Nebrojeno mnogo puta dogodilo nam se da nam se jedu hrskavi krumpirići, da uz komad mesa ili ribe, sarmu ili punjenu papriku poželimo pojesti i pire krumpir ili da za brzu večeru napravimo jednostavan pečeni krumpir u pećnici. Barem pola od tih situacija bili smo sigurni da nas u smočnici ili podrumu čekaju lijepi, zdravi, taman tvrdi plodovi koje ćemo onda jednostavno obraditi, a dočekao nas je proklijali krumpir za koji više nismo bili sigurni je li siguran za konzumaciju.
Upravo zato, kada smo nedavno naišli na tekst u Huffington Postu, laknulo nam je i sada smo sigurni što upravo s takvim krumpirom moramo napraviti. Naime, iako je krumpir proklijao, dok god klice nisu podivljale, nema ih previše i nisu prevelike, on je još uvijek siguran za konzumaciju.
"Ako su klice manje i krumpir još uvijek nije omekšao ili se smežurao, dovoljno ih je samo odstraniti, krumpir obraditi i konzumirati. Međutim, ako su one velike i ako je krumpir već na dodir mekši, može postati razlog za glavobolju ili probavne smetnje", objasnila je Ellen Shumaker za Huffington Post.
Dodala je i da u slučaju da krumpir poprimi zelenu boju, on nije siguran za konzumaciju i potrebno ga je izbjeći pod svaki slučaj.
"Ako se na krumpiru pojave male zelene mrlje, mogu se odrezati i krumpir je još uvijek iskoristiv, ali čim one postaju veće i brojnije, morat ćete ga baciti", dodala je Shumaker i objasnila kako postoji velika vjerojatnost i da će takav krumpir postati gorak, neće biti hranjiv niti ukusan.
No, držite li krumpir na tamnom i hladnom mjestu i pojedete li ga u razumnom vremenskom roku, on bi trebao zadržati svoju prirodnu boju i formu i biti siguran za konzumaciju. A onda s njime možete napraviti sjajna jela, poput jednostavne pite od krumpira ili variva s ječmom, grahom i krumpirom, idealna za ove, sve hladnije dane. Recepte potražite u nastavku.