Chefica Ivana Bekavac svojim je Studijem 201 u Zagrebu ponudila sasvim drugačiji koncept druženja uz hranu: tu se poslužuju vegetarijanska jela te domaći proizvodi koje priprema sa svojim timom, ali su u ponudi i cvjetni aranžmani, keramika pa i likovni radovi mladih umjetnika.
S 18 godina je otišla u SAD gdje je tri godine provela na prestižnoj kulinarskoj akademiji Culinary Institute of America u New Yorku, a potom je radila u restoranima diljem Hrvatske - sve do 2020. kad je otvorila vlastiti u centru Zagreba koji je zatvorila dvije godine kasnije. Sada pak Zagrepčanka Ivana Bekavac (32), koja je široj javnosti postala poznata kroz RTL-ov kulinarski show "Hell‘s Kitchen", ima novi projekt - Studio 201. U njemu je spojila mnogo naizgled različitih elemenata koji čine skladnu cjelinu: to je, naime, dnevni bar, restoran, cvjećarnica, izložbeni prostor...
"Kad sam zatvorila svoj restoran Kut, nekako sam mislila da ću imati mirniji period, da ću se posvetiti nečemu trećem, no ipak sam ostala u ugostiteljstvu. Prošle godine, s obzirom na to da živim blizu Petrove, vidjela sam natpis da se iznajmljuje prostor, ušla sam u njega, svidio mi se i unajmila sam ga. Uređenje je trajalo godinu i pol dana, u tom razdoblju sam odradila i sezonu na brodu. Tako da sam paralelno radila dvije stvari i jako sam umorna, ali mislim da se isplatilo", govori Ivana koja je projekt pokrenula sa sestrom Marom Kraljević i kolegom Marinom Petranovićem, a društvo im svaki dan pravi i Ivanin preslatki pas Tonči, mješanac koji je u Kut dolutao prije četiri godine i od tada su nerazdvojni.
"Kada god pokrećem nešto svoje, uvijek razmišljam gdje bih se ja vidjela i što meni nedostaje u gradu, a to je bilo upravo jedno ovakvo neformalno mjesto. U kojem možeš doći popiti kavu, pojesti, odraditi poslovni sastanak, navečer se podružiti s prijateljima, kupiti cvijeće ili možda keramiku moje prijateljice Petre Ceraj iz Studija Pech, u kojoj poslužujemo hranu i piće. Mogu se kupiti i ukiseljeni proizvodi koje sami radimo, orašasti plodovi domaćeg brenda Gešenk, koje možete kušati uz pivo i vino", objašnjava Ivana. U Studiju 201 održavat će se i izložbe likovnih umjetnika, a prvu suradnju napravili su sa slikarom Lukom Kraljevićem koji je oslikao crvene poslužavnike, a izgledaju kao slike. Uskoro će u restoranu imati i izložbu njegovih radova. Ivana i Mara organizirale su i buvljak koji je, kažu, odlično prošao, a upravo im je to namjera, da se Studio 201, koji je uredila arhitektica Ivana Krmpotić, u potpunosti iskoristi pa će se tako prostor povremeno navečer otvarati za posebne evente, a moći će se i unajmiti za domjenke ili privatne zabave. Ponosni su i na suradnju s prijateljicom i food blogericom Jelenom Markotom koja za njih radi veganske kekse i brojne druge slastice. U restoranu će, ističe, raditi sezonska jela, a namirnice nabavljaju sa svoje farme u Brezovici nedaleko od Zagreba.
"Želim se odmaknuti od klasičnog restorana, jelovnik se mijenja često jer nama kuharima dosadi kuhati stalno ista jela. Pa tako sada imamo vege sarme punjene dimljenim tofuom, heljdom, ciklom, mrkvom, gljivama i celerom, a mješavina jako podsjeća na meso. Uz to nudimo granolu te sendvič od gljiva i bešamel umaka što ga radimo u suradnji s BreadClubom koji nam svako jutro dostavlja svježi kruh, juhu i vege zdjelu, a ona je bila hit i u Kutu. Ta zdjela je prezentacija mene i onoga kako se hranim. Baza je uvijek neka žitarica poput kvinoje ili bulgura, zatim je tu humus, namaz od cikle i tofua, kroketi od slanutka i razne salate. Zapravo se čovjek može od toga baš dobro najesti. Stavljamo i naš "kiseliš" od mrkve i cvjetače", objašnjava Ivana. Projekt se, kaže Ivana, odmah svidio i njezinoj sestri, ekonomistici Mari, koja je oduvijek imala veliku strast za cvijećem i skupljala vaze, pa je odlučila u Studiju 201 jedan kutak napraviti za sebe.
"Ljudi se dođu podružiti, pojedu, kupe keramiku, cvijeće, vaze ili neke od naših proizvoda, imamo i naš džem od šljiva. To je jedan koncept u kojem hrana nije u središtu pozornosti, ali to ne znači da joj se nismo posvetili", pojašnjava Ivana, ističući kako će restoran raditi dok je god bude činio sretnim, a onda će ga bez mnogo razmišljanja zatvoriti i baviti se nečim drugim.
"Postoji još toliko toga što me zanima. Trenutačno sam posvećena Studiju 201, no to ne znači da me nakon nekog vremena nešto drugo neće zaokupiti. Zanima me psihologija, umjetnost, slastičarstvo, jako puno toga, i zato se ne ustručavam nešto otvoriti i zatvoriti na vrhuncu uspjeha. Oduvijek sam hrabra i svoja, no sve to ima svoju cijenu, a to su godine rada, odricanja, neprospavanih noći, rada u raznim kuhinjama po 15 sati dnevno i tako dalje. Ništa mi to nije palo s neba. Iako kad ovako pričam zvučim jako razigrano i prpošno, iza svega stoje godine rada i truda", zaključuje Ivana koja je s našim čitateljima podijelila i dva ukusna recepta.
VEGE ZDJELA
Sastojci (za 4 osobe):
tofu, 200 g bulgura, 300 g kuhanog slanutka, 50 g kuhane cikle, limun, sol, hren, maslinovo ulje, kumin, 125 ml sojinog mlijeka, 50 g rikole, suncokretovo ulje
Priprema:
Napraviti namaz s tofuom: u blender staviti tofu, ciklu, limun, sol, hren i vodu te sve izmiješati dok se ne dobije kremasta tekstura. Zatim skuhati bulgur prema uputama i začiniti ga maslinovim uljem i solju. Štapnim mikserom usitniti slanutak, naribati koricu i i iscijediti limunov sok te dodati kumin, sol i maslinovo ulje. Od toga oblikovati polpete i peći ih u pećnici na 180 stupnjeva 15 minuta. Napraviti majonezu od rikole na način da se štapnim mikserom izmiješaju sojino mlijeko, limun, rikola, sol i suncokretovo ulje dok se ne dobije željena gustoća. Prilikom serviranja u zdjelu prvo staviti namaz s tofuom, na njega dodati bulgur pa majonezu od rikule, potom dodati polpete i rikolu.
SENDVIČ S TRGANIM GLJIVAMA, BEŠAMELOM I HRSKAVIM KISELIM KUPUSOM
Sastojci (za 1 osobu):
500 g bukovača, 100 g poriluka, suncokretovo ulje, papar, sol, 1 dl bijelog vina, 1 žlica koncentrata od rajčice, timijan
Priprema:
Oprati i sitno narezati poriluk. Narezati bukovače na tanke trakice. Na suncokretovom ulju sotirati poriluk, dodati koncentrat od rajčice, potom bukovače i nakon nekoliko minuta podliti bijelim vinom. Dodati timijan, sol i papar po želji.
BEŠAMEL UMAK
Sastojci:
500 ml sojinog mlijeka, 50 g margarina, 50 g glatkog brašna, 30 g kvasca, sol, papar, timijan, 2 režnja češnjaka
PRIPREMA
Ugrijati sojino mlijeko do vrenja, dodati timijan i češnjak te pustiti da odstoji 15 minuta. U loncu otopiti margarin te dodati brašno, nakon nekoliko minuta procijediti sojino mlijeko unutra. Miješati pjenjačom do željene gustoće. Dodati kvasac, sol i papar po želji.
KISELI KUPUS
Sastojci:
200 g kiselog kupusa
Priprema:
U pećnici na 180 stupnjeva peći kupus 20 minuta ili dok ne postane hrskav.
SLAGANJE SENDVIČA
Komad kruha po izboru tostirati. Na tostirani kruh staviti žlicu bešamel umaka, dodati bukovače. Na bukovače staviti kiseli kupus te ponoviti postupak s bešamel umakom na vrhu. Sendvič staviti u pećnicu te ga ugrijati nekoliko minuta da poprimi zlatnu boju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....