Kako kul!

Ne rasipajte dragocjene mjehuriće, evo kako potrošiti zadnju kapljicu pjenušca i šampanjca

Ako ste se pobrinuli da ne bacite ništa od hrane koja vam je ostala od blagdana, vrijeme je da isto učinite i s pićem kojim smo nazdravili dolasku Nove godine!

Otkako smo dočekali Novu, većina nas se bavi razmišljanjem kako iskoristiti sve to blagdansko obilje koje nam je ostalo od slavlja. I dok neki rade složence i mesne salate, a druge veća briga mori što sa svim tim nepojedenim kolačima, za što dobru ideju možete pronaći ovdje, neki među nama sačuvali su dopola ispijene boce pjenušca i šampanjca. Ako ste i vi među njima, i ne pada vam na pamet izliti te ukusne i skupocjene mjehuriće u sudoper, dobro ste učinili što ste ih sačuvali! Naime, ostaci ovog pića daju se također dobro iskoristiti, a jednom kad okusite poslasticu koju od njega možete napraviti, možda i ciljano kupite bocu, dvije baš za tu namjenu. U nastavku vam stoga donosimo legendarni recept poznatog chefa, autora recepata i kuharica te suradnika Food & Wine magazina Justina Chapplea za žele od šampanjca, koji možete servirati umjesto deserta u svakoj svečanijoj prilici! Riječ je o njegovom originalnom receptu, no vi naravno, možete koristiti pjenušac umjesto šampanjca te onaj koji vam je pri ruci, jer ne mora nužno biti rose. Također, za količinu želatine na količinu pjenušca ili šampanjca kojima raspolažete, najbolje je da pratite upute na pakiranju. Sukladno tome smanjite ili povećajte agavin sirup i posudu u kojoj ćete žele ohladiti.

ŽELE OD PJENUŠCA ILI ŠAMPANJCA

Trebat će vam:
6 omota želatine bez okusa
2 boce (1,5 l) rose šampanjca ili pjenušca, ohlađene
1 šalica svijetlog nektara agave
Kanola ulje*, za podmazivanje
Dekorativni šećer, za ukrašavanje, umakanje ili posipanje

Priprema:

Otvorite prvu bocu šampanjca ili pjenušca i ulijte si 150 ml u čašu da guštate dok dok radite žele.

Ulijte polovicu preostalog šampanjca iz otvorene boce u posudu i stavite grijati na srednje jaku vatru. Preostali šampanjac ili pjenušac ulijte u veliku zdjelu i ravnomjerno posipajte želatinom po vrhu (bez miješanja) i pustite neka odstoji dok se ne otopi (3 do 5 minuta).

Kad se šampanjac u loncu zagrijao, dodajte mu onaj dio u koji ste dodali želatinu i sve dobro izmiješajte. Ako je potrebno, vratite na štednjak da se želatina rastopi. U protivnom, prebacite sve u veliku zdjelu i dodajte sad u nju i drugu bocu šampanjca ili pjenušca te šalicu agavina sirupa. Promiješajte i ostavite oko 5 minuta da odstoji.

Za to vrijeme uljem kanole u tankom sloju premažite posudu za pečenje (približnih) dimenzija 22 x 33 cm.

Kako bi žele bio lijepo proziran, ako je na šampanjcu ili pjenušcu i nakon 5 minuta ostalo pjene, uklonite je žlicom. Procijedite sad šampanjac kroz fino sito u posudu za pečenje. Ohladite preko noći. Oštrim nožem žele izrežite na kocke željene veličine (najbolje za jedan zalogaj). S pomoću male lopatice pažljivo izvadite žele iz posude. Posipajte šećerom za ukrašavanje i poslužite.


*Ovo ulje nekada se proizvodilo od biljke iz porodice gorušica koja se zove uljana repica, no danas se pravo kanola ulje dobiva od biljke kanola, koja nije repica, već je iz porodice u koju spadaju kelj, brokula i cvjetača. Kanola je izvedenica od engleskog izraza Canadian low acid oil i riječ je o ulju koje je također bogato omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, no za razliku od maslinovog ulja koje je bogato okusom, kanola ulje relativno je bezukusno. Stoga se zbog neutralnog okusa, a još više zbog otpornosti na visoke temperature, koristi u kuhinji za friteze, prženje, pečenje, pirjanje.

SAVJET VIŠE! Žele možete ohladiti i u kalupu za kuglof te ga servirati na pladnju za tortu. Također, u njega možete dodati i jestivo cvijeće - ljubičice mu, znaju to mnogi, itekako lijepo pristaju i bojom i okusom, a možete mu dodati i jestive zlatne listiće za dodatnu "porciju" glamura.

A kako ovu poslasticu radi Justin Chapple, pogledajte u Facebook objavi u nastavku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 12:04