Je li seks opasan ili zapravo donosi više koristi za zdravlje sredovječnih muškaraca i za njihovo srce, sigurno nam je barem jednom u životu svima "prošlo kroz glavu". Ako ste čuli oprečna mišljenja ili još uvijek mislite kako se apstinencijom zapravo čuvate, vrijeme je da doznate što kaže jedno nedavno istraživanje i "skratite si muke".
Muškarci s redovnom seksualnom aktivnošću - a to se smatra tri ili više puta tjedno (da, dobro ste pročitali), imaju čak 50 posto manju šansu da će doživjeti srčani i/li moždani udar, rezultati su istraživanja Queen's Sveučilišta u Belfastu (QUB), provedenom na uzorku od tisuću muškaraca.
Iako je uvriježeno mišljenje da sredovječni muškarci imaju veću šansu doživjeti srčani udar tijekom seksa, istraživači kažu da se radi o potpuno pogrešnoj tvrdnji.
Kritične godine
Profesor Peter Valberg objašnjava da su tijekom istraživanja došli do podataka koji dokazuju kako muškarci između 40. i 50. godine definitivno imaju veću šansu doživjeti srčani ili moždani udar.
Upravo zbog spomenutog rizika, seksualna aktivnost se smatra fizičkom vježbom koja muškarcima može pomoći u prevenciji od nastanka ovih bolesti koje, svi znamo, mogu imati i kobne posljedice. A kako je prosječan seks jednak šetnji od kilometar i pol ili penjanju do drugog kata, jasno je kako se smatra poželjnom aktivnošću.
Stoga, ako je netko u stanju popeti se na drugi kat ili prošetati 1.500 metara, može upražnjavati i seks bez problema.
Međutim, ako pacijent ne zna da boluje od određenog kardiološkog oboljenja i pretjera s "vježbom" onda seks, posebno pri doživljavanju orgazma, može biti opasan.
Riječ stručnjaka
Naš ugledni kardiolog, prof. dr. Hrvoje Pintarić, specijalist hitne i interne medicine, subspecijalist kardiolog iz zagrebačkog KBC-a Sestre milosrdnice, objašnjava više o seksualnom žiotu srčanih bolesnika.
Čitajte i:
- VODIČ KROZ SRČANI UDAR: kako ga prepoznati i kako smanjiti rizik
- 10 SITUACIJA zbog kojih bismo svakako trebali otići na pregled srca
- Zašto je infarkt postao opasniji za žene nego što je za muškarce?
- Što zapravo uzrokuje bolesti srca i krvnih žila?
- Samo ovako smanjujemo rizik za infarkt, a ako ga i pretrpimo vjerojatno neće biti najteži
- Najčešća je srčana aritmija, a mnogi ne znaju da može dovesti do zatajenja srca i moždanog udara jer simptomi mogu izostati
- Utječe li stres doista na naše srce ili su to samo bapske priče?
- JER NISU ISTI: Koji su simptomi infarkta kod muškaraca, a koji kod žena?
- U ovim slučajevima je situacija sa srcem toliko ozbiljna da treba ODMAH pozvati hitnu pomoć
Više o infarktu miokarda možete pronaći u našem videu iz serijala Medicinski video leksikon u nastavku.
Kardiovaskularne bolesti uzrok su 17,5 milijuna smrti u svijetu godišnje (više nego HIV, malarija ili rak) te se procjenjuje da će do 2030. godine biti uzrokom 23 milijuna smrti. U Hrvatskoj su također najčešći uzrok smrti, a od njih je 2018. godine prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo umrlo 23 048 osoba, odnosno čak 43,7 % ukupno umrlih. Analiza po spolu pokazuje da su kardiovaskularne bolesti uzrok smrti 49 % umrlih žena (13 093) i 38,3 % umrlih muškaraca (9 955). Vodeće dijagnostičke podskupine su ishemijska bolest srca s udjelom od 19,3 % (10 159) i cerebrovaskularne bolesti s udjelom od 11,6 % (6 137) u ukupnom mortalitetu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....