Young friends celebrating at dinner at sunset - Detail of hands while toasting with glasses of wine - Happy people at a terrace party after the harvest before sunset - Concept of friendship

 SHUTTERSTOCK
studija

Znanstvenici otkrili zanimljiv razlog zašto neke žene ne znaju stati kad je riječ o piću

Estrogen ima tako moćan učinak na razna ponašanja, naročito kod žena


Eksperimenti su pokazali da ženski spolni hormon estrogen jača aktivnost u dijelu mozga koji potiče brzo ispijanje alkohola. Binge drinking ili prekomjerna konzumacija alkohola je ponašanje za koje je najvjerojatnije da će se pojaviti u sredini menstrualnog ciklusa, neposredno prije ovulacije, kad je razina estrogena najviša. Studija, koji su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Cornell, provedena je na miševima, no autori kažu da bi mogla imati implikacije na prevenciju opasne konzumacije alkohola kod žena. Ovo otkriće se dogodilo upravo u trenutku sve veće zabrinutosti da bi pro-alkoholni trendovi na društvenim mrežama usmjereni posebno na žene mogli potaknuti sve veći broj teških oboljenja jetre, pa čak i smrti. Službeni podaci pokazuju da broj smrti povezanih s alkoholom raste brže kod žena nego kod muškaraca. Hrvatska inače ima skoro dva puta više smrti od alkoholizma od prosjeka EU, a trend povećanja smrti povezanih s alkoholom među ženama prisutan je i kod nas. U našoj je zemlji prisutan i trend povećanja konzumacije alkohola među djevojčicama pa su tako djevojčice u dobi od 15 godina prestigle mladiće u opijanju (njih 43,9 se opilo najmanje jednom u usporedbi s 42,5 mladića iste dobi).

Kad neuroni "polude"

Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Communications, pokazalo je da su visoke razine estrogena potaknule ženke miševa na konzumaciju velikih količina alkohola u prvih pola sata nakon što im je on bio ponuđen. Autori su takav učinak pripisali interakciji između hormona i stanica u dijelu mozga koji se naziva stria terminalis, a koji se "uključivao" kad su ženke glodavaca konzumirale alkohol, što je poticalo nastavljanje s brzim ispijanjem alkohola.

- Kad ženka popije svoj prvi gutljaj alkohola, ti neuroni (moždane stanice) kao da polude - rekla je jedna od autorica studije, farmakologinja dr. Kristen Pleil. No, taj učinak bio je još "luđi" ako je ženka bila u stanju povišenog estrogena. Razina estrogena kod žena inače se prirodno mijenja tijekom menstrualnog ciklusa, a postaje iznimno visoka neposredno prije ovulacije. Dr. Pleil smatra da je otkriće da bi estrogen mogao utjecati na konzumaciju alkohola logično s obzirom na to da je već poznato da hormoni utječu na emocije.

- Estrogen ima tako moćan učinak na razna ponašanja, naročito kod žena, stoga ne čudi da može utjecati i na način konzumacije alkohola - rekla je.

Budućnost - prevencija opijanja

Znanstvenici sada istražuju točne signalne mehanizme između neurona u strii terminalis koja proizvodi tu reakciju, kao i to imali li isti taj sistem ulogu u prekomjernoj konzumaciji alkohola kod muškaraca.

- Sva infrastruktura prisutna je i kod muškaraca, i estrogenski receptori i put kojim se šalju signali. Jedina razlika bit će izvor estrogena, koji kod muškaraca počiva na konverziji testosterona u estrogen u mozgu – pojasnila je dr. Pleil. Iako je studija dosad provedena samo na miševima, autori kažu da bi jednog dana mogla dovesti do razvoja mogućih intervencija kojima bi se prevenirala prekomjerna konzumacija alkohola. Vjeruju da bi to moglo biti slično već odobrenim terapijama za rak koje sprečavaju rast raka blokiranjem estrogena.

Samo 3 opijanja tjedno mogu biti pogubna

Povećana konzumacija alkohola i kod muškaraca i kod žena uočena je naročito u post covid periodu, a brojna su istraživanja pokazala da su dosada, više vremena za pijenje i anksioznost potaknuli pojačanu konzumaciju alkohola tijekom pandemije kod oba spola. Koja točno količina alkohola može biti okidač za nepovratna oštećenja jetre varira od osobe do osobe, ovisno o genetici, iskustvu pijenja i tjelesnoj težini. No jedna je studija otkrila da je samo 21 epizoda prekomjerne konzumacije alkohola tijekom 7 tjedana, odnosno 3 epizode tjedno, bilo dovoljno da izazove simptome ranog stadija zatajenja jetre. Prekomjernom konzumacijom alkohola smatra se 5 piva i više, boca vina ili 5 žestoki pića za muškarce. Za žene se smatra da je su to četiri ili više pića u dva sata.

14. siječanj 2025 13:21