SHUTTERSTOCK
najčešći znakovi

Sumnjate na dijabetes? Otkrijte ga na vrijeme uz ove četiri provjerene metode, jedan simptom će se odmah pojaviti

Diljem svijeta 14. studenoga obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti


Ovo stanje ne boli, međutim često se otkriva onda kad je već ozbiljno naštetio organizmu. Diljem svijeta 14. studenoga obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti, posvećen izumitelju inzulina, Sir Fredericku Bantingu. Ujedno ovo je prilika da se odazovete na razne akcije koje se obilježavaju u Hrvatskoj i brinete o svom zdravlju.

Simptomi dijabetesa

Dijabetes je poremećaj do kojeg dolazi kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina (hormon koji se oslobađa iz gušterače) pa koncentracija glukoze u krvi raste. Poznata su dva glavna tipa ovog stanja, a to su dijabetes tipa 1 i dijabetes tipa 2.

Dijabetes tipa 1 je karakterističan za dječju i mladenačku dob, međutim, nije neobično da ga se dobije i u odrasloj dobi. Do njega dolazi kada imunosni sustav napada stanice koje proizvode inzulin i trajno ih uništava. Među najčešće simptome koji su karakteristični za ovo stanje uključujemo:

  • učestalo mokrenje,
  • žeđ,
  • nagli gubitak kilograma,
  • kontinuirana glad,
  • umor,
  • pospanost,
  • zamagljen vid

Dijabetes tipa 2 je ujedno i češći oblik dijabetesa najčešće pogađa odraslu populaciju, no zbog načina života može se razviti i u mlađoj dobi. Za razliku od tipa 1, do dijagnoze dijabetesa tipa 2 može proći i više od deset godina. Naime, simptomi kod ovog tipa često nisu toliko intenzivni pa ih oboljeli često i ne uzimaju kao ozbiljne. Oni mogu biti sljedeći:

  • blagi simptomi žeđi i učestalog mokrenja koji s vremenom postaju intenzivni,
  • umor,
  • zamagljen vid,
  • rane koje sporo zacjeljuju,
  • trnci u rukama i nogama.


Gestacijski dijabetes, još jedan tip dijabetesa, može nastati tijekom razdoblja trudnoće kada ženino tijelo nije u stanju proizvesti dovoljno inzulina. Obično se povuče nakon poroda, međutim, kasnije tijekom života te su žene podložnije razvoju dijabetesa tipa 2.

Također, poznajemo stanje koje zovemo predijabetes, odnosno stanje koje prethodi dijabetesu tipa dva. Pod njim podrazumijevamo izmjerene vrijednosti šećera u krvi koje nisu normalne, no nisu ni dovoljno visoke. Prema HEMED-u, predijabetesom se smatra koncentracija glukoze u krvi natašte između 5,6 i 6,9 mmol/L ili koncentracija glukoze u krvi 2 sata nakon testa oralne podnošljivosti glukoze između 7,8 i 11,0 mmol/L.

Kako detektirati dijabetes što prije?

Osim praćenja i reagiranja na spomenute simptome koji uključuju odlazak liječniku, još je nekoliko načina koji pomažu brzo otkriti dijabetes:

  • Mjerenjem vrijednosti šećera u krvi iz aparatića - ova metoda će najbrže potvrditi sumnju imate li dijabetes. Postoje različite akcije koje se tijekom godine odvijaju u domovima zdravlja, ljekarnama ili javnozdravstvenim akcijama koje uključuju mjerenje šećera. Stoga, nemojte ih propustiti.
  • Pretragom glikiranog hemoglobina (HbA1c) - Izmjerena vrijednost od 6,5 posto ili više upućuje na dijabetes, a ako je ona između 5,7 i 6,4 posto, to se smatra predijabetesom.
  • Pretraga testom oralne podnošljivosti glukoze (OGTT) - obično se podvrgavaju trudnice pod sumnjom na gestacijski dijabetes ili starije osobe.

Više od 400.000 oboljelih u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je, prema podacima CroDiab registra i Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava (CEZIH), 2023. bilo registrirano 395.058 osoba s dijagnozom šećerne bolesti. Ipak, smatra se da je ova brojka značajno veća. Naime, ranija istraživanja pokazuju da tek 60 posto oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu, no procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih premašuje 600.000. Šećerna bolest je 4. vodeći uzrok smrti s udjelom od 7,8 posto u 2022. godini.

14. prosinac 2024 02:02