Znanstvenici ističu da su potrebna istraživanja kako bi se utvrdilo trajanje zaštite nakon što prođe šest mjeseci od primanja obje doze cjepiva
 FOTOGRAFIJE: SHUTTERSTOCK
plan cijepljenja

Pfizer: najvjerojatnije treća doza za 6 do 12 mjeseci, docjepljivanje svake godine

Znanstvenici u ovom trenutku ne znaju točno koliko dugo traje zaštita od cjepiva, a prva istraživanja pokazuju da je to razdoblje šest mjeseci

Čelnik Pfizera Albert Bourla rekao je da će u roku od otprilike šest do 12 mjeseci nakon cijepljenja onima koji su primili cjepivo vjerojatno biti potrebna i treća doza, kao i docjepljivanje svake godine zbog pojave novih varijanti koronavirusa. No sve to treba potvrditi. Ta je njegova izjava snimljena 1. travnja, no javno je objavljena u četvrtak, 15. travnja.

"Moramo vidjeti kakav će biti plan cijepljenja i kako ćemo to često trebati - to trebamo vidjeti", kazao je.

"Iznimno je važno smanjiti broj ljudi koji se mogu zaraziti", dodao je.

Znanstvenici u ovom trenutku ne znaju točno koliko dugo traje zaštita od cjepiva, a prva istraživanja pokazuju da je to razdoblje šest mjeseci.


TRAJANJE ZAŠTITE

Pfizer je ranije ovog mjeseca objavio studiju po kojoj je cjepivo učinkovito 91 posto protiv koronavirusa, te 95 posto protiv teških oblika koronavirusne bolesti do šest mjeseci nakon druge doze.

Moderna je objavila kako njezino cjepivo štiti u sličnom postotku šest mjeseci. AstraZenecino cjepivo štiti u nešto manjem postotku, no istraživanja kod starijih osoba pokazuju snažniji odgovor zaštitinih T-stanica u odnosu na druga cjepiva koja je daju u zapadnim zemljama.

Znanstvenici ističu da su potrebna istraživanja kako bi se utvrdilo trajanje zaštite nakon što prođe šest mjeseci od primanja obje doze cjepiva.

David Kessler, voditelj tima američkog predsjednika Joea Bidena za borbu protiv covida-19, upozorio je u četvrtak nadležni odbor američkog Kongresa da Amerikanci trebaju računati na docjepljivanja kako bi se obranili od novih varijanti koronavirusa.

"U ovom trenutku ne znamo sve", rekao je u izlaganju pred odborom za koronavirusnu krizu Zastupničkog doma američkog Kongresa. "Proučavamo trajanje odgovora antitijela".

"Čini se da je snažan, no počinje blijediti i nema sumnje da varijante predstavljaju izazov", dodao je.

"Mislim da, radi planiranja, trebamo očekivati docjepljivanje."

Više farmaceutskih tvrtki počelo je testirati modifikacija postojećih cjepiva protiv koronavirusa kako bi utvrdili njihovu djelotvornost protiv novih varijanti koronavirusa.

Linker
28. studeni 2024 20:59