Kvalitetan i jak blender vrijedan je saveznik u kuhinji. I pritom tu ne govorimo o popularnim smoothiejima, iako su odličan način kako započeti dan i najesti se nakon vježbanja. Pomoću snažnog blendera možete proširiti svoj izbor namirnica koje koristite u kuhanju jer ćete, primjerice, moći usitniti bademe sve do brašna, ali i sami napraviti svoj maslac od kikirikija, indijskih oraščića ili lješnjaka. Njime suhi kruh pretvorite u domaće krušne mrvice, a led usitnite do savršenstva za finu margaritu.
Kad smo već kod ledenih poslastica, obavezno u zamrzivaču držite na kolutiće narezanu bananu kako biste mogli u tren oka, a uz dodatak omiljenog voća, maslaca od orašida ili pak kakaa, napraviti jednostavan domaći sladoled kad god zaželite. Blender s vatrostalnim vrčem ubrzat će vam pretvaranje lonca punog kuhane bundeve, cvjetače, gljiva, graška i sličnog povrća u prekrasno kremastu juhu u kojoj će cijela obitelj uživati. Iskoristite ga za namaze kao što su različite varijacije humusa, kao i slane umake koji se koriste u jelima raznih etničkih kuhinja.
Kao i kod brojnih drugih aparata, i kod blendera je važan redoslijed ubacivanja sastojaka pa se preporučuje prvo ubacivanje tekućine, zatim stavljanje mekših sastojaka, a onda onih tvrdih poput kockica leda, smrznutog voća ili orašastih plodova. Na taj se način sadržaj ujednačeno usitnjava, a teži sastojci pritom stišću one mekše prema oštricama.
Ako vam se od učestalog korištenja stakleni vrč malo zamutio, jednostavnOsnovne razlike u blenderima u domaćim dućanima odnose se na zapremninu i materijal vrča, jačinu motora i opcije brzine usitnjavanja,o ga nakon pranja natopite u alkoholnom octu i zatim izribajte sodom bikarbonom kako bi bio kao nov.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....