Prim. dr. sc. Goran Štimac.Foto:Vedran Peteh/Cropix
Bez straha od prsta

Urolog Štimac objašnjava kako izgleda pregled prostate i zbog kojeg simptoma bismo odmah trebali liječniku

Na prvi pregled obavezno s 50


Muškarci imaju 24 posto manju vjerojatnost od žena da su posjetili liječnika u proteklih godinu dana, a 64 posto muškaraca čeka više od sedam dana sa simptomima prije posjeta liječniku, navode podaci globalnog pokreta Movember (nastao je kao igra engleskih riječi moustache i November, "brkati studeni") pokrenutog još 2004. Od tada tijekom mjeseca studenog milijuni muškaraca širom svijeta puštaju brkove i sudjeluju u akciji skretanja pozornosti na važnost preventivnog urološkog pregleda, a sve u svrhu podizanja svijesti i edukacije prvenstveno o ranoj detekciji raka prostate, ali i drugih malignih bolesti u muškoj populaciji. Danas je Movember Foundation etablirana javnozdravstvena nevladina organizacija koja prikuplja informacije i sredstva za financiranje istraživanja i projekata važnih u ranoj detekciji, prepoznavanju i liječenju oboljenja muškaraca (rak prostate i testisa te briga o mentalnom zdravlju).

image
SHUTTERSTOCK

Rak prostate

- Rak prostate jedan je od vodećih zdravstvenih problema muškaraca druge i treće životne dobi. Na njega otpada značajan udio ukupnog broja svih malignih bolesti u muškaraca starijih od 50 godina, a učestalost se povećava sa svakim desetljećem. Najčešća je maligna bolest muške populacije u Hrvatskoj te godišnje od njega obolijeva do 3000 muškaraca, a nažalost umire ih oko 800. Rak prostate je u Hrvatskoj treći uzrok smrti među muškarcima sa zloćudnim tumorima, nakon raka pluća i raka debelog crijeva. Porast incidencije rezultat je javnozdravstvenih preventivnih akcija, poboljšane dijagnostike, naravno i starenja populacije, pa stoga i porasta udjela muškaraca u rizičnoj dobi. Do sada su potvrđeni faktori rizika: dob, rasa, karcinom prostate u obitelji, prehrana i hormoni. Sve bolja informiranost javnosti, šira primjena dijagnostičkih testova kao što je digitorektalni pregled, prostata specifični antigen (PSA) i transrektalna biopsija prostate doveli su do porasta broja bolesnika u kojih je dijagnosticiran lokalizirani, odnosno izlječivi rak prostate - kaže prim. dr. sc. Goran Štimac, urolog iz Klinike za urologiju KBC-a Sestre milosrdnice.

Cilj ranog otkrivanja raka prostate je smanjenje smrtnosti i očuvanje kvalitete života oboljelih muškaraca.

Ističe da su simptomi raka prostate najčešće nejasni ili odsutni u ranoj fazi, zbog čega su redoviti urološki pregledi nužni.

- U Hrvatskoj je jedan od najvažnijih koraka u borbi protiv ove bolesti s ciljem njezina otkrivanja u što ranijem, izlječivom stadiju Nacionalni program za probir i rano otkrivanje raka prostate, pokrenut početkom ove godine na inicijativu Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te stručnog povjerenstva. Krajnji ciljevi ranog otkrivanja su smanjenje smrtnosti od raka prostate i očuvanje kvalitete života oboljelih muškaraca - ističe prim. Štimac.

Program rane detekcije podrazumijeva da se svim muškarcima starijim od 50 godina jednom godišnje učini PSA (prostata specifični antigen) i urološki pregled.

- U osoba kojima su srodnici bolovali od raka prostate ovaj pregled savjetuje se od 45., u nekim zemljama i od 40. godine, jer je mogućnost pojave raka prostate višestruko veća u muškaraca s pozitivnom obiteljskom anamnezom. Osim odaziva na nacionalni program - naglašava prim. Štimac - potrebno je osvijestiti i potrebu za redovitim preventivnim urološkim pregledom.

image
SHUTTERSTOCK

Bez straha od prsta

- Urološki pregled uključuje osobnu i obiteljsku anamnezu i fizikalni pregled prostate. Digitorektalnim pregledom urolog prstom, kroz anus, opipom procjenjuje veličinu i konzistenciju prostate. Jasno otvrdnuće prostate pobuđuje sumnju na rak i indicira daljnju dijagnostičku obradu. Prstom na opip topla i izrazito bolna prostata tipični je znak prostatitisa. Svaka nepravilnost tijekom digitorektalnog pregleda prostate zahtijeva da se isključi sumnja na postojanje raka u prostati. Nakon pregleda i uvidom u nalaz PSA urolog odlučuje o daljem postupanju - indicirat će biopsiju, multiparametrijski MR prostate ili praćenje - pojašnjava prim. Štimac.

Povišeni PSA nije uvijek rak

- Povišeni PSA ne znači nužno da osoba boluje od raka prostate, no nalaže oprez i daljnju urološku obradu. Rutinsko određivanje PSA u zdravih, mladih muškaraca neopterećenih obiteljskom anamnezom u pravilu se ne preporučuje prije navršenih 50 godina - kaže urolog.

Prostata specifični antigen ili PSA zapravo je supstanca koju proizvodi prostata te je u većini slučajeva povišen u bolesnika s rakom prostate. Međutim, PSA isto tako može biti povišen u nekim drugim benignim stanjima, poput infekcije ili upale prostate te u bolesnika koji imaju dobroćudno uvećanje prostate (benigna hiperplazija).

image
SHUTTERSTOCK

Uspješnost liječenja

Kao i u ostalim razvijenim zemljama u Hrvatskoj su danas dostupne različite mogućnosti liječenja ovisno o dobi bolesnika, pridruženim oboljenjima i procjeni stadija bolesti.

- Unatoč golemom napretku u dijagnostici i liječenju danas niti jedan oblik sistemske terapije ne može izliječiti karcinom prostate koji se proširio izvan žlijezde. Trenutno postoje tri glavne opcije u terapiji klinički lokaliziranog karcinoma prostate: radikalna prostatektomija, radioterapija i pomno praćenje s uvođenjem terapije ako je potrebno. Tehnološki napredak u terapiji lokaliziranog raka prostate u Hrvatskoj uvođenjem laparoskopije, robotike i stereotaksijske radioterapije u posljednjih nekoliko desetljeća rezultirao je visokim stopama izlječenja te su znatno smanjene nuspojave, pogotovo stope inkontinencije i erektilne disfunkcije - kaže prim. Štimac.

Ističe da dok ne razvijemo učinkovit oblik sistemske terapije, jedini način da smanjimo mortalitet od karcinoma prostate je učinkovita rana detekcija i kurativna terapija lokalizirane bolesti. Dobra je vijest i da se sve više naglašava važnost preterapijske procjene stadija i optimizacija kriterija pri selekciji pacijenata za neki od modaliteta liječenja. Recentno uključivanje multidisciplinarnih timova (urologa, onkologa, patologa, radiologa) u procese odlučivanja omogućuje odabir idealnog načina liječenja za svakog bolesnika.

Probleme s mokrenjem nemojte ignorirati

Prostata je žlijezda veličine kestena koja se nalazi ispod mjehura i pored rektuma. Ima važnu ulogu u spolnoj reprodukciji jer pomaže u stvaranju sjemena. Gotovo je sigurno da će se povećavati sa starenjem. Počet će se povećavati oko 25. godine, ali simptomi obično ne počinju prije 40. Do 60. godine svaki drugi muškarac ima rizik da će se pojaviti simptomi povećane prostate. Iako još nije potpuno jasno zašto se prostata povećava, moguće je da to ima veze sa snižavanjem razine muškog spolnog hormona testosterona. Ovo povećanje naziva se benigna hiperplazija prostate i ne povećava rizik od raka, ali može otežati mokrenje i ejakulaciju jer kako raste, tako pritišće mokraćnu cijev ometajući protok urina i oslobađanje ejakulata. Potrebno ju je liječiti jer povećava rizik za infekcije mokraćnog sustava. Svakako posjetite liječnika ako imate problema s mokrenjem, često trebate mokriti, posebno noću, ne možete u potpunosti isprazniti mjehur, morate se naprezati da biste pokrenuli protok mokraće...

13. prosinac 2024 13:51