Renomirani vodič Gault & Millau također je prepoznao istarsku kvalitetu te u ovogodišnjem izdanju rovinjskom Monteu dodijelio 17 bodova i 3 kuharske kapice, dok ga u stopu slijede Marina, Restoran Amfiteatar, Wine Vault te Damir & Ornella s dvije kuharske kapice. Također, vrijedno je za spomenuti kako je u obitelji Jeunes Restaurateurs d'Europe, šest istarskih restorana, a ako tome pridružimo i područje Kvarnera brojka se penje na ukupno devet restorana. U samom vrhu nacionalne top liste izbora Dobrih restorana restorani regije Istre i Kvarnera uvijek su zauzimali vrlo važno mjesto.
Jedan od najvećih uspjeha istarskih restorana svakako je dobivanje i ovogodišnja potvrda Michelineve zvijezdice koju je uspio opravdati rovinjski Monte. Mnogi će se složiti kako je dobivanje zvjezice iznimno teško, ali potvrđivanje iste je daleko teži zadatak. Već više od petnaest godina gastro hodočasnici penju se do samog vrha rovinjske ulice Montalbano, koja od središta starog dijela Rovinja vodi do stubišta Svete Eufemije. Ovdje se dobro zna tko je za što odgovoran, kulinarski dio simfonije bračnog para Đekić pripada Danijelu dok se Tjitske kao školovana sommelierka brine za vinsku kartu.
Najbolji plodovi s rovinjske tržnice spremaju se u Monteu na originalan i inovativan način, a da biste uživali u njima, valja odabrati jedan od dva degustacijska menija - Essence i Tendence. Prvi, bazični, čini pet sljedova jela koja maksimalno naglašavaju izvorni okus lokalnih sastojaka. Ovdje možete računati na repove škampa, najbolje dijelove tunjevine, ali i emulzije morskog ježa poslužene na originalan način, primjerice na kamenim oblucima. Drugi meni, Tendence, nudi sedam sljedova, a jela su ambicioznija jer se teži korištenju najsuvremenijih kuharskih tehnika i pazi na vizualnu atraktivnost te neka jela servirana u maslinovom drvu.
Monte je već godinama je među najboljim hrvatskim restoranima po izboru Dobrih restorana, a uz njegov bok zasigurno može stati i Plavi podrum. Epicentar kvarnerske gastronomije smješten je u pitoresknoj vološćanskoj vali, a može se pohvaliti “stažem” od punih 120 godina, u početku kao pansion, a posljednjih 50 godina kao restoran. U Plavom podrumu jela se pripremaju od lokalnih namirnica vrhunske kvalitete, a poznati su i kao mjesto gdje je ćete najvjerojatnije naići na žive škampe čime se iznimno ponose. Iako su najpoznatiji načini pripreme škampi na grillu ili buzaru, Plavi podrum je uvijek bio i ostao korak ispred konkurencije.
Svojevremeno su nas zadivili kreativnom prezentacijom morskog dna i prirodnog staništa kvarnerskog škampa. Ženka kvarnerskog škampa meke, sočne i podatne teksture kuhali su na pari od Malvazije Coronica 2015., oko koje su poslužili prašinu od maslinova ulja, s blanširanim motarom koji su prethodno ubrali na vološćanskom mulu te alge od esencije motara s infuzijom od škampa.
Alfa i omega ovog kvarnerskog gastro simbola je Daniela Kramarić koja danonoćno brine o doista najmanjem detalju vezanom uz restoran. U jednom od intervjua izjavila je kako je najvažniji je ljudski faktor. Jer, uz sve najbolje namirnice svijeta ako ne znaš biti vođa svog tima i ako ti gost ne može postati i prijatelj, ako – ukratko rečeno – ne znaš s ljudima, ako nisi vjeran sebi i svojim idealima, ako nisi sposoban mijenjati se kada treba, ako nisi čovjek, onda ni pun tanjur najfinije hrane koju za nekoga pripremiš ne vrijedi ništa. Jer, najbitnija je emocija. A Daniela Kramarić i njezino osoblje to znaju proizvesti. Ona naprosto diše kroz svoj posao, pršti nevjerojatnom energijom koja svakoga mora dotaknuti pa je u njenoj blizini nemoguće ostati ravnodušan.
Jedan od najbitnijih restorana Istre i Kvarnera čijih se zlatnih vremena vrijedi prisjetiti je opatijska stara dama - Bevanda. S jednom od najljepših lokacija na cijelom Jadranu uz samo more smjestio se restoran koji je dugo godina bio drugi dom chefa Andreja Barbierija. Ovo mjesto godinama je bilo sinonim za prvoklasne namirnice i dojmljivu vinsku kartu što su naravno samo neki od aseva u rukavu s kojima se Bevanda mogla podičiti.
Kad je riječ o kvarnerskim restoranima, osobitu pažnju plijenila je Draga di Lovrana čiji je koncept postavio vrhunski chef Zdravko Tomšić, a uspješno ga je naslijedila poletna energija mladog i talentiranog chefa Denija Srdoča. Da je Deni opravdao velika očekivanja struke i gostiju u prilog govori i nagrada Gault Millaua za Mladog talenta 2018. Godine.
Puristički okusi i perfekcionizam i naravno prvoklasna namirnica samo su neke od karakteristika kuhinje Marine Gaši koja se također nalazi uz bok najboljih. Teško je izdvojiti Marinin signature dish ali pamtimo divno pripremljenog lista u krumpiru i buerre blanc s kaduljom pa i ne čudi da više voli kad njezina hrana govori umjesto nje.
Bilo bi neumjesno pisati o Istri i Kvarneru, a ne spomenuti Johnson koji zaista drži ljestvicu vrlo visoko svih ovih godina, Damir & Ornella koji su poznati po svom geslu “iz mora na stol” i filozofiji “istarskog sashimija”. Koketiranje s japanskim tehnikama i lokalnom namirnicom pokazao se kao dobar put budući da se za njihova jela zna i van geografskih granica Lijepe naše.
Zatim, dobro poznata Batelina koja iz godine u godinu oduševljava inovativnošću pripreme mahom jeftine ribe. Skoko se proslavio poslužujući riblje iznutrice. Recimo ovisno o dnevnoj ponudi ovdje se mogu pojesti jela poput jetre grdobine sa smokvama u vinu ili jetrene paštete morskog psa ili kuhane potrbušnice morske mačke.
S velikim nestrpljenjem očekujemo rezultate ovogodišnjeg izbora i vidjeti kako će se plasirati restorani posebno ovog područja budući da dobar dio njih nameće neke nove smjerove.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....