Ajngemahtec za nedjeljni ručak
Pretpostavlja se da je ova bogata juha u domaće kuhinje stigla iz onih austrijskih, a sama riječ ajngemahtec u zagrebački je rječnik ušla davnih dana. Dolazi od riječi "eingemachts", što bi u slobodnom prijevodu s njemačkog jezika značilo "sve u jednom". Kako bi riječ učinili što više domaćom, Zagrepčani su joj dodali nastavak –ec i krepka juha, najčešće viđena za vrijeme svečanog purgerskog ručka, postala je ajngemahtec. Kao i kod svakog jela koje već godinama poznajemo u domaćoj kuhinji, recepti za ajngemahtec razlikuju se od kuhinje do kuhinje.
Pileća juha s griz knedlama iz gostione na Kvarneru
Jetrica na naglo i restani krumpir
Ponekad su najjednostavnije stvari i najbolje, ali i njih treba znati pripremiti kao što je to slučaj s jetricama na naglo, kultnim jelom koje se obično jede za marendu ili gablec.
Sekeli gulaš za prste polizati
Sekeli se može raditi kao jušna varijanta, znači s više tekućine i tada se služi s kuhanim krumpirom, ili se radi na gušće tako da se tekućina izreducira do samog kraja i služi se s pireom. A postoji i verzija za prave mahere i šmekere, a to je ona kad se pri kuhanju sekelija doda i svinjska nogica koja će pustiti sve što treba da gulaš dodatno dobije na okusu.
Jota po receptu majke poznatih istarskih vinara
"Mi je delamo tako da dinstamo luk narezan na listiće, skuhamo grah, kiseli kapus sa suhim mesom, dodamo pešt od bijelog dijela pancete i češnjaka i sve zajedno pomiješamo sa skuhanim krumpirom. Uz to ide prava palenta od krupice koja se kuha najmanje pola sata. Jota je takva kod nas, inače je drugdje više jušna, ali tu u Kaldiru ne morete jesti drugu jotu", ispričala nam je Mirjana Benvenuti dok je jotu pripremala na starom špakeru na drva, u kuhinji iznad slavne vinarije.
Kokos kuglice su savršen snack kojem je teško odoljeti. Obavezno ih držite na hladnom kako bi vam zadržale oblik i okus.
Raspucance možete raditi i s bijelom čokoladom, a napravite li preveliku količinu smjese, jednostavno je možete i smrznuti. Tijesto ubacite u hladnjak kako bi se stisnulo, oblikujte kuglice, a zatim ih ubacite u spremnik ili vrećicu za zamrzivač. Tako spremljene kuglice u zamrzivaču mogu stajati do tri mjeseca.
Išleri nisu zahtjevni za pripremu, ali obavezno ostavite da se tijesto odmara 30 minuta. Spojene keksiće namačite u čokoladnu ocaklinu, mora biti taman toliko stisnuta da vam se ne cijedi i ne pretjerujte jer će tako keksići biti uredniji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....