Dobro rashlađeni sok od rajčice u ove vruće dane može biti vrlo okrepljujuće i osvježavajuće piće, a u nekim mediteranskim zemaljama uobičajeno ga je naručivati i u kafićima. Poznato je i da uspješno liječi mamurluk, a koristi se i u raznim alkoholnim koktelima, uglavnom krvavih naziva, primjerice Bloody Mary ili Bloody Batra.
Nedavno smo bili u potrazi za kvalitetnim sokom od rajčice kako bismo se osvježili i pronašli smo ga u staklenoj boci od litre OPG-a Veselić. Mnogi kupovni sokovi od rajčica imaju dodane šećere i aditive, pa smo brzim pogledom na deklaraciju uočili da je ovaj sok napravljen od samo dva sastojka- rajčice i tek mrvicu soli (0,5 %).
Prije konzumiranja smo ga dobro rashladili, a nakon što smo ga probali složili smo se da je jedan od najboljih koje smo do sada kušali. Svidio nam njegov prirodan, kiselkasto- slatkasti okus i gustoća, pa smo se javili OPG- u Veselić kod Siska kako bismo doznali više o njegovoj pripremi, te uzgoju i sorti rajčica koje koriste u preradi.
U kratkom razgovoru s vlasnicom Tihanom Veselić doznali smo da na svojem OPG-u godišnje uberu desetak tona ekološki uzgojenih rajčica koje koriste za sok, pinđur, grah s povrćem, a neke prodaju i svježe. Uzgajaju razne sorte, no većinom one starinske koje u preradi miješaju s novima kako bi sok bio što kvalitetniji.
"Pitate me za imena tih starih sorti? Primjerice, jabučar, a za ostale je teško reći jer ne znamo imena", govori Tihana i objašnjava da su se te stare sorte prenosile s generacije na generaciju, a ona je svakoj od njih nadjenula ime po baki od koje je dobila sjeme.
Također naglašava da stare sorte rajčica nisu prodajne jer su vrlo mekane i s kratkim rokom trajanja, pa ne mogu dugo stajati na policama dućana.
"Danas ljudi više voli čvrste rajčice i žele da im povrće što duže ostane svježe, a ove su rajčice mekanije, ali i puno ukusnije. Ponekad ih prodajemo svježe, ali samo našim kupcima kojima radimo dostave svježeg voća i povrća. Ujutro ih naberemo i popodne su pred vratima njihovog stana, ali se moraju potrošiti kroz nekoliko dana", objašnjava gospođa Tihana.
Kao što piše na deklaraciji, njihovi sokovi se, naglašava, rade isključivo od rajčice i soli. Najprije se prokuhaju, pa se pasiraju i kasnije se pasteriziraju u vakuumskom uparivaču što osigurava niže temperature kuhanja, a čime se bolje očuvaju vitamini, prirodna boja i arome.
Sokove i svoje ostale proizvode Veselići distribuiraju po manjim ‘bio‘ dućanima, a imaju i svoju stranicu na kojoj je moguće sve kupiti online. Osim izvrsnog soka od rajčice u ponudi imaju i sokove od ekološki uzgojene jagode, te mrkve i jabuke. Cijene sokova kreću se između 2,70 i 3,20 eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....