Božićna zvijezda ili poinsetija jedna je od najpopularnijih cvjetnih sobnih biljaka i omiljena u blagdanskoj sezoni. Postala je simbol Božića jer obično cvijeta u prosincu i siječnju i idealan je detalj u domu - osobito u verziji s prekrasnim crvenim cvjetovima.
Gotovo je nemoguće zamisliti blagdane bez božićne zvijezde, koja ukrašava naše domove za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika. Poznata je i kao simbol povjerenja prema dragim osobama i bližnjima, a zanimljiva je i legenda koja se vezuje za ovo cvijeće. Prema njoj, dvoje siromašne djece, Marija i Pablo, nisu imali novca da kupe poklon malom Isusu. Zato su na Badnjak na putu prema crkvi ubrali buket poljskog cvijeća sa zelenim listovima koji su se pretvorili u sjajne crvene latice čim su ih stavili oko jaslica u kojima je rođen Isus.
Inače, ova biljka u prirodi raste kao grm do visine od tri metra, dok kao sobna naraste do 45 centimetara i potrebno joj je dosta svjetlosti i vlage. Dolazi u puno različitih boja, oblika i veličina. Paleta boja kreće se od boje marelice, bordo, kremasto bijele i boje lososa, zatim narančaste, ružičaste i raznih nijansi crvene pa sve do boje cimeta i limun žute. Uz nekoliko jednostavnih savjeta za njegu, vaša će božićna zvijezda izgledati prekrasno i nakon blagdana, a briga o njoj nije uopće teška. Uz ove savjete uživat ćete u njoj cijele godine.
Koliko svjetla je potrebno božićnoj zvijezdi?
Božićnoj zvijezdi je potrebno dosta svjetla. Zbog kratkih zimskih dana i manjka svjetlosti, najbolje ju je držati na svijetlom mjestu blizu prozora, ili pak pored prozora okrenutog prema jugu.
Zalijevajte umjereno i redovito
Korijen uvijek održavajte lagano vlažnim, ali ne ostavljajte da stoji u vodi. Zalijevanje je najveći neprijatelj božićnih zvijezda jer može dovesti do truljenja korijena. Ako ste u nedoumici, bolje je da korijen bude suh nego prevlažan. Previše vode može dovesti do truljenja korijena što će rezultirati propadanjem lišća. Da biste to izbjegli, zalijevajte tek kada je gornji sloj tla suh do dubine od 2 cm. Isto tako, prema težini lončanice možete procijeniti treba li biljka vode. Ako je osjetno lagana, vrijeme je za zalijevanje.
Izbjegavajte nakupljanje vode
Kako biste izbjegli nakupljanje vode, 15 minuta nakon zalijevanja provjerite ima li u tanjuriću ispod žardinjere viška tekućine te po potrebi ocijedite vodu. Time se sprječava da korijenje predugo stoji u vodi. Svaka bi posuda za sadnju treba imati ispravnu drenažu ili drenažni sloj.
Gnojidba
Ako božićnu zvijezdu kupite u tjednima ili mjesecima prije Božića, nećete je morati gnojiti tijekom prve sezone cvatnje. Biljke su posađene u prethodno pognojenu zemlju i imaju sve hranjive tvari koje su im potrebne. Gnojidba je potrebna samo ako želite nastaviti s uzgojem nakon završetka cvatnje. S gnojidbom je potrebno započeti čim se pojave novi listovi. Koristite komercijalno, dostupno tekuće gnojivo za sobne biljke i dozirajte ga prema uputama. To će vašoj biljci osigurati sve potrebne hranjive tvari. Ne preporučuje se korištenje taloga kave ili drugih kućnih pripravaka kao gnojiva za sobne biljke jer u njihovom kompostu nema glista koje mogu razložiti ovo gnojivo na hranjive tvari koje biljka može koristiti.
Dajte joj vrijeme za odmor
Nakon cvatnje božićne zvijezde prelaze u fazu mirovanja. U to vrijeme trebaju manje vode i nimalo gnojiva. Zalijevajte umjereno, tek toliko da se tlo potpuno ne osuši. U tom periodu smjestite ju u hladnije, svijetlo mjesto, po mogućnosti na temperaturama oko 15°C.
Orezivanje božićne zvijezde
Orezivanje treba obaviti u proljeće. Odrežite izdanke tako da biljka bude visoka oko 15 cm i počnite ju redovito zalijevati. Sada je i pravo vrijeme da je po potrebi presadite u veću posudu.
Ljeto na otvorenom
Ljeti svoju božićnu zvijezdu stavite na svijetlo mjesto zaštićeno od izravne sunčeve svjetlosti i jednom tjedno je gnojite tekućim gnojivom za kućne biljke. To će joj pomoći da se razvije u snažnu biljku. Sve dok su ljeti temperature iznad 15°C, čak i noću, možete ju držati vani u vrtu ili na balkonu. Ne zaboravite ju unijeti u kuću na vrijeme u kasno ljeto i jesen jer će osjetljivo reagirati na niske temperature.
Učinite da božićna zvijezda opet procvjeta
Božićne zvijezde su biljke koje zahtijevaju poseban tretman. Kako bi vaša biljka pokazala svoje crvene brakteje za Advent, morate se pobrinuti da je od kraja rujna najmanje 12 do 14 sati dnevno držite u potpunom mraku. To možete postići tako da je stavite u potpuno mračnu prostoriju ili prekrijete neprozirnom kartonskom kutijom.
Osam tjedana mraka
Nakon otprilike osam tjedana, vaša će božićna zvijezda razviti nove cvjetove i raznobojne pricvjetne listove. Čim se pojave, možete prestati sa zamračivanjem i svoju biljku smjestiti na prikladno, svijetlo mjesto u vašem domu. No, u razdoblju zamračivanja sve mora ići po planu. Samo mali prekid u rutini – čak i na kratko – može uništiti vaš uspjeh. Čak i ako uspije usprkos prekidu u rutini, vaša božićna zvijezda vjerojatno neće izgledati tako veličanstveno kao prve godine.
Koliko dugo živi božićna zvijezda?
Božićne zvijezde su trajnice. Uz pravilnu njegu, mogu živjeti godinama. Ako su imale dovoljno tretmana zamračivanjem, na našem području bi trebale cvjetati barem od studenog do veljače.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....