Suprug i ja se volimo, ali se i često svađamo, a najviše tijekom blagdana i na putovanjima. Ponekad su povod obiteljska pitanja, ali češće su to sitnice koje izazivaju prave vulkane. Naši osmogodišnji blizanci tužni su kad se svađamo, a nekad se ne uspijemo zaustaviti ni pred prijateljima. To kao da je jače od nas. Uskoro idemo na zimovanje s djecom i društvom i već se plašim novih svađa. Imate li ideju kako da ih barem stavimo u granice normale?
- Zora iz Splita
Gotovo svako veće društvo ima neki par koji se nesputano svađa pred drugima i neuljudno im kvari zabavu. Ipak, za očekivanje je da do tridesetih godina života, nakon godina braka i s dvoje djece čovjek nauči malo kontrolirati osjećaje i artikulirano izraziti ono što ima reći. Razloge sukoba, naravno, ne treba gurati pod tepih i valja ih razriješiti, ali ne svađama. Posve je sigurno da ih ne treba rješavati na pozornici, a pogotovo ne treba svađama trovati vlastitu djecu.
Neki bi rekli da je sklonost svađi pitanje temperamenta, drugi po svađanju procjenjuju iskrenost u vezi, no po ovome što ste naveli, vaše svađe nisu katarzične i ne dovode do pročišćenja, nego samo do kratkotrajnog mira i nove svađe. Povijest vaše veze nije nam poznata, pa ne znamo nosite li takav model ponašanja iz vaših obitelji, je li netko od vas dvoje "glavniji", pa je druga strana frustrirana te postoji li neki kamen spoticanja koji, zapravo, uzrokuje sve te svađe.
Ohladite se
Da biste nešto poboljšali, oboje trebate željeti promjenu, pa ako se volite, a kažete da se volite, ne bi vam trebalo biti teško pokušati poraditi na komunikacijskim vještinama. Za početak, izdvojite vrijeme u kojem ćete jedno drugome reći što vam je važno u vašem braku i što cijenite u vašem odnosu. Držite se pozitivnih tema na kojima ćete učiti kako istinski čuti jedno drugo. Ta vam sposobnost može pomoći da budete suosjećajniji i obzirniji jedno prema drugome kada na red dođu neugodne teme. Uzmite u obzir i sljedeće:
- Izrazite svoje osjećaje, ali ne vruće glave. Pričekajte malo da ih procesuirate prije nego što ih podijelite s partnerom, to može pomoći da jasnije objasnite i sebi i njemu kroz što prolazite i zašto.
- Precizno izrazite ono što želite i budite spremni na kompromis. Ponekad partneri jednostavno ne žele isto i to se događa u svakoj vezi. Sve je u redu dok jedna strana ne bude ta koja uvijek popušta.
- U razgovoru se fokusirajte na jednu temu. Nije fer bombardirati partnera cijelim popisom pritužbi, a teško ćete i doći do rješenja ako sve istresete na jednu hrpu.
- Izbjegavajte optuživanje, nametanje krivnje i uopćavanje ("ti uvijek..., ti nikad..."). Razgovor možda urodi plodom ako objasnite partneru kako ste se osjećali zbog nekog njegovog postupka, pogotovo ako nije znao da taj postupak tako utječe na vas.
Ako ništa od ovoga ne pomogne, preostaje potražiti stručnu pomoć, naravno, ako istinski želite popraviti situaciju i ostati u (kvalitetnijem) braku. Neutralan pogled mogao bi rasvijetliti što je u korijenu vašeg problema.
Putovanje bez svađe
Navodite i da se tijekom blagdana i putovanja pojačano svađate, no po tome niste izuzetak. Upravo u vrijeme kada bi trebali biti najopušteniji ljudi se najviše svađaju, a pokretač tih svađa najčešće je pritisak kojem smo izloženi u tim specifičnim uvjetima. To samo po sebi ne znači da je veza loša, ali naravno, svima bi bilo ljepše kada bi dani odmora prošli bez svađanja.
Nadamo se da ste blagdanske dane ipak proveli u miru, a sada je pred vama putovanje, još jedna prilika u kojoj se svađa s partnerom gotovo može očekivati, pa i kod parova koji inače kvalitetno komuniciraju. Evo i najčešćih okidača svađa u vrijeme odmora i savjeta psihologa kako ih nadvladati:
- Mora nam biti dobro: Vrijeme koje imamo za putovanja ograničeno je, za njih se trebamo naraditi i često ih planiramo, pa ne čudi što od njih puno očekujemo. Možda vi očekujete avanturu, a vaš partner totalno odmaranje. Razgovarajte o tome prije nego što uplatite novac i pokušajte se naći negdje na sredini.
- Sad ste stalno zajedno: Zbog brojnih obveza ponekad se čini kao da bračni parovi i ne žive zajedno. Stoga žude za više zajedničkog vremena, a kada ga na putovanju i dobiju ono može dovesti do neželjenih ishoda. Možda osjećate pritisak da svaku minutu odmora provodite zajednički i upravo to može potaknuti svađu, jer imate različite potrebe i niste navikli toliko biti zajedno. Pokušajte i na odmoru zadržati neku svoju rutinu - ako inače idete u teretanu, radite to i na odmoru; ako partner voli samostalne šetnje neka si ih ne uskraćuje ni tijekom odmora.
- Razmišljanje o životu: U svakodnevici uglavnom nemate vremena za istinsko razmišljanje o tome kako vam ide u životu i jeste li time zadovoljni. Ili možda razmišljate o tome, ali vam obveze skreću misli na druge teme. Vrijeme odvojeno od posla i redovne rutine dopušta vam da razmišljate o svom životu na nove načine. Primjerice, možete shvatiti da vas posao ne ispunjava ili da se želite vratiti starom hobiju. Možda ćete, ako je vaš odmor orijentiran na prirodu, otkriti da želite da takva iskustva postanu važniji dio vašeg uobičajenog života itd. Prepoznavanje onoga što vam u životu ne funkcionira može dovesti do osjećaja ljutnje, ogorčenosti ili tuge, a sve vas to može učiniti sklonijima svađanju s partnerom.
- Drugačije se opuštate: Možda jedno od vas želi isplanirati svaki sat boravka na odmoru, a drugo preferira spontanost. Kako biste izbjegli svađe, raspravite unaprijed svoje stilove odmora i uzmite najbolje od oba stila.
- Drugačije trošite: Vrlo je vjerojatno da vi i partner imate različite navike trošenja, koje posebno mogu doći do izražaja na odmoru - vi biste možda radije kupili neku lokalnu umjetninu, dok bi partner više volio večerati u hvaljenom restoranu. Zato je dobro unaprijed se dogovoriti o tome na što ćete trošiti novac, a dobra je ideja i odrediti proračun za obroke, posjete znamenitostima, kupnju, aktivnosti. Određivanje budžeta ne mora umanjiti iskustvo opuštanja, a može osjetno ublažiti stres i brige.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....