SHUTTERSTOCK
studija

Svakodnevno penjanje uz 50 stepenica smanjuje rizik od srčanih bolesti za 20 posto

Ojačan srčani mišić pridonosi regulaciji krvnog tlaka i jačanju samog organa,

Istraživanje je pokazalo da je penjanje uz stepenice smanjilo rizik kod svih ispitanika, osobito u onih koji nisu spadali u visokorizičnu skupinu osoba sklonijih razvoju srčanim bolesti.

Prednosti ove fizičke aktivnosti su sljedeći - besplatno je, ne zahtijeva odlazak u teretanu niti posjedovanje bilo kakve posebne sportske opreme, može se izvoditi neovisno o vremenskim uvjetima, a i nešto je što nas većina obično radi u sklopu svakodnevne rutine. Znanstvenici su podsjetili da je penjanje po stepenicama oblik intenzivne fizičke vježbe.


Ma kakav lift

Vrijedno je spomenuti i to da je u osoba koje su se prestale redovito penjati stepenicama tijekom razdoblja istraživanja, a ono je trajalo u prosjeku 12,5 godina, zamijećen 32 posto veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti u odnosu na one koji se nikada nisu penjali stepenicama.

Znanstvenici su posebno pratili osobe koje su bolovale od aterosklerotične kardiovaskularne bolesti (ASCVD). Karakteriziraju je stanja poput bolesti koronarnih arterija i ishemijskog moždanog udara, čestih uzroka smrti u cijelom svijetu.

Ojačan srčani mišić pridonosi regulaciji krvnog tlaka i jačanju samog organa, održavajući ga zdravijim i dulje zaštićenim od bolesti. Ovo nije prva studija koja promiče dobrobiti penjanja i spuštanja niz stepenice. Ta se fizička aktivnost ranije povezivala sa smanjenim rizikom od razvoja raka i poboljšanjem kardiorespiratorne kondicije, pa se sljedeći put, imate li priliku, radije odlučite za stepenice umjesto za dizalo.

15. siječanj 2025 17:48