Rigorozne dijete i post često se spominju kao način čišćenja tijela nakon blagdanskog pretjerivanja u iću i piću, no koliko god vam se činili privlačni brzi rezultati koje takve metode obećavaju, stručnjaci upozoravaju da to nije pravi put. Zamislite samo svoj želudac rastegnut do maksimuma nakon višetjednog prejedanja i jetru umornu od tko zna koliko usputnih čašica i zdravica. Što bi vam donijelo potpuno sustezanje od hrane? Rastegnut i prazan, želudac će cviljeti i kruliti te, kao i vi, jedva dočekati trenutak kada ćete objaviti kraj posta da biste se onda bacili na hranu s još većim žarom nego za blagdane. A ni jetra time neće profitirati jer neće dobiti nutrijente koji su joj potrebni za oporavak. Da biste se stvarno očistili i vratili u prijašnju formu, morate razumjeti što, zapravo, znači detoksikacija tijela i koje su to namirnice koje će vašem želucu pružiti ugodu i odmor od napornog rada, držati ga zadovoljnim i pomoći tijelu da se riješi svega onog lošeg što ste unijeli u njega, a istodobno ga opskrbiti svime što mu je potrebno da se vrati u svoju punu funkciju i formu.
Detoksikacija nije tipka za "reset"
- Blagdani su razdoblje kada se okupljamo s najdražima, uživamo u hrani i stavljamo svakodnevne brige u drugi plan. Iako to donosi radost, naš probavni sustav može osjećati posljedice pretjerivanja u teškoj, visokokaloričnoj hrani. Kako bismo pomogli tijelu da se ponovno osjeća lagano i energično, možemo se osloniti na detoksikaciju - prirodan proces koji provodi naše tijelo s ciljem eliminacije nepoželjnih tvari. Detoksikacija je vitalan proces kojim tijelo uklanja štetne tvari, osiguravajući da se toksini ne nakupljaju i ne izazivaju štetu organizmu. Jetra je središnji organ koji provodi detoksikaciju koristeći enzime za pretvorbu toksina u spojeve koje tijelo može lakše izlučiti. Taj se proces odvija u dvije faze, pri čemu prva uključuje modifikaciju toksina u manje štetne spojeve. Druga faza pretvara prethodno transformirane toksine u topivije oblike, olakšavajući njihovo izlučivanje kroz mokraću ili stolicu. Nakon razdoblja prejedanja, ovi organi mogu biti preopterećeni, što rezultira osjećajem umora i nadutosti - objašnjava Marko Šimić, nutricionist i osnivač nutricionističkog savjetovališta NutriBrat, te ističe da cilj detoksa nije "resetiranje" tijela, jer ono nije stroj, nego podrška prirodnim procesima kako bi se tijelo moglo oporaviti.
Čišćenje je povezano s jačim imunitetom
Da je detoksikacija, zapravo, pomoć prirodnim procesima čišćenja tijela, smatra i Vanda Janko, magistra farmacije i certificirana edukatorica na polju utjecaja okolišnih toksina na zdravlje, koja naglašava i važnost limfnog sustava u tom procesu. Smatra da bi svatko barem jednom do dva puta godišnje trebao provesti detoksikaciju organizma, a sada nakon blagdana tijelo kao da nas i prirodno "traži" da to učinimo.
- Ako ste tijekom blagdana pretjerivali s unosom alkohola, masne hrane i velikim količinama šećera, sada je vrijeme da podržite prirodne detoksikacijske puteve svojeg organizma. Detoksikacija radi na principu podržavanja limfnog sustava čija je zadaća odvod toksina do eliminacijskih organa poput jetre, crijeva, bubrega, pluća i kože. Najlakše to možemo zamisliti kao da je limfni sustav kanalizacijski sustav našeg organizma, a navedeni organi punktovi putem kojih smeće izlazi iz našeg ‘doma‘. Koliko su važni naši detoksikacijski sustavi, pokazuje i činjenica da su usko povezani s otpornim imunitetom - kaže magistra Janko i dodaje da je, ako ste mislili odgoditi taj korak, ovo dobar razlog da mu se ipak posvetite kako biste ostatak zime olakšali organizmu borbu s patogenima poput virusa i bakterija.
I kretanje je dio čišćenja
Prema riječima mag. Janko, dobra je vijest da je naš limfni sustav izuzetno sklon suradnji i uz par održivih rutina mogu se postići lijepi rezultati. - Ključno je znati da se naš limfni sustav ne pokreće ako se mi ne pokrećemo. On, za razliku od našeg krvožilnog sustava, nema pumpu koja ga pokreće, pa odvoz smeća iz našeg organizma ovisi o tome hodamo li i trčimo ili samo ležimo i sjedimo. Stoga je prva stvar koju želimo napraviti ujutro nakon buđenja pokretanje limfnog sustava laganim vježbama i skokovima. To treba raditi natašte, kako bi se metabolizam pokrenuo i kako bi tijelo lakše izbacivalo vodu i toksine putem bubrega, jetre i crijeva - pojašnjava mag. Janko. Napominje da je dovoljno napraviti 100 do 150 malih skokova u kojima stopala tek malo odižemo od poda ili, pak, samo pete odižemo od podloge dok nam prsti ostaju na tlu. Predlaže da nam nakon fizičkog pokretanja prvi napitak natašte bude crna detoks-limunada za koju je potreban sok jednog limuna, 1 žličica aktivnog ugljena, 300 ml vode, a po želji i med, led ili kriške limuna. Aktivni ugljen nema okus, a pomaže kod nadutosti i plinova, veže na sebe toksine i pomaže pri njihovoj eliminaciji - kaže mag. Janko i dodaje da crnu limunadu možemo konzumirati pet do sedam dana.
Mit je da post pomaže detoksikaciji
Da, dobro ste pročitali. Nećete imati koristi od posta, njime ćete samo još više izmučiti tijelo, ali i psihu. Kako kaže nutricionist Šimić, logika je tog mita da će se postom ubrzati detoksikacija jer se tako prekida dotok novih toksina iz okoline te da će se energija koja se inače troši na probavu i asimilaciju hrane moći preusmjeriti u energetske potrebe za detoksikaciju. - Logika ovog pristupa čini se uvjerljivom, ali samo dok se ne shvati da detoksikacija zahtijeva hranjive tvari i da mora postojati ravnoteža između gore opisanih koristi i neizbježnog iscrpljivanja hranjivih tvari koje označavaju početak gladi. Stoga trajanje posta koji se poduzima kako bi se potaknula detoksikacija treba biti vremenski strogo ograničeno. Glavni je razlog toga osiromašenje antioksidativnih hranjivih tvari, koje se počinje događati čim se zaustavi dostupnost hrane - kaže Šimić, ističući da je za uspješan detoks ključan odabir pravih namirnica, a ne izbjegavanje hrane općenito.
Ovo su najbolji čistači
Šimić preporučuje hranu koja ima svojstva ‘čistača‘ i podržava rad jetre, poput citrusa, lisnatog i krucifernog povrća. - Citrusi poput limuna i grejpa bogati su vitaminom C i antioksidansima, a topla voda s limunom idealna je za dnevni start i pokretanje probave. Razmislite i o uključivanju ginger shota u svoju jutarnju rutinu jer taj snažan napitak od svježeg đumbira, limuna i prstohvata kurkume pruža dodatnu podršku probavi i detoksikaciji. Lisnato povrće, kao što su kelj i špinat, sadrži klorofil koji neutralizira toksine u krvi te može povećati funkcionalnost enzima u jetri te tako doprinijeti detoksikaciji. Stoga pokušajte pripremiti hranjivi smoothie od špinata, banane, limuna i đumbira koji će osigurati unos vlakana i vitamina za svjež početak dana - kaže Šimić. Na jelovniku se, dodaje, svakako trebaju naći i kupusnjače poput brokule i cvjetače, koje aktiviraju enzime za detoksikaciju u jetri.
Što izbjegavati tijekom detoksa
Kako ističe nutricionist Šimić, tijekom detoksikacije važno je smanjiti unos namirnica koje opterećuju tijelo, doprinose osjećaju težine i nutritivno su prazne. To su svakako prerađeni šećeri koji izazivaju nagle oscilacije razine glukoze u krvi, što može dodatno iscrpiti organizam i povećati upalne procese. Rafinirane žitarice, uključujući bijeli kruh, tjesteninu i peciva od bijelog brašna, siromašne su vlaknima, a zbog visokog glikemijskog indeksa brzo povisuju šećer u krvi, što posljedično opterećuje gušteraču. Upozorava i na prženu hranu koja sadrži velike količine nepoželjnih masti, teško se probavlja i usporava metabolizam te dodatno opterećuje probavni sustav. - Izbjegavati treba i gazirana pića i sokove često bogate umjetnim bojama i konzervansima koji dodatno opterećuju jetru i mogu izazvati nadutost, kao i alkohol, koji je jedan od glavnih neprijatelja detoksikacije jer direktno šteti jetri, koja tada ne može učinkovito uklanjati ostale toksine. Uz to, dehidrira organizam, što usporava rad bubrega - pojašnjava Šimić i predlaže da sve ove nepoželjne namirnice zamijenite hranom bogatom vlaknima i antioksidansima koji potiču probavu.
Tekućina je ključna
- Voda je glavni saveznik detoksikacije, a preporučuje se unos dvije do tri litre dnevno kako bi bubrezi mogli ispravno filtrirati toksine. Zeleni čaj bogat je katehinima i podržava jetru, a čajevi od mente i maslačka potiču probavu. Isto tako, začini su jednostavan i učinkovit način za potporu detoksikaciji. Kurkuma i đumbir poznati su po svojoj sposobnosti smanjenja upala i podrške jetri, cimet stabilizira šećer u krvi, a kajenski papar poboljšava cirkulaciju. Prstohvat ovih začina možete dodati u biljne čajeve, smoothieje ili povrtna variva kako biste dodatno obogatili detoksikacijski jelovnik i učinili ga još djelotvornijim. Odgovarajući unos tekućine održava i kožu hidratiziranom te može znatno smanjiti umor i glavobolje, koji su česti simptomi prekomjerne konzumacije teške hrane i alkohola - kaže Šimić i napominje da kratkotrajni detoks od tri do sedam dana može biti dovoljan za osjetne promjene u razini energije i probavi. No, za "dublje čišćenje" organizma preporučuje se razdoblje od 10 do 14 dana.
- Ako se osjećate dobro, uključite elemente detoksa u svoj svakodnevni život jer ćete time dugoročno podržati zdravlje. Detoksikacija nije niti bi trebala biti drastična promjena, nego prilika da svjesnim odabirom hrane i pića podržimo prirodne tjelesne procese. Uključivanjem nutritivno bogatih namirnica u svoju prehranu i primjenom pravilne hidratacije osjetit ćete novu energiju i lakoću - poručuje Šimić i opisuje jedan dan detoksa.
Kako bi trebao izgledati jedan dan detoksa
- Vaš dan za detoks možete započeti ukusnim smoothiejem koji će vas napuniti energijom. U blender stavite šaku kelja, jednu jabuku narezanu na komade, sok jednog limuna i malo svježeg đumbira. Dodajte vodu ili nezaslađen napitak od badema i miksajte dok ne dobijete glatku teksturu. Za ručak skuhajte jednostavnu juhu od brokule. Na malo maslinova ulja propirjajte sitno nasjeckan luk, zatim dodajte narezanu brokulu i cvjetaču. Prelijte povrtnim temeljcem i kuhajte dok povrće ne omekša. Ako želite, juhu možete usitniti štapnim mikserom za kremastu teksturu. U popodnevnim satima možete pojesti šaku orašastih plodova i popiti čaj od koprive, koji dodatno podržava eliminaciju toksina putem bubrega, a za večeru možete pripremiti pečenog lososa ili tofu kao vegetarijansku opciju s blitvom i krumpirom na pari, začinjene maslinovim uljem i limunovim sokom - savjetuje Šimić.
Vandini smoothieji za čišćenje organizma
Vanda Janko predlaže da nakon jutarnjeg pokretanja limfe crnom limunadom tijekom dana kombinirate ove smoothieje koji će poticati "eliminacijske organe" na izbacivanje svega štetnog.
Zelena snaga
- 1 banana, šaka svježeg špinata, 1 naranča, 1 jabuka, 250 ml vode.
Smoothie za imunitet
- 1 ploška đumbira (veličine kovanice 1 eura, a debljine triju takvih kovanica), 1 žličica kurkume, 1 žličica kajenskog papra, na vrh noža crnog papra, 1 žličica meda, 250 ml vode.
Crveni smoothie
- 1 skuhana i oguljena cikla, 1 ploška đumbira, sok jednog limuna, šaka svježe aronije ili 1 dcl soka čiste aronije, 250 ml vode.
Energizirajući smoothie
- 1 zreli avokado, 2 kivija, 1 žličica chia sjemenki, 1 jabuka, 250 ml vode.
Hidratizirajući napitak
- 1 dl stopostotne aloe vere, 1 dl narančina soka, sok jednog limuna, 1 dcl kokosove vode, prstohvat cvijeta soli. Piti 3-4 puta dnevno između obroka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....