Zaštitna sredstva svakako ponovno nanosite nakon svakog kupanja, tuširanja, jačeg znojenja ili brisanja kože.
 Foto: iStock
Prva pomoć

Što kad umjesto s brončanim tenom završimo s opeklinama?

Izležavanje na suncu mnogima je prava uživancija, tolika da zaborave koliko se sunčaju i u koje doba dana. Sve može završiti s oblozima za liječenje opeklina.

Bez Sunca nema života, o njemu ovise svi prirodni procesi na našem planetu. Zahvaljujući Suncu na Zemlji žive ljudi, biljke, životinje. Opće je poznat njegov utjecaj na organizam i zdravlje. Koliko god je važno, može biti i opasno, a o posljedicama nekontroliranog izlaganja Sunčevim zrakama govori se sve češće i glasnije, posebno ljeti kad je njihov utjecaj najjači. Neka su upozorenja doista razlog za zabrinutost, poput onih povezanih s ozonskim rupama ili velikim porastom broja tumora kože, i ne treba ih podcjenjivati. Međutim, vrlo često i unatoč mnogim upozorenjima, u želji za što bržim postizanjem preplanulosti, mnogi umjesto s brončanim tenom zbog nekontroliranog i neumjerenog izlaganja ultraljubičastim zrakama završe s opeklinama. Onima nepažljivijima to se dogodilo i više puta.

Dok su prave opekline uistinu velik problem opasan po život, većina onih dobivenih zbog predugog ležanja na plaži bez adekvatne zaštite uglavnom su površinske opekline prvog stupnja - što je najblaža klasifikacija u kategorizaciji ovog problema.

To ipak ne znači da su bezazlene i da ih treba zanemariti. Ako je već došlo do neugodnog oštećenja kože, jedina je prednost što se u pravilu mogu tretirati kod kuće i polako liječiti, mada je mnogo bolje da smo ih posve izbjegli. Jer kakve god bile, bolne su i neugodne i ostavljaju posljedice. Vrlo se jednostavno prepoznaju, koža je crvena i bolna na dodir. U ozbiljnijim stanjima pojavit će se plikovi i oticanje, a osoba može osjećati simptome slične gripi, također se može javiti temperatura, slabost, mučnina i glavobolja.

KAKO SI POMOĆI

Maknite se sa sunca čim primijetite prve znakove oštećenja na koži, crvenilo ili osjetite da vas koža zateže ili peče. Nipošto se ne izlažite suncu dok crvenilo ne prođe. Na opečeno mjesto stavite hladne obloge. Umočite ručnik ili gazu u hladnu vodu i njime nježno prekrijte zahvaćeno područje. Obloge držite 10 do 15 minuta i tretman ponavljajte nekoliko puta na dan.

Vodite brigu da voda nije prehladna jer to može imati negativne učinke na kožu. Dobar i olakšavajući učinak postići ćete i ako se istuširate hladnom vodom jer će to pomoći koži da se malo osvježi i smiri te će se usporiti proces guljenja. Nakon tuširanja obrišite se nježno tapkajući ručnikom ili pričekajte da se koža sama osuši. Izbjegavajte trljanje jer bi to moglo dodatno nadražiti već napaćenu kožu.

PREPARATI IZ KUĆNE RADINOSTI

Dodajte u hladnu kupku šalicu jabučnog octa jer će pomoći ravnoteži pH izgorjele kože i potaknuti cijeljenje. U kupku možete staviti i zobene pahuljice jer su dobre za regeneraciju kože. Osobito su korisne za umanjivanje svrbeža i opeklina. Ako pri ruci nemate zob, korisna će biti i soda bikarbona, pomoći će smanjiti iritaciju i crvenilo. Dodajte u kupku eterično ulje lavande ili kamilice jer pomažu u zacjeljivanju, umanjuju bol i trnce. U hladnoj vodenoj kupki izbjegavajte korištenje sapuna ili parfema jer mogu dodatno isušiti i nadražiti kožu.

MLIJEKO I MLIJEČNI PROIZVODI

Od pomoći će biti i hladno, ali ne prehladno mlijeko - njime namažite opečenu kožu ili u mlijeko namočite krpu pa njome prekrijte tijelo. Mlijeko će stvoriti proteinski film koji pomaže u ublažavanju nelagode izazvane opeklinom. Jogurt je još jedan od prirodnih i tradicionalnih pripravaka umirujućeg učinka. Namažite zahvaćene dijelove, ostavite da se polako upija, a zatim se istuširajte hladnom vodom.

ČAJEVI, KRASTAVCI, KRUMPIR...

Dobar učinak postiže se i ako kožu osvježite svježe pripremljenim, ali dobro ohlađenim čajem. Namočite krpu u čaj i prekrijte njome opečene dijelove tijela. Taninska kiselina u crnom čaju izvlači toplinu iz prejako osunčane kože, a također pomaže u uspostavljanju pH ravnoteže. U čaj dodajte i nekoliko listića mente za dodatni učinak hlađenja. Krastavci imaju prirodne antioksidativne i analgetičke osobine.

Smiksajte ih u blenderu i prekrijte tom pastom izgorjele dijelove tijela, vrlo brzo ćete osjetiti umirujući učinak. Još jedna prirodna metoda je mazanje tijela kuhanim krumpirom. Napravite od njega pire, pustite da se ohladi i njime namažite oštećene dijelove tijela. Škrob iz krumpira izvlači toplinu, smanjuje bol i ubrzava oporavak. Kukuruzni škrob također se može pomiješati s vodom kako bi se dobila pasta koja će smanjiti opekline od sunca. Ako ste opekli očne kapke, dobar učinak postići ćete tako da čajne žličice nakratko ohladite u hladnjaku i stavite ih na opečeno područje. Smanjit će opekline i upalu.

ALOE VERA

U ljekarni kupite umirujuće gelove protiv opeklina ili koristite losione koji sadrže aloe veru jer će ublažiti crvenilo i hidratizirati kožu. Aloe vera ujedno hladi i smanjuje upalna stanja. Neki proizvodi na bazi aloe vere sadrže lidokain, anestetik koji učinkovito pomaže u ublažavanju boli od opeklina i ima umirujuća svojstva. Možete koristiti i čisti gel aloe vere te ga nanijeti direktno na oštećenu kožu. Ne mažite oštećene dijelove masnim kremama jer one će zatvoriti pore i usporiti proces zacjeljivanja.

VODA, VODA, VODA

Pijte puno vode, nezaslađenih biljni čajeva i prirodnih sokova jer koža je suha i treba joj regeneracija. Nadoknada izgubljenih tjelesnih tekućina pomoći će koži da brže zacijeli i izliječi se.

VITAMIN E

Vitamin E snažan je antioksidans i od pomoći je u smanjenju upala uzrokovanih opeklinama od sunca. Mažite kožu uljem vitamina E ili uzmite redovitu dozu dodataka na bazi ovog vitamina.

LJUŠTENJE

Malo što možete učiniti kako biste zaustavili kožu da se ljušti nakon opeklina - to je dio procesa ozdravljenja, ali pomoći će nošenje prozračne, široke odjeće od prirodnih materijala.

Opekline će proći, stanje se uglavnom smiri za nekoliko dana, ali morate biti strpljivi. A to znači da, bez obzira na to što ste na ljetovanju, svakako izbjegavate bilo kakvo izlaganje suncu, čuvajte se čak i ako je vani oblačno. Ako su se na koži pojavili plikovi ili primijetite curenje gnoja, moglo bi se raditi o drugom stupnu opeklina i svakako posjetite liječnika.

23. prosinac 2024 04:53