HRANA NA RUBU SVEMIRA

Kuhar s Michelinovom zvjezdicom u orbiti će posluživati jela od aerogela i proteina meduza

Krajem 2025. godine šestero putnika krenut će na izlet do ruba svemira, gdje će ih dočekati vrhunska večera u režiji danskog kuhara s Michelinovom zvjezdicom, Rasmusa Munka

Michelinov kuhar udružio je snage s floridskim startupom specijaliziranim za svemirske letove kako bi kreirao jedinstveno kulinarsko iskustvo na rubu svemira. Od samih početaka svemirskih putovanja, obroci su bili daleko od privlačnih. Prvi čovjek u svemiru, Jurij Gagarin, jeo je pastu od mesa iz aluminijske tube. No, to bi se uskoro moglo promijeniti.

Ovo je neobična prilika za one koji žele kombinirati vrhunsku gastronomiju s avanturom.

Krajem 2025. godine šestero putnika krenut će na izlet do ruba svemira, gdje će ih dočekati vrhunska večera u režiji danskog kuhara s Michelinovom zvjezdicom, Rasmusa Munka.

Munk, 33-godišnji kulinarski inovator, putovat će s gostima i posluživati obroke iz male kuhinje na brodu. Inspiraciju za jelovnik crpi iz povijesti svemirskih istraživanja.

"Kroz hranu želimo pričati priče i skrenuti pažnju na istraživanja provedena tijekom posljednjih 60 godina", objašnjava Munk.

On i šestero gostiju putovat će na svemirskom brodu Neptune, koji je razvio Space Perspective, kompanija sa sjedištem u Floridi. Brod se više može usporediti sa svemirskim balonom nego raketom.

Prema riječima tvrtke, balon napunjen vodikom podići će pod tlakom zaštićenu kapsulu na visinu od 30 kilometara iznad razine mora. Tijekom leta, gosti će uživati u obroku dok promatraju izlazak sunca iznad zakrivljenog horizonta Zemlje.

image
Edwin Tan /Getty Images

No, ovakvo ekskluzivno iskustvo ima i svoju cijenu – ulaznica stoji 495.000 dolara.

Valja napomenuti da let neće dosegnuti svemir u pravom smislu riječi. Kapsula će se popeti na visinu od 30 kilometara, što je ispod Karmanove linije na 100 kilometara nadmorske visine, koja se smatra granicom između atmosfere i svemira.

Jelovnik će biti daleko sofisticiraniji od obroka koje su konzumirali bivši i sadašnji astronauti. Na primjer, astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji jedu obroke u pakiranjima koja se mogu rehidrirati, poput juha i složenaca, kako bi se smanjila težina zaliha.

image
Filippobacci/Getty Images

Munk planira servirati jedinstvena jela poput zvijezda koje svijetle u mraku, izrađenih od aerogela i proteina meduza, kao i jestivi komadić "svemirskog smeća" iz satelita.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 17:30