Čisto savršenstvo

Kad je ovako pripremite bit će vam jasno zašto je carbonara najbolji talijanski klasik

Od Veneta preko Ligurije i Lazija do Emilia-Romagne i Campanije, Ana i Pasquale Longobardi vode nas na gastro putovanje Italijom

Vlasnici zagrebačkog Papavero Pizza & Food Laba u novom broju magazina Dobre hrane uče nas talijanskim klasicima i upoznaju s tajnama i malim trikovima uz koje će i vaš tanjur ovih jela biti savršen, kao iz najboljeg talijanskog restorana. Nakon što smo vam otkrili njihov recept za linguine cacio e pepe, potom spaghette aglio, olio e peperoncino i pesto e orecchiette, Ane Uremović Longobardi i Pasquale Longobardi objašnjavaju nam kako napraviti jedan od najpoznatijih i najomiljenijih talijanskih klasika - carbonaru!


PRAVA TALIJANSKA CARBONARA

Trebat će vam:

540 g spaghetta
10 žumanjaka
100 g pecorino sira
100 g guanciale (talijanski suhomesnati proizvod od svinjskih obraza)
papar po želji

Priprema:

Guanciale narežite na kockice i lagano popržite u tavi dok ne dobije lijepu zlatnu, zapečenu boju. Provjerite masnoću, po potrebi je dodajte ili odlijte.

image
Berislava Picek/Cropix
image
Berislava Picek/Cropix

U zdjelici sa strane pomiješajte žumanjke, pecorino i papar.

Spaghette stavite kuhati u puno kipuće slane vode.

Podlijte guanciale škrobnom vodom.

image
Berislava Picek/Cropix

Spaghette kuhajte al dente prateći vrijeme napisano na pakiranju. Kad su kuhani, dodajte ih u tavu na guanciale, podlijte s još malo škrobne vode. Popržite na jakoj vatri pola minute. Brzo dodajte smjesu jaja i pecorina i dobro sve promiješajte, ali ne vraćajte na vatru!

image
Berislava Picek/Cropix

Servirajte. Dodajte malo svježe mljevenog papra na vrh.

image
Berislava Picek/Cropix

SAVJET VIŠE! Jednom kad se izliju jaja na tjesteninu, više se ne vraćaju na vatru da jaja ne bi koagulirala. Umjesto guanciale, možete koristiti i pancetu, slaninu ili špek.

Dobro je znati

Ovo jelo pojavljuje se u zapisima od 1944., nakon što su američki vojnici bili masovno prisutni u Italiji u Drugom svjetskom ratu, i probali cacio e uova. Jelo su tada počeli pripremati s guancialeom pa je nastala carbonara. Iako postoji puno priča o carbonari, ovo je jedna od onih koja se najčešće prepričava.

image

Vlasnici restorana Papavero Ana i Pasguale Longobardi

Berislava Picek/Cropix

Želite li, pak, doznati kako napraviti prave domaće gnocche ili tjesteninu, Ana i Pasquale i to su nam pokazali, baš kao i još nekoliko recepata u našem video specijalu, koji možete pogledati ovdje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
01. studeni 2024 05:52