Osjećate li ikad nelagodu ili bol u trbuhu kad ste zabrinuti ili pod stresom? Normalno je da vas povremeno zaboli želudac i to nakon začinjenog obroka ili prije važnog razgovora za posao. Najčešće se radi o gastritisu, što je stručni naziv za upalu želučane sluznice. Jedenje određenih vrsta hrane i izbjegavanje drugih vrsta može pomoći u upravljaju simptomima gastritisa. Ali bol koja se zadržava dulje od nekoliko dana mogla bi signalizirati veće probleme i zahtijeva posjet liječniku.
Što može pomoći kod gastritisa:
- hrana bogata vlaknima, poput cjelovitih žitarica, voća, povrća i graha
- nemasna hrana, poput ribe, nemasnog mesa i povrća
- hrana s niskom kiselošću , uključujući povrće i grah
- negazirana pića
- pića bez kofeina
- češći, manji obroci.
Probiotici također mogu pomoći kod želučanih problema. Dobri izvori su:
- kombucha
- jogurt i kefir
- kiseli kupus
Jedenje manjih, češćih obroka također može pomoći u ublažavanju simptoma. Hrana bogata mastima može pogoršati upalu želučane sluznice.
Hrana koja može iritirati želudac uključuje:
- alkohol
- kava
- kisela hrana, poput citrusa
- voćni sokovi
- masna hrana
- pržena hrana
- gazirana pića
- začinjena hrana.
Stres i želudac ne vole se jako
Poput mozga, i crijeva su puna živaca. Živčani sustav crijeva može raditi neovisno o mozgu, ali treba znati da oni međusobno komuniciraju. Iz tog razloga nekim našim osjećajima, kao što su uzbuđenje, zaljubljenost, stres, pridružuje se osjet iz probavnog sustava kao što su npr. „leptirići u trbuhu“, bol u želucu i slično. Bilo da se radi o jednom pojedinačnom događaju koji na vas jako utječe ili kroničnoj brizi i stresu tijekom dužeg vremena, stres može uzrokovati ozbiljna oštećenja u vašem probavnom sustavu.
Uobičajeni simptomi i stanja crijeva povezani sa stresom uključuju:
- poremećaji probave
- grčevi u trbuhu
- proljev
- zatvor
- gubitak apetita
- pretjerana glad
- mučnina
- sindrom iritabilnog crijeva (IBS)
A što je s lijekovima?
Paracetamol je lijek koji se koristi za ublažavanje boli te sniženje povišene tjelesne temperature. Lekadol sadrži paracetamol koji ne djeluje negativno na želučanu sluznicu te može biti prvi izbor za osobe sa želučanim problemima, kao što su gastritis ili ulkus na želucu.
Lekadol je blag za želudac, pa ga u preporučenim dozama i nakon konzultacija s liječnikom, mogu uzimati čak i osobe koje su već imale vrijed/čir na želucu.
Paracetamol ima specifičan mehanizam djelovanja - učinak ostvaruje djelovanjem u mozgu - što mu omogućava da „ne sjeda“ na želudac, za razliku od nesteroidnih protuupalnih lijekova. Optimalno doziranje za postizanje maksimalnog učinka je 500 do 1000 mg.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Sponzorirani članak.
Izvori:
- Natural remedies for gastritis. Dostupno na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321138, pristupljeno 10.2020.
- Wieso kann man durch Stress Bauchschmerzen kriegen? Dostupno na: https://www.magen-darm-ratgeber.de/, pristupljeno 10.2020.
- Worst Foods for Digestion. Dostupno na: https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-foods-to-avoid, pristupljeno 10.2020.
- How to Calm an Anxious Stomach: The Brain-Gut Connection. Dostupno na: https://adaa.org/learn-from-us/from-the-experts/blog-posts/consumer/how-calm-anxious-stomach-brain-gut-connection, pristupljeno 10.2020.
- Sažetak opisa svojstava lijeka Lekadol. Dosptupno na: www.halmed.hr, pristupljeno 10.2020.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....