Želite li spremiti kruh od domaćeg kvasca, krajnji je čas da se pozabavite pripremom vlastitog startera odnosno divljeg kvasca iz kućne radinosti. Sve što vam treba su brašno, voda i dovoljno velika teglica te malo strpljenja, a mogućnosti što s tim starterom kasnije možete pripremiti su gotovo bezgranične!
Starter - kvasac
1. dan
50 g vode i 50 g raženog ili integralnog brašna pomiješati u staklenoj teglici, pokriti papirnatim ubrusom i ostaviti preko noći, odnosno 12 sati.
2. dan
50 g izvorske vode
50 g raženog ili integralnog brašna
Ponoviti postupak od prvog dana.
3. dan
100 g izvorske vode
100 g raženog ili integralnog brašna
Izliti sadržaj iz staklenke u prigodnu posudu i pomiješati s dodatnim brašnom i vodom. Smjesu vratiti natrag u staklenku (nemojte je oprati). Ostaviti preko noći (12 h) lagano pokriveno.
4. dan
150 g izvorske vode
150 g raženog brašna
Ponoviti postupak od trećeg dana.
5. dan
200 g izvorske vode
200 g raženog ili integralnog brašna
Ponoviti postupak od trećeg dana.
6. dan
230 g izvorske vode
230 g raženog ili integralnog brašna
Ponoviti postupak od trećeg dana.
7. dan
250 g izvorske vode
250 g raženog ili integralnog brašna
Ponoviti postupak od trećeg dana.
8. dan nadalje
Svaki idući dan ponavljati postupak od 7. dana, dok se ne dobije kvas s mjehurićima, odnosno dok se jasno ne vidi da je počeo "raditi" - dizati se i spuštati.
Nakon sedmog dana kvas bi trebao već biti aktivan, ali može potrajati do deset dana dok se ne aktivira.
Nakon toga, kvasac možemo koristiti prema potrebi, a čuvamo ga u hladnjaku. Preporučuje se jednom tjedno napraviti prihranu - dodati brašno i vodu, ostaviti vani jedan dan pa vratiti u hladnjak. Ako u receptu za kruh koristimo, primjerice, 300 g kvasa, onda ga poslije prihranimo sa 150 g vode i 150 g brašna.
Ovaj je recept dio velike teme o kruhu iz novog broja magazina Dobra hrana, koji je trenutno na kioscima. Ne propustite!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....