Na području Zagreba trenutno aktivno djeluje barem petnaestak pivovara u kojima se kuha cijeli spektar različitih svjetskih stilova piva. Mnoge od tih pivovara postoje već godinama, poznate su i priznate, neprestano iznova bude interes publike jer stalno izbacuju nešto novo na tržište, a imaju i već provjereno dobre proizvode koji su ostvarili status klasika. Takve pivovare čine kičmu zagrebačke craft scene te im to nitko ne može oduzeti, no svako toliko na sceni se pojavi i pokoji novi igrač, sa svojim jedinstvenim viđenjem piva, zanimljivom pričom i specifičnim razlozima zašto se počeo baviti pivarstvom. Pronašli smo četiri takve pivske priče i razgovarali s pivarima, toncima, studentima koji kuhaju pivo i jednim ugostiteljem o tome što se nalazi u njihovim srebrnim fermentorima. Pritom se na našem popisu sigurno mogla naći i još koja mala pivovara te smo sretni ako je tome tako jer to znači da ima još malih pivara koji su preživjeli posljednje dvije godine poduzetničkog kaosa i posve neočekivanih otegotnih okolnosti.
Svi naši sugovornici pivo kuhaju na području metropole i to na potezu od Borongaja, preko centra grada, do Mikulića iznad Črnomerca pa sve do Gajnica. Gotovo svi skuhaju najmanje dvije, a najviše šest tisuća litara piva mjesečno i trenutno imaju do četiri vrste piva u ponudi. Nemaju svi iste ciljeve: dok jedna skupina želi što više naučiti o svijetu pivarstva, dvije žele rasti i širiti svoju ponudu, a posljednjoj ekipi je važno da se kod njih uz pivo može i odlično pojesti. U svrhu pisanja ovog članka (i jer nas je život ovaj mjesec malo i pomazio) isprobali smo sve što su skuhali i zadovoljno smo zaključili da svaki od naših sugovornika ima svog konja za trku, odnosno pivo ili dva koje bismo rado naručili za šankom ili kupili za doma. U našim čašama našli su se klasični lager, par blonde aleova, jedan indian pale ale (IPA), jedan american pale ale (APA), zatim hoppy red ale, amber i jedan voćni tropical stout, nešto za svaku priliku i raspoloženje.
Nakon cijelog iskustva, nismo se mogli oteti dojmu da je domaća craft scena zapravo puna zanimljivih likova, a usto je i otvorena za razmjenu iskustava, suradnju, podučavanje, zajedničko stvaranje novih pivskih kombinacija, popunjavanje postojećih praznina na tržištu i druženje. A za svoje iduće, razmotrite i ove male proizvođače pa upriličite kušanje na kojem će sigurno svatko imati svog favorita. Mi se doista nismo mogli odlučiti!
TRI TONCA I PIVAR UDRUŽILI SU SNAGE I DANAS PROIZVODE PIVO STVORENO ZA GLAZBENE FESTIVALE
POZNATI SU PO SOČNIM BURGERIMA I SKRIVENOJ TERASI, ALI OVDJE KUHAJU I ODLIČNO PIVO
STUDENTI OSNOVALI PIVARSKU UDRUGU PA PRVO STUDENTSKO PIVO RASPRODALI U REKORDNOM ROKU
IDEJA O KVARTOVSKOM PIVU RODILA SE U AMERICI, A DANAS SE PROIZVODI NA ZAGREBAČKOM ČRNOMERCU
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....