Primili su pohvale The New York Timesa, a ovu konobu u Motovunu prvi je Amerikancima otkrio Kabir Chibber još 2009. godine, piše Glas Istre. Napisao je tada kako Istru doživljava kao Toskanu prije pedesetak godina te kako je riječ o pristupačnom mjestu bez horde turista u kojem je upravo Mondo tada bio možda najbolji mali restoran. Spomenuo je i tadašnju ponudu jela, među kojima je istaknuo goveđi carpaccio s crnim tartufom, palentu s tartufima i tagliatelle u umaku od tartufa.
Kako piše Glas Iste, drugi put je u The New York Timesu 2016. godine o Mondu pisao Joji Sakuraji, koji je za ovo mjesto također imao samo riječi hvale. Zavirivši u povijest konobe, ekipa Glasa Istre zaputila se u Motovun kako bi saznali što se danas zbiva u popularnoj konobi.
"Često nas spominju domaći i inozemni food i travel blogeri, portali i novine. Većinu novinara nismo upoznali. Došli su, naručili hranu, platili i otišli, a da su o nama nešto napisali, obično bi nam javili znanci", ispričao je za Glas Istre vlasnik konobe Mondo, Klaudio Ivašić.
Ivašić se, kako piše Glas Istre, ugostiteljstvom počeo baviti još 1986. godine kada je kao 14-godišnjak konobario u kafiću Montona. Tadašnji vlasnik odlučio mu je prepustiti posao osam godina kasnije, a potom je preuzeo i lokal koji je poslovao na mjestu današnjeg Monda. Najprije ga je planirao prenamjeniti u pizzeriju jer, kako kaže, u to vrijeme Motovun nije imao mjesto s dobrom pizzom, no u tome su ga spriječile vijesti o prvom tekstu koji je izašao u The New Yortk Timesu.
Osim toga, 2011. godine u Mondu je u hrani uživao i veliki Anthony Bourdain. Klaudio je za Glas Istre ispričao kako je tekao prvi razgovor sa slavnim chefom i putopiscem.
"Nazvao me je i rekao da bi u Mondu snimao emisiju 'No Reservations Croatia'. Bio sam u šoku. Spustio sam slušalicu. Mislio sam da me netko zafrkava, a onda je ponovno nazvao", rekao je.
Dvije godine kasnije ekipa iz Monda je odradila catering za vjenčanje Yasemin Denari i McLaina Southwortha, sina bivšeg direktora Svjetske banke za jugoistočnu Europu i brata Lucinde Southworth, supruge Larryja Pagea, suosnivača Googlea i jednog od najbogatijih ljudi na svijetu.
Kako je Klaudio otkrio za Glas Istre, ideja Monda ostala je ista – gostima žele ponuditi tradicionalnu istarsku kuhinju interpretiranu na malo moderniji način. Ponekad se, kaže, zaigraju fuzijom i dodaju dašak sicilijanske kuhinje pa tako rade, primjerice, domaću paštu s istarskim pršutom i pistacijom sa Sicilije.
"Naravno da je tartuf kralj našeg stola, a da bi došao do punog izražaja, poslužujemo ga s dvije vrste raviola, jednima punjenima sa špinatom i drugima s celerom u šugu od tartufa, s tartufima naribanima na listiće", ispričao je.
Rade gotovo cijele godine, zatvoreni su samo u siječnju, a udarni mjesec ovdje je listopad i sezona bijelog istarskog tartufa. Mondo je u i klubu kvalitetnih restorana i konoba s oznakom "Izvorni tartuf - Tartufo vero". Čine ga isključivo restorani i konobe iz zone tartufa koji se izdvajaju po kvaliteti u prezentaciji i serviranju tartufa, sljubljivanju jela na bazi tartufa s vinima, poznavanja svih vrsta bijelog i crnog tartufa te posebnih sezonskih menija na bazi tartufa, piše Glas Istre.
Cijelu priču pročitajte ovdje!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....