Jutarnji pajzl

Na starom Duhanskom putu, između Blata i Zvečke, zakoračili smo u vremenski portal u osamdesete

Tu je u ponudi, pod normalno, baš kao i 80-ih, pelinkovac, vecchia romagna, stock, balić, čak i Badelov rum, a nabavit će, veli Čuček, i vinjak Trenk...

U Masarykovoj ulici ovih je dana, između Kavkaza i Blata, dva ulaza do legendarne Zvečke, otkriven vremenski portal. Prođeš kroz ta vrata u prijepodnevnim satima i odjednom si u osamdesetim godinama prošlog stoljeća. Sa zvučnika odjekuje "The Look of Love" s debitantskog albuma engleskog pop benda ABC, koji su Zagrepčani obožavali. U kutu sjede tri dame, studentice s Prava i s Akademije i, uz gusti sok sa šlagom, s veseljem proučavaju kartu pića na kojoj je i njihov omiljeni kruškovac. Evo, samo da popiju gusti, pa budu onda i krušku. Samo zdravo.

image
Vedran Peteh/Cropix

U suprotnom kutu gospon profesor na pauzi lista novine s drvenog okvira i prstom u zraku zove drugi lavov, dupli prosim, dok uglađeni bradati barmen za šankom vodom iz sifona dovršava rundu za poznate dečke koji redovito u ovo vrijeme navraćaju na najbolji gemišt u gradu. Pardon, špricer. Trifrtalj jedanaest za njih koji, tu u tiskari iza ugla, delaju od šest nije prerano. S terase maše gospođa u bundi s malo previše farbe na licu i zlatnine oko vrata, kao za kazalište. Ona čeka, zna to iskusni konobar, svoj redovni amaro i suhi macchiato.

Portir vremenskog portala, njegov projektant i domaćin legenda je zagrebačke scene - Marin Čuček. Uvijek besprijekorno zrihtan, Čuček je Zagrepčanima poznat kao konobar koji baš o svemu što gostima nudi ili preporučuje zna - sve. U ovome je oduvijek, zna sve tajne posla, ali i svojih gostiju, koji su velikim dijelom njegova publika i slijede ga gdje god radio i za kojim se god šankom zatekao. A bilo ih je.

image
Vedran Peteh/Cropix

Gospodin Čuček, svojedobno "Najljepša brada Zagreba grada" i potom zagrebački "Naj fakin", opet je tu, na ovome mjestu, gdje je inače Bastion 19 koji je uhodavao gotovo od otvorenja 2015. U neko ga je vrijeme bio napustio da bi otišao svojim putem, u Oranž, Broom44… - a sad je opet ovdje, otkad su početkom 2024. novi vlasnici preuzeli Bastion i pozvali ga da se vrati.

Bastion 19 ima svoju vjernu vinsku publiku, no to su većinom večernji gosti. A Marin Čuček došao je na ideju jutro u centru Zagreba oživiti na onaj način koji ga je jednom davno i privukao ovome poslu: gostiona mora biti mjesto gdje se ljudi druže i preko dana, kao u dnevnoj sobi, svačijem salonu. Kao u ono vrijeme bez kave za van, bez hrane iz dostave, kad se radilo i uz to još stiglo navratiti na čašicu razgovora, osim ako si, naravno, student/ica pa imaš sve vrijeme ovoga svijeta.

image
Vedran Peteh/Cropix

- Sve smo stigli nekad, kužiš, pa nismo mi to izmislili, to je uvijek bilo tak‘. I svi smo sve doznali za šankom - i tko je s kim, i tko koga, i kaj bumo večeras i sutra, i tekme, i preljub, i rokenrol, i smrt i život. I sve to bez društvenih mreža. To mi fali, to nam svima fali, taj naš zajednički svakodnevni život - odgovorno tvrdi Marin Čuček, ober konobar kakvih danas baš i nema, jer nema više tog svijeta kakav mlađe generacije mogu upoznati samo ako se odvaže proći kroz taj portal u osamdesete, da ih on provede kroz taj karusel i pokaže im ga. Je, slično je onom u Crno-bijelom svijetu, ali ne baš sasvim isto…

image
Vedran Peteh/Cropix

Ideja o retrospektivi osamdesetih u vinskom baru koji je, inače, odradio pionirski posao što se tiče upoznavanja publike s prirodnim vinima u ovome gradu, ni na koji način ne mijenja njihov program. To je i dalje bar u kojem ćete piti vina kakva drugi ne drže, kao i izvrsne destilate, poneko pomno odabrano pivo… Ali, poželite li, možete i na gemišt, ili špricer, koji naravno nije od nekog slučajnog vina nego od Bolfanova Rajnskog rizlinga, i to iz prave gemišterske čaše - nikakve štiklerice, nego one iz kojih se moralo piti malo brže da se gem ne zgrije. U njima ćete dobiti i mussolini: špricer sa sirupom od maline od kojeg vam mogu složiti i malinovac, tj. himbersaft. A ako ste za deci crnoga, tu je, opet Bolfanov, Crni pinot. Vina su, hvala bogu, danas bitno bolja nego tih osamdesetih, a ovo je ipak vinska adresa, a ne bilo kakav pajzl.

Tu je u ponudi, pod normalno, baš kao i 80-ih, pelinkovac, vecchia romagna, stock, balić, čak i Badelov rum, a nabavit će, veli Čuček, i vinjak Trenk.

image
Vedran Peteh/Cropix

Od bezalkoholnih tu je i novim generacijama nepoznato piće koje je tad, na prijelazu 70-ih u 80-e, bilo dosta popularno. Marinu Čučeku bilo je, priznaje, omiljeno, a njegova generacija sjeća ga se po sloganu s TV reklame: "Nije vino, nije voda, nego - traubisoda". Fakat su se potrudili i nabavljaju ga ovih dana, taj slatki, bezalkoholni gazirani sok od grožđa, iz Austrije. Ne možemo znati hoće li zaživjeti jer je i tada zvučao naivno, a današnjoj bi publici, vinski neiskusnijoj, ali obrazovanijoj i tankoćutnijoj, mogla ta traubisoda biti stvarno odiozna.

image
Vedran Peteh/Cropix
image

Jutarnji pajzl

No, da su gosti Čučekov koncept prigrlili, bez obzira na to je li njihova motivacija generacijska nostalgija ili mladenačka znatiželja, najbolje govori jedan naizgled nevažan detalj: za vrijeme našeg boravka u Jutarnjem pajzlu, s one strane vremenskog portala, baš nijedan gost nije posegnuo za mobitelom. Jer osamdesete su područje bez signala.

Vidimo se, dakle, u tom pajzlu na starom Duhanskom putu, između Blata i Zvečke.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 18:32