Minimalističke torte u kutijicama za ručak, poznate pod nazivom bento torte, odnedavno su dostupne i u Zagrebu, u Slastičarnici Meli na Trešnjevci. Trend ovih malih torti u pandemiji su popularizirale korejske slastičarnice, a zahvaljujući društvenim mrežama ubrzo su postale viralan trend diljem svijeta. Upravo je Instagram bio inspiracija i za Melani Vardu, vlasnicu zagrebačke Slastičarnice Meli, da ih, uz domaće kolače i torte po kojima je prepoznatljiva, uvrsti u ponudu.
- I sama često koristim društvene mreže. U posljednje vrijeme su mi često ‘iskakale‘ objave s bento tortama, pa sam dobila veliku želju isprobati ih i uvrstiti u našu ponudu. Prvi sam bento napravila ove jeseni za svog supruga jer sam htjela nešto malo, slatko, personalizirano i novo. Kada se on oduševio, znala sam da vrijedi probati - objašnjava nam Melani Varda.
Iako je isprva bila vrlo skeptična pitajući se vrijedi li riskirati i početi peći bento, procjena da bi takav novitet u ponudi njezine slastičarnice mogao dobro proći pokazala se točnom i, doista, potražnja za bento tortama u kratkom je vremenu postala velika. Danas, stoga, u ponudi ima četiri vrste.
- Svaka torta je, naravno, personalizirana bojama, dizajnom i porukom prema želji kupca. U ponudi su četiri okusa - choco crunchy, meli vanili, fruity cheese i oreo - ističe Melani, dodajući kako su tortice promjera deset i visine četiri centimetara, a cijena im je deset eura. Iako male, predviđene su za jednu ili dvije osobe, a dolaze u kutijici s mašnom, drvenom žličicom i svjećicom jer se uglavnom poklanjaju u posebnim prigodama.
Inače, riječ "bento" potječe iz japanskog jezika i znači "praktično", a takozvane "bento kutije", koje sadrže jednu porciju obroka, prema nekim izvorima pojavile su se u Japanu još u 12. stoljeću. Iako su i u Južnoj Koreji takve torte djeca iz bogatih obitelji nekoć nosila u školu, danas ih Koreanci poklanjaju kako bi izrazili ljubav i zahvalnost ili obilježili posebnu priliku. No, krajem prošlog i početkom ovog stoljeća bento nije bio toliki hit koliko je postao posljednje tri, četiri godine. Za to je, dobro pretpostavljate, "kriva" pandemija koronavirusa koja je sve promijenila.
- Bento je u svijetu postao najpopularniji u vrijeme pandemije jer nije bilo slavlja i okupljanja, a ljudi su željeli obilježiti svoj ili poseban dan osobe do koje im je stalo. Rođendani, proslave djevojačke, obljetnice, objava spola djeteta, prosidba... Bento torta je unikatan i sladak poklon za mnoge prigode - govori nam vlasnica Slastičarnice Meli, koja i za bento torte koristi recepte svoje mame, bake, tete, prabake, kume...
Upravo je po ručno rađenim kolačima domaće proizvodnje Slastičarnica Meli, otvorena 1996. godine, prepoznatljiva u gradu. Prvih godina vodili su je Tanja i Miljenko Varda, roditelji današnje vlasnice, koja ju je naslijedila prije sedam godina. Iako joj nije bio dječji ili mladenački san, to je ipak, dodaje Melani, bilo za očekivati jer je odrasla u kući iznad slastičarnice, okružena tortama i kolačima, pa joj se nastavak obiteljske tradicije činio logičnim nakon završetka srednje škole.
Danas joj u poslu u slastičarnici pomažu njezine zaposlenice i kolegice Željka, Katarina i Zvjezdana, koje definitivno najviše posla imaju u vrijeme božićnih blagdana. I dok se tih dana u godini mahom kupuju kiflice, mađarice i drugi suhi i kremasti kolači, kojih je ovdje u ponudi gotovo 30 vrsta, a svaki je napravljen po drugoj recepturi, u ostalim mjesecima više do izražaja dolaze torte za posebne prigode.
Premda je njihova daleko najprodavanija torta Medovik, i bento torte imaju svoju publiku, a ako je poželite isprobati, vodite računa da ju je potrebno naručiti na vrijeme.
A za kraj nekoliko slastičarskih trikova...