Neočekivani događaji životna su svakodnevica. Ipak, one koji se događaju u kuhinji želimo izbjeći pod svaku cijenu. Primjerice, radite tiramisu, a naravno da je netko pojeo pola mascarponea. Što učiniti? Pečete pitu, a netko se počastio tjesteninom i ubacio dio maslaca potrebnim za kolač? Ništa strašno. Stavite preostalu polovicu, a drugu polovicu zamijenite jabučnim sokom ili pireom od šljiva.
Što god odabrali za izradu od božićnih klasika, birajte kvalitetne namirnice. Gotovo nevidljiva namirnica koja se miješa u gotovo sve ključna je za pripremu blagdanskih kolača. Naravno, radi se o brašnu. Nema kuće ili stana gdje nećemo pronaći brašno negdje na polici i/ili barem neki od proizvoda u kojima je brašno važan sastojak. Prvi podaci o proizvodnji brašna datiraju prije 12-13.000 godina, a neki istraživači idu tako daleko i tvrde da je neka vrsta kamena za mljevenje korištena i prije nego što je izumljen kotač. Postupno se šireći, upotreba brašna je procvala u vrijeme Perzije odnosno Egipta, kada je otkrivena proizvodnja kruha s kvascima (uzgred budi rečeno, i piva).
U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta koji bi vas mogli spasiti u kuhinji te se možete prepustiti bezbrižnom pečenju slastica:
Zašto je moj biskvit uvijek suh?
Za mekše kekse upotrijebite pola doze maslaca i pola doze masti i malo praška za pecivo i ako u receptu to nije navedeno, za hrskaviju varijantu manje masnoće i izostavite prašak za pecivo. Što se tiče hrskavog biskvita za cheesecake: sameljite kekse i pomiješajte s maslacem, a potom sve zapecite. Kad smo kod izrade cheesecakea; stavite u pećnicu ispod kalupa s tortom protvan koji ste napunili vodom, neka se peče zajedno s cheesecakeom, tako će se krema ravnomjerno ispeći.
Tijesto za kekse mi puca
Jedno od pravila koje poznati chef Gordon Ramsey ističe u svojih 100 kulinarskih savjeta upravo je ne tretirati tijesto suviše. Dapače, kada se pripremamo razvući tijesto za kekse, radije ga istucite na pola početne debljine i tek onda krenite s razvlačenjem. Ako vam krenu pucati rubovi, samo ih stisnite prstima da se spoje.
Vrhnje za šlag vam je prehladno
Ramsey također upozorava da je vrhnje potrebno izvaditi iz hladnjaka pola sata prije korištenja. Ključno je imati vrhnje na sobnoj temperaturi i mutiti ga skroz do dna. Tako će šlag nastati brže i bit će kvalitetniji.
Mlijeko vam se tijekom kuhanja prelijeva
Prečesto vam se dogodi da ostavite mlijeko koju sekundu bez nadzora i nađete isušene bijele lokve na štednjaku. Savjet koji će te čuti i od bake i od Gordona je odmah po početku kuhanja staviti drvenu kuhaču preko lonca. Tako će nabujali mjehurići tijekom vrenja pucati u dodiru s drvom i održavati razinu tekućine u loncu.
Premekani maslac
Nećete moći oblikovati kekse, smjesa će se razlijevati i slično. Kako bilo, ne želite si to! Ako želite ubrzati proces omekšavanja maslaca razdijelite ga na manje komadiće, ali nemojte koristiti mikrovalnu pećnicu.
Inspiraciju za divne cimet rolice potražite u Maloj školi zdravog života:
Ne znate procijeniti kako grije vaša pećnica
Ponekad vaša pećnica grije preslabo, ponekad vam dio biskvita uvijek zagori. Poslušajte Ramseya te svakako uvijek postavite pleh na sredinu pećnice. Kada uhvatite vremena, napravite test s kruhom. Šnite tosta poslažite po plehu pa pustite 10 minuta na 180°. Tako ćete jednostavno ustanoviti kako griju koji dijelovi pećnice i po tome rasporediti svoje namirnice.
Niste precizni u zadanim mjerama
Ako piše jedna jušna žlica, vi ju natrpate toliko da jedva pridržavate žlicu. Drugi puta je pak jedva napune. Ni jedna krajnost nije dobra. Mnogo nas voli se služiti odokativnom metodom" i "osjetiti pod rukom" ali za one koji nisu toliko vješti savjetujemo da ne odstupaju od recepta.
Biskvit vam se digao pa propao
Od uzbuđenja tijekom pečenja, i umjerenog straha da ne izgori, otvaramo pećnicu toliko često i upropastimo cijeli biskvit. Proces dizanja tijesta tijekom pečenja zahtjeva stabilnu temperaturu i ujednačen protok zraka. Ne otvarajte pećnicu dok dizanje tijesta nije završeno.
Muke po karamelu
Nije svaki karamel isti. Što duže kuhamo šećer to karamel poprima tamniju boju i bogatiji okus. Zapravo, rezultat svake određene faze pripreme karamela ima drugačiju primjenu. Potrebno je dosta vježbe kako biste dobili karamel točno željene boje. Važno je da uvijek budno pratite što se događa u lončiću i zapamtite, bez ''brzih'' provjera statusa na Facebooku ili Instagramu. Dovoljna je sekunda da vaš karamel ispadne potpuno drugačiji od onoga što želite. Druga važna stvar, nema miješanja. Potrebno je lagano vrtjeti lončić kako biste posvuda izjednačili boju. Također, neloša je ideja pokraj štednjaka imati bijeli tanjur kako biste svako malo na njega mogli staviti žličicu karamela i provjeriti njegovu boju. Karamel je jako vruć, budite pažljivi prilikom izrade!
Biskvit za roladu mi svaki put pukne
Biskvit ne smije biti prepečen, jer se neće dati rolati i pucat će tako da pecite točno koliko piše. Krema za roladu se mora miješati dok se hladi jer se brzo steže, pa se neće moći izmiksati. Roladu možete puniti i slastičarskom kremom u koju ste dodali čokoladu ili orahe.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Čakovečkim mlinovima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....