Spojene krošnje eko lješnjaka

Antun Hosni preko trideset godina uzgaja lješnjake u mjestu Sv. Ivan Žabno, a prvobitni hobi pretvorio se u obiteljski posao.

Istarski okrugli, istarski dugi, rimski, lambert bijeli i lambert crveni sorte su lješnjaka na ekološkoj plantaži Antuna Hosnija. Prije trideset i jednu godinu, on i supruga, kao veliki zaljubljenici u prirodu i lješnjake, odlučili su kupiti zemlju koja se prodavala u selu Sv. Ivan Žabno. Odmah su znali što će posaditi i plantaža je postavljena u jesen 1981. godine na površini od 1,3 hektara. Iako je u početku zamisao bila da im lješnjak pomogne u popunjavanju kućnog budžeta, s vremenom se taj prvobitni hobi pretvorio u posao u kojemu danas sudjeluje cijela obitelj.

Antun Hosni za sebe kaže da je dijete sela i da mu je rad na zemlji takoreći u krvi, pa stoga ni ne čudi njegova dugogodišnja predanost ovom poslu. Plantaža broji 800 stabala i godišnji urod, koji se kreće, ako se radi o dobroj godini, od 2 do 3 kilograma po stablu, ide uglavnom za male konditorske proizvođače, dok manji dio ostaje za njihove potrebe. Od ove godine obnavljaju plantažu i na proljeće će se od grmova lijeske formirati nova stabla i nastati će nova plantaža. Antun kaže da polako preuzima ulogu pomagača jer se oko lješnjaka sve više brinu njegov sin i snaha, ali on je svoje znanje, iskustvo i pomoć spreman ponuditi svakome.

– Godine čine svoje, radim, htio bih i više, ali djeca mi ne daju da se forsiram. No, drago mi je da mogu pomoći, barem savjetom. Osim lješnjaka obitelj se od 2007. godine bavi i uzgojem shii-take gljiva i u njihovom gljivarniku ih možete sami i ubrati. A lješnjake, kao i sadnice lijeske možete također kupiti na samoj plantaži. Kod obitelji Hosni sve se radi s ljubavlju i može se reći da su oni jedni od onih uzgajivača kojima je prirodno živjeti s prirodom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 18:04