
3. Procjena bodova
Svatko može vidjeti isplati mu li se prijaviti
Uz pomoć kalkulatora potencijalnih bodova svaki poduzetnik sam može procijeniti koliko će bodova ostvariti ako se prijavi na određeni natječaj
4. Poslovni plan
Izrada poslovnog plana s aplikacijom
Mogućnost izrade poslovnog plana u nekoliko jednostavnih koraka. Poduzetnik treba unijeti očekivanu veličinu investicije te očekivane prihode i rashode
U višegodišnjem financijskom okviru 2021. - 2027. te putem mehanizma EU nove generacije Hrvatskoj je na raspolaganju približno 25 milijardi eura za razvojne projekte sufinancirane sredstvima EU. To su značajni iznosi, u trenutku dodjele radilo se o gotovo polovini hrvatskoga BDP-a.
Iako dio sredstava odlazi na infrastrukturne i projekte šireg društvenog značenja koji se poduzetnika dotiču posredno, značajna sredstva usmjerena su i za izravno poticanje pojedinačnih poduzetničkih projekata. Takvi natječaji za izravne poduzetničke investicijske projekte moraju biti usklađeni sa smjernicama EU, a financiraju se iz više fondova EU i provode u okviru nekoliko operativnih programa pod kontrolom više državnih institucija.
Pripremne aktivnosti
Kad se tome doda da su jedno vrijeme na raspolaganju bila i nepotrošena sredstva iz VFO-a 2014. - 2020., jasno je da su pred mnogim poduzetnicima bila brojna pitanja i još više izazova. Kako ispuniti stroge kriterije, pripremiti projektnu prijavu i provjeriti jesam li uopće prihvatljivi prijavitelj, među najčešćim su pitanjima koja si postavljaju poduzetnici. Hrvatska gospodarska komora prepoznala je da je upravo prvi korak, inicijalni pristup projektu EU, ujedno najteži korak za većinu poduzetnika, pa je u sklopu platforme Digitalna komora razvijen modul e-financiranje.
- Prvi je korak svakako selekcija i odabir natječaja. U bazi imamo sve natječaje EU iz sredstava EU namijenjenih Hrvatskoj, ali i natječaje svih općina, gradova i županija te ministarstava i drugih institucija u cijeloj Hrvatskoj koji su namijenjeni poticanju poduzetništva. Dodatno, tu su i linije naših partnerskih institucija HAMAG-BICRO-a i HBOR-a te ponuda privatnih banaka. Sveukupno, na jednom su mjestu sva poticajna sredstva namijenjena poduzetnicima te klasični izvori financiranja, što se objedinjeno ne može pronaći ni na jednoj drugoj platformi - ističe Domagoj Topić, voditelj Odjela za upravljanje digitalnom transformacijom HGK.
Unatoč velikoj bazi potencijalnih izvora financiranja, omogućena je jednostavna pretraga prema zadanim kriterijima. U HGK objašnjavaju kako je idući korak brzi pregled odabranog natječaja što se ostvaruje u pripremljenom sažetku svakog pojedinačnog natječaja, gdje se poduzetnik može u samo nekoliko rečenica upoznati s osnovnim uvjetima natječaja.
Treći je korak mogućnost samoprocjene vrijednosti projekta. To se postiže uz pomoć kalkulatora potencijalnih bodova odnosno online aplikacije koja omogućuje poduzetniku da samostalno procijeni koliko će bodova ostvariti ako se prijavi na određeni natječaj. To je vrlo korisna mogućnost provjere je li planirani projekt poduzetnika realno izvediv, a dodatno otvara i prostor za usporedbu s drugim potencijalnim prijaviteljima.
Četvrti je korak mogućnost izrade poslovnog plana, također putem jedinstvene aplikacije u kojoj se od poduzetnika ne očekuju specifična znanja, poput izračuna interne stope rentabilnosti i sl., nego samo u nekoliko jednostavnih koraka treba unijeti očekivanu veličinu investicije te očekivane prihode i rashode. Sve ostalo aplikacija računa samostalno, a rezultati se mogu preuzeti direktno iz aplikacije i koristiti za daljnje potrebe, objašnjava Topić.
Uz mogućnost da većinu pripremnih aktivnosti obavite online, odnosno samostalno, HGK kontinuirano održava brojne edukacije o izvorima financiranja i mogućnostima prijava na natječaje EU koje se održavaju u svim županijama.
Isplati li se ulaganje
Edukacije su važne jer je poduzetnicima uz informiranje o dostupnim programima nužna i potpora u procjeni isplati li se ulaganje u pojedini projekt - jer, čak ako i dobiješ poticajna sredstva, to ne znači da je investicija isplativa. S druge strane, postoje investicije koje su isplative i bez poticajnih sredstava i onda možda ne treba gubiti vrijeme čekajući odgovarajući natječaj, nego odmah krenuti u realizaciju, kaže Domagoj Topić.
E-financiranje tako omogućuje jedan zaokruženi i cjeloviti paket usluga, nudeći poduzetnicima potporu za lakše snalaženje u velikoj količini informacija i administrativnih procedura vezanih uz natječaje EU. Poduzetnici svoj investicijski projekt mogu započeti pretragom baze natječaja pa izračunom broja bodova i izradom poslovnog plana te uz mišljenje stručnjaka HGK doći do odluke o pokretanju projekta.
Cilj je pomoći poduzetniku u startu i smanjiti rizik, trošak i potrebno vrijeme kako bi se prikupile relevantne informacije i donijela odluka o prijavi projekta na određeni natječaj, a preporuka je u idućim koracima u realizaciji projekta koristiti usluge konzultanata specijaliziranih za prijavu i provedbu projekata EU.
Sadržaj omogućava HGK
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....