Ako volite proljetno voće, tada vas potpuno razumijemo ako i ove godine tražite provjerene recepte za slastice s jagodama i trešnjama. Da, cijena im je još uvijek daleko od povoljnih, no uzmemo li u obzir koliko je kratka, možda je najbolje da se odlučite za opciju branja jagoda, a vjerujemo kako će uskoro stići i obavijesti za berbu trešanja po povoljnijim cijenama i doskočiti problemu.
Pitate li se što s viškom ovih slatkih plodova, osim što od njih možete raditi slatko, pekmez, sirup, sok, vino, ocat... i jesti ih svježe, možete ih pripremiti i u omiljenim slasticama - od krema, preko biskvita, do punjenja za torte, kolače i biskvite. No, s njima možete napraviti i poznati francuski galette, vjerojatno najjednostavniju pitu koja postoji. Otkako je Janja Benić prije nekoliko godina objavila svoj recept za galette, mi se uvijek vraćamo njemu, jer ga obožavaju svi koji su ga imali prilike probati, pa vam ga za opciju s jagodama ostavljamo u nastavku, a onaj s trešnjama možete pronaći na linku.
Trebat će vam:
Za tijesto:
295 g glatkog brašna
225 g hladnog maslaca narezan na kockice 2x2 cm
1 žlica šećera
1 žličica soli
2 žlice jabučnog octa
1 šalica zrelog, hladnog sourdough startera (oko 200 g startera sa 100% hidratacije)
malo hladne vode (cca 2 žlice vode)
jaje za premazivanje tijesta
Demerar šećer za posipavanje tijesta
Za nadjev:
500 g jagoda
1 žlica limunovog soka
3 žlice tapioka škroba ili kukuruznog škroba
30 g smeđeg šećera
40 g bijelog šećera
1 jaje (za premazati tijesto)
Demerar šećer za posipavanje tijesta
Priprema:
Zreli starter prelijte u mjeru jedne šalice i stavite u hladnjak da se rashladi. U zdjelu stavite brašno, sol i šećer i promiješajte. Dodajte kockice maslaca i rukama usitnite maslac tako da se maslac prekrije brašnom. Nemojte dozvoliti da se maslac previše usitni. Možete ga malo i gnječiti prstima, ali ne previše, mora vam ostati i pokoji veći komad maslaca. Nakon toga dodajte rashlađeni sourdough starter, ocat i vodu. Miješajte sa špatulom dok se sve ne poveže. Dodajte još vode ako mislite da je potrebno - kad stisnete tijesto rukama bitno je da nastane kugla, ali da tijesto ne bude pregnjecavo i prevlažno. Prebacite tijesto na radnu površinu i stisnite tijesto iz kugle u oblik diska. Zamotajte tijesto u prozirnu foliju i stavite u hladnjak najmanje 2 sata. Nakon što se tijesto stegnulo u hladnjaku lagano pobrašnite površinu i razvaljajte tijesto u obliku kruga promjera 35 cm, bitno je da tijesto bude otprilike iste debljine. Sada odrežite rubove nožem prateći rub razvaljanog tijesta. Tijesto prebacite na prethodno pripremljen lim za pečenje (možete ga peći i u okrugloj keramičkoj posudi za pečenje). Razvaljano tijesto zatim stavite u hladnjak da se još stegne. Za to vrijeme možete pripremiti nadjev. U veliku posudu ubacite sve sastojke za nadjev i promiješajte da se povežu. Izvadite rashlađeno razvaljano tijesto iz hladnjaka i na njega stavite nadjev po sredini, svakako ostavite cca 5 cm prazno uz cijeli rub jer će se taj dio tijesta preklopiti. Sad stavite cijeli galette u hladnjak na 15-30 minuta da se dobro stegne prije pečenja (možete ga čak ostaviti i preko noći). Za to vrijeme možete zagrijati pećnicu na 205 C. Kad ste izvadili galette iz hladnjaka, premažite tijesto jajem i posipajte šećerom. Pecite oko 40 minuta sve dok ne vidite mjehuriće od voćnih sokova i dok kora ne postane lagano smeđa.
Dobro je znati! Galette možete pripremiti i bez dodatka startera, no ubacite li ga u tijesto, ono će biti prozračnije i ukusnije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....