Postoje zapisi da je poznato više od stotinu vrsta kestena na svijetu. No, za početak bitno je znati da razlikujemo pitome i divlje kestene. Divlji, naravno, nije jestiv te se koristi u medicinske svrhe. Ono što je posebno kod ploda kestena jest da se "skriva" unutar bodljikave košuljice koja se raspukne kada plod sazre. Osim po sorti, razlikuju se i po masi, veličini ploda i boji ljuske. Manji plodovi su tamnosmeđe boje, dok oni veći idu ka crvenkasto smeđim nijansama. Raste uglavnom u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a oni malo posebniji su maruni, koji uspijevaju na području Učke, Lovrana, Opatije, Mošćeničke Drage i okolice. Pečeni ili kuhani mogu se koristiti u slasticama, nadjevima, juhama te slanim mesnim jelima. Kandirani su zgodna poslastica uz finu kavu ili čaj.
Ako ste se odlučili za kuhane kestene, evo nekoliko savjeta. Sitnije kuhajte 20-25 minuta, a krupnije poput marona i do sat vremena. Maknite ih s vatre, procijedite i nakon par minuta krenite s čišćenjem -dok su topli, koža nije jako zalijepljena za jezgru pa ih je lakše odvojiti. Oštrim nožićem prerežite lagano koru po pola, razdvojite je i izvadite sadržaj. Ne trebate biti razočarani ako se raspadnu dok ih gulite jer je meso kestena vrlo nježno. Više se fokusirajte da očistite sve zaostatke od vanjske opne. Očišćene možete zgnječiti vilicom ili protisnuti kroz kuhinjsku prešu. Tako pripremljene, možete ih koristiti u varivima, svim vrstama slastica, za pire, ali i kao nadjev za pečenje ili perad.
Kestene možete peći na nekoliko načina, a jedan od njih je na ploči štednjaka. Bilo bi poželjno da u tom slučaju imate tavu s rupicama baš za kestene. Zarežite im koru u obliku križića da prilikom pečenja ne eksplodiraju. Stavite ih na toplu tavu, pokrijte i povremeno protresite. Kora će se polako rastvarati, a kesteni dobiti boju. Tople umotajte u pamučnu krpu i pustite da se malo upare, ta metoda olakšat će vam čišćenje.
Drugi način je pećnica. Postupak je isti, zarežite koru oštrim nožićem i malo ih poškropite vodom. Čak ih možete na sekundu cijele uroniti u vodu pa staviti na pleh u kojem ćete ih peći. Pećnicu prethodno zagrijte na 220°C i ovisno o veličini pecite od 15 do 20 minuta. Pečene odmah stavite u krpu da vam ih bude lakše guliti.
Treći način je mikrovalna pećnica. Kesteni se zarežu na već spomenuti način i stave u mikrovalnu na maksimalnu temperaturu oko minute. Pri kraju ćete čuti šuškanje i pucketanje, što je znak da su gotovi. Provjerite - ako su tvrdi, stavite ih u mikrovalnu na još koju sekundu.
JUHA OD KESTENA
Trebat će vam:
450 g kestena
1 mala glavica luka
1 češanj češnjaka
1 grančica štapnog celera
2 grančice peršina
1 žlica maslaca
750 ml povrtnog temeljca
4 žlice milerama
100 ml slatkog vrhnja
40 ml konjaka
sol i papar
malo naribanog muškatnog oraščića
Priprema:
Zarežite kestene i rasporedite ih po plehu za pečenje pa stavite u ugrijanu pećnicu na 220°C. Kad se kesteni rastvore, izvadite ih, ohladite i ogulite pa nasjeckajte. Ostavite malo nasjeckanih za dekoraciju. Nasjeckajte luk i češnjak pa ih prepržite na maslacu. Dodajte nasjeckani celer, kestene i zalijte temeljcem tek toliko da budu pokriveni. Kuhajte 25 minuta, a potom sve usitnite štapnim mikserom. Dodajte mileram, slatko vrhnje i konjak, promiješajte i stavite na malu vatru da zavrije. Začinite solju, paprom i muškatnim oraščićem. Rasporedite juhu po tanjurima pa ju ukrasite nasjeckanim kestenima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....