U subotu, 26. listopada, u Kinu Sloboda u Lovranu održat će se prvi Alterego, festival posvećen prirodnim vinima. Organizatori su Igor Anjoli i Tomislav Brajnović, koje smo imali priliku upoznati proljetos, 27. travnja, na pelješkom GrapeStonu, prvom takvom festivalu uopće održanom u Hrvatskoj, gdje se okupilo tridesetak vinogradara koji grožđe uzgajaju bez kemijskih zaštitnih sredstava i od njega proizvode vina uz najmanju moguću intervenciju u podrumima, uz spontanu fermentaciju bez selekcioniranih kvasaca i drugih intervencija u podrumu. Nitko dotad, uključujući i same organizatore, nije znao koliko naših vinogradara/vinara udovoljava tim kriterijima. GrapeSton se tako pokazao kao cornerstone za prirodno vinarstvo u Hrvatskoj, dan kada su se naši prirodni vinari prvi put okupili u tolikom broju (uz tri gosta iz Slovenije i jednog iz Srbije), a mnogi od njih se međusobno prvi put i upoznali.
Na GrapeStonu se, uostalom, i začela ideja o Alteregu, koja se upravo ostvaruje na poticaj i zalaganje Tomislava Brajnovića koji je također ondje nastupio sa svojom linijom Reset, inače umjetnika koji se prirodnim vinarstvom počeo baviti prije petnaestak godina kroz svoj umjetnički koncept, i njegova prijatelja Igora Anjolija, sommeliera, svjetskog putnika, entuzijasta i zaljubljenika u prirodna vina.
- Igor Anjoli je tu najzaslužniji, ideja Alterega je njegova, ja sam se samo priključio - kaže nam Tomislav Brajnović. - On nije vinar, ali ima mnogo iskustva na tom području, i bez njegove strasti, posvećenosti prirodnim vinima, a naposljetku i novčanih ulaganja, teško bi to bilo ostvariti. Kao uostalom i bez podrške lokalnih vlasti, konkretno načelnika Bojana Simonića koji nam je pomogao da nam se ustupi prostor Kina Sloboda. A ni ja nisam pravi vinar, to je počelo kao dio moga umjetničkog koncepta kad sam po Istri pronalazio zapuštene vinograde i zatim preko katastarskih zapisa dolazio do vlasnika i tražio njihovo odobrenje da ih koristim - kaže Brajnović.
Na Alteregu u Lovranu nastupit će četrdesetak vinara, među kojim njih sedam iz Slovenije, gdje je scena ipak razvijenija, i tri iz Srbije. Bit će tu gotovo kompletna ekipa iz Stona, koja će sad imati priliku upoznati i razmijeniti iskustva s još ponekim vinarom koji proljetos tamo nisu bili. Uz velika i već dobro poznata imena vinarija kao što su Clai, Piquentum, Miloš, Šember, Tomac, te mlađe snage poput vinarija Križ, Bartulović, Vicelić, Sontacchi, Kosovec ili Lunika, bit će tu opet i imena za koja možda niste čuli ako baš niste upoznati s tom vrlo zanimljivom scenom. S obzirom na svjesno nepristajanje na komercijalizaciju njihovih vina, možda ni nećete - ako ih osobno ne dođete upoznati u Lovranu.
A što vas ondje čeka?
Uz izlaganja samih vinara, koji će se okupiti već u petak, festivalski dan u subotu započinje Okruglim stolom u lovranskoj Galeriji Laurus u 9 sati, a predviđeno je trajanje do 11 sati kad će u Kinu Sloboda započeti kušanje vina i druženje koje će potrajati do 20 sati. Nakon toga predviđen je i after party u restoranu Knezgrad.
Prirodni vinari, među kojima ima i onih koji se strogo pridržavaju biodinamičkih principa, kao i onih koji jednostavno ne žele svoje vinograde tretirati nikakvim kemijskim zaštitnim sredstvima osim, u najmanjoj mogućoj mjeri, dopuštenim sumporom i bakrom, svoju alternativu konvencionalnom vinarstvu doživljavaju kao zajedničku pa je atmosfera na njihovu druženju izrazito prijateljska. Bez oklijevanja i uz smiješak priznat će eventualne mane u svojim vinima koja su, eto, ove godine, iz ovog ili onog razloga, možda otišla u nepredviđenom smjeru, i rado poslušati iskustva kolega. S druge strane, impresije koje mogu dati neka od tih vina, kad su dobra, nezaboravno su iskustvo i o terroiru govore više od ikojeg konvencionalnog vina koje nije rezultat spontane fermentacije, nego brojnih intervencija u podrumu. Primjerice, malvazija koju ćete ovdje kušati mogla bi biti drukčija od bilo koje koju ste dosad imali prilike piti. A to je iskustvo koje vrijedi doživjeti.
Vina prirodnih vinara gastronomski će popratiti chefica Katarina Vrenc (Sopal) i lovranski biodinamičar, "šaptač rajčicama", Marko Gržin, zatim OPG Bančić sa svojim istarskim suhomesnatim proizvodima i Stancija Kumparička sa svojim čuvenim kozjim sirevima, za vrhunsku kavu brine se Cogito, a atmosferu će dodatno podići Edi East Trans Band i DJ Dobrila.
Ulaznice su u prodaji po 40 eura, a za taj iznos možete kušati vina svih izlagača (hrana se dodatno plaća).
Dodatne informacije o programu festivala i popis izlagača možete naći na službenim stranicama
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....