Pokazalo se da su mnogi od onih koji su doživjeli ishemijski moždani udar, u većini slučajeva, imali neku nedijagnosticiranu bolest ili stanje.

 SHUTTERSTOCK
Alarmantno otkriće

Većina osoba koje su imale moždani udar imala je najmanje jedan rizičan faktor koji nije bio prepoznat

Najčešći od otkrivenih rizičnih faktora je dislipidemija, neravnoteža masnoća u krvi, poput povišenog kolesterola ili povišene razine triglicerida

Moždani udar je vodeći uzrok smrti i invaliditeta u Ujedinjenom kraljevstvu i ubija oko 32.000 osoba svake godine. U Hrvatskoj je, kao i u Europi i svijetu, drugi uzrok smrti, a godišnje od njega u našoj zemlji umre oko 5.000 ljudi. Do moždanog udara obično dolazi uslijed godina i godina kumulativnih oštećenja žila, što se zapravo može odlično liječiti ukoliko se na vrijeme otkrije. Novo istraživanje je otkrilo da je većina osoba koje su imale moždani udar imala najmanje jedan rizičan faktor koji nije bio prepoznat. Ovo alarmantno otkriće pokazalo da je su mnogi od onih koji su doživjeli ishemijski moždani udar, bez ijednog prethodno dijagnosticiranog rizičnog faktora, u većini slučajeva imali neku nedijagnosticiranu bolest ili stanje.

Važnost pretraga

Zapanjujućih 67,7 posto osoba koje su pretrpjele moždani udar bez ijednog prethodno dijagnosticiranog rizičnog faktora imalo je najmanje jedan od glavnih rizičnih faktora. Najčešći od otkrivenih rizičnih faktora je dislipidemija, neravnoteža masnoća u krvi, poput povišenog kolesterola ili povišene razine triglicerida. Ovo otkriće, koje je bilo predstavljeno na Europskoj Akademiji Neurologije, rezultat je analize zdravstvenih podataka 4.354 pacijenata koji su imali moždani udar. Prema podacima, 61,4 posto njih imalo je dislipidemiju, dok ih je 23,7 posto imalo visok krvni tlak, a jedan od njih deset fibrilaciju atrija. Dr. Andre Rego je kazao da ovo otkriće može imati snažan utjecaj na prevenciju moždanog udara. - Naše otkriće naglašava važnost obavljanja pretraga i liječenja neravnoteže masnoća, kao što su povišene razine kolesterola i triglicerida, otkrivanja povišenog krvnog tlaka te prepoznavanja i liječenja osoba s fibrilacijom atrija i dijabetesom tip2. Nadamo se da će ova studija pomoći u prepoznavanju osoba koje imaju visok rizik za moždani udar i koje zahtijevaju intenzivnije metode prevencije i kontrole – rekao je dr. Rego.

Kako izbjeći moždani udar

Hrana bogata kalijem, koja uključuje krumpire i batate, banane, rajčice, šljive, dinje i soju idealna je za održavanje zdravog krvnog tlaka, a on je glavni rizični faktor za moždani udar. Hrana bogata magnezijem, uključujući špinat, također se preporučuje s ciljem smanjenja rizika. Bilo bi poželjno konzumirati 4 do 5 šalica voća i povrća dnevno te porciju ribe tri puta tjedno. No, nisu sve vrste povrća idealne za prevenciju moždanog udara. Na primjer, kiseli krastavci sadrže veliku količinu soli i ulja te ih treba izbjegavati. Naime, prehrana bogata solju i masnoćom predstavlja rizičan faktor za moždani udar jer direktno utječe na krvni tlak. Sol je problematična jer izaziva zadržavanje vode, a ono povećava pritisak na stijenke krvnih žila. Visok krvni tlak je najznačajniji rizični faktor za moždani udar kod žena i muškaraca te bi osobe kod kojih se on otkrije trebalo pomno pratiti. Ostali rizični faktori uključuju pušenje i prekomjernu konzumaciju alkohola jer obje navike smanjuju razinu kisika u krvi. Naposlijetku, treba reći i da je tjelovježba neophodna za prevenciju moždanog udara. Trebali biste prakticirati neki oblik tjelovježbe najmanje 30 minuta dnevno.

22. prosinac 2024 01:51