KLOPA & MJUZA

Ovaj američki klasik trenutno ne možete pojesti nigdje u Zagrebu, kuhat će ga kraj Lisinskog

 Mario Kučera, Privatna Arhiva/
Ozren Kanceljak Kanca puštat će najbolje glazbene brojeve koje veže uz New Orleans i kuhati jambalayu

Otvorila se nova adventska lokacija pod nazivom Peti kupe EU Advent u blizini dvorane Lisinski na Trnjanskoj cesti 5. Ozren Kanceljak Kanca, poznati radijski voditelj na Yammat.fm-u i DJ u srijedu, 15.12. će osim puštanja sjajne glazbe, kuhati jambalayu iza 17 sati.

Ovo je jedno od omiljenih u američkoj državi Louisiana, a porijeklom je iz južnih dijelova spomenute zemlje. Vjeruje se kako su popularnosti jambalaye doprinijeli robovi, a samo ime dolazi od francuskog jambon što je u prijevodu šunka te afričkog aya, odnosno riže. Druga verzija je da je jambalaya provansalskog karaktera. Neodoljivo nalikuje paelli ili rižotu, a običava se raditi "na veliko" pa ne začuđuje da je ovo jedno od najpoznatijih jela na naftnim platformama u Meksičkom zaljevu, a ima nekoliko varijanti. Trenutno se ne možemo sjetiti niti jednog mjesta u Zagrebu koje poslužuje ovo jelo pa je glazbeno-kulinarska srijeda dobra prilika za kušati nešto novo. Više informacija o adventu i programima pronađite na njihovim društvenim stranicama.

Još 1950. godine Hank Williams napisao je pjesmu "Jambalaya" u kojoj nabraja tri jela delte Mississippija, "Jambalaya, crawfish pie and fillet gumbo...", koja su upravo zahvaljujući toj pjesmi počela privlačiti pažnju širom svijeta. Međutim, mnogi su taj stih shvatili kao da su crawfish (riječni rak) i fillet gumbo sastojci, a ne zasebna jela. Jambalaya pak ima svoje dvije podvarijante - kreolsku s piletinom u koju se dodaje sjeckana rajčica i kajensku (cajun) koja je tamnija i smeđa jer nema rajčice, a ima više zaprženih kobasica. Bilo kako bilo, slobodno možete slušati Hanka Williamsa ili Carpenterse te svoju Jambalayu kuhati s bamijom ili bez nje. Preporučujemo da isprobate sve verzije oba jela, a jedino što trebate izbjeći je domaći prepjev pjesme "Jambalaya" u izvedbi Džoa Maračića Makija.

Recept za jambalayu Zorana Šimunića Šime

  • 250 g pilećeg mesa, najbolje otkoštenog zabatka, ali mogu i prsa
  • 250 g kobasice za kuhanje, češnjovke ili kranjske
  • 200 g kozica
  • 100 g svježe bamije ili 30 g suhe bamije
  • 500 g sjeckanih rajčica ili pelata
  • 1 velika glavica luka ili dvije manje
  • 4 češnja češnjaka
  • 1 manja zelena paprika
  • 1 manja žuta paprika
  • 1 manja crvena paprika
  • 3-4 lista celera listaša
  • 1 mladi luk
  • 1 šalica riže dugog zrna (par- boiled)
  • malo maslinova ulja
  • sol
  • 2 žlice smjese začina: - kajenski papar - origano - timijan - papar - slatka crvena paprika

Ako imate sušenu bamiju, potopite je u toploj vodi pola sata prije početka kuhanja. Piletinu narežite na komadiće veličine zalogaja, posolite i pospite trećinom začinske smjese. Kobasice narežite na kolutiće i pospite drugom trećinom začina. U dubokoj tavi debelog dna zagrijte dvije žlice maslinova ulja pa pržite kozice 3-4 minute, izvadite ih i ostavite sa strane. Potom u istu tavu ubacite piletinu i kobasice i pržite oko 5 minuta. Izvadite meso i kobasice iz tave, dodajte još žlicu ulja pa ubacite srednje sitno nasjeckan luk, a dvije minute kasnije i češnjak. Potom ubacite kockice paprike narezane na komadiće veličine 1x1 cm. Zbog boje smo u normativ stavili tri paprike, što je previše, pa ako ne nađete male primjerke u tri različite boje, iskoristite po pola od svake ili stavite dvije ili samo jednu boju. Celer narežite poprijeko i ubacite koju minutu nakon paprika. Ako ne možete naći blijede listove koji nisu jako vlaknasti, umjesto njih koristite korijen celera narezan na kockice veličine 1x1 cm te pri kraju kuhanja dodajte nešto lista celera. Dodajte svježu bamiju nasjeckanu na kolutiće ili rehidriranu suhu bamiju. Nakon što se povrće zažuti, dodajte rižu i miješajte 2-3 minute. Potom dodajte sjeckanu rajčicu ili pelate te oko pola litre vrele vode. Nije zgorega umjesto vode uliti pileći temeljac, ali kako je ovo jelo ionako puno jakih okusa, nema velike razlike između podlijevanja vodom ili temeljcem. Blago posolite tekućinu i umiješajte zadnju trećinu začina te pustite da se lagano kuha desetak minuta. U originalnim se receptima u mješavini začina nalaze i mljeveni češnjak i mljeveni suhi luk, pa ih eventualno dodajte (mi nismo). Vratite u jelo kobasice i piletinu. Nakon pet minuta dodajte kozice i nasjeckan mladi luk pa pustite da se kuha još par minuta. Pred kraj provjerite ljutinu te prema vlastitim afinitetima dodajte još kajenskog papra ili vaše omiljene ljute papričice. Na kraju pospite sitno sjeckanim listićima celera. Jambalaya treba biti gusta, nešto gušća od (talijanskog) rižota, ali ipak vlažnija od španjolske paelle.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 17:11