VELIKI USPJEH

Znanstvenici 'uzgojili' jetru iz matičnih stanica

 Neja Markičević/CROPIX

Znanstvenici su uspješno uzgojili jatru u laboratorijskim uvjetima vraćajući nadu stotinama tisuća pacijenata kojima odumiru ili su im oštećeni organi.

Uspjeh ovog projekta nagovještava da bi u budućnosti ljudi kojima zatrebaju jetra, novi organ mogli naručiti 'po mjeri'.

Prva umjetno uzgojena jetra mogla bi se početi koristiti već kroz pet godina. Također, organske 'zakrpe' koristit će se za popravljanje jetre koja je oštećena bilo zbog ozlijede, bolesti ili alkoholizma. Druge mogućnosti uključuju održavanje na životu pacijenata koji čekaju transplantaciju, na sličan način na koji dijaliza danas čuva zdravlje oboljelih od bubrežnih bolesti.

Eksperiment je izveden na životinjskoj jetri i nalazi se tek u početnoj fazi, no dobar je začetak stvaranja 'rezervnih dijelova' za ljude.

Proces je počeo čišćenjem stanica s donorske jetre do prirodnog proteina kolagena i krvih žila na kojima je rasla nova jetra. Američki su znanstvenici potom u 'temelje' ubrizgali preko 200 milijuna zdravih stanica jetre koje su se proširile. Uz dovoljnu količinu umjetno priskrbljene krvi, jetra je u petrijevoj posudici preživjela deset dana.

U međuvremenu, testovi su pokazali kako je jetra bila sposobna pročišćavati sve otrove iz krvi. istraživači su je u jednom trenutku na nekoliko sati presadili u pokusnog štakora.

- Iako je ovo vrlo uzbuđujuće i obećavajuće to je tek potvrda teorije. Još nam ostaje mnogo posla prije nego što napravimo potpuno funkcionalnu jetru koja će se moći transplantirati u ljude - objasnio je vodeći istraživač Korkut Uygun uz massachusettske Opće bolnice u Bostonu.

Jedna od glavnih prepreka je i stvaranje jetre od svih vrsta stanica potrebnih za normalno funkcioniranje jetre, među kojima su i one za uništavanje bakterija i ostalih nametnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 13:00