Naše se tijelo sastoji od 60 posto vode koja ima funkciju regulacije tjelesne temperature te prijenos kisika i hranjivih tvari u stanice. Kada navedeno nije u balansu, odnosno kada tijelo nije dovoljno hidrirano, osim žeđi i suhih usta možemo osjetiti nimalo ugodne vrtoglavice i glavobolje. No, još jedan netipičan simptom također upućuje da tijelu nismo pružiti dovoljno tekućine. Riječ je o ozbiljnoj dehidraciji koja nepovoljno djeluje na krvni tlak, a potom i na bol u prsima.
Zašto dehidracija uzrokuje bol u prsima?
Kada ste jako dehidrirani, krvni tlak pada, a time se i manje svježe krvi, kisika te hranjivih tvari transportira do organa. Kao odgovor, tijelo obrambeno pokušava povisiti krvni tlak ubrzavanjem otkucaja srca i sužavanjem krvnih žila.
- Ovaj povećan broj otkucaja srca može se osjećati kao lupanje srca ili za neke čak bol u prsima - kaže Marc Taub, medicinski direktor hitne službe iz Kalifornije.
Što je dehidracija gora, to je vjerojatnije da ćete osjetiti spomenute učinke. U nekim slučajevima, bol u prsima ili ubrzani otkucaji srca, mogu biti znak značajnijeg problema sa srcem.
- Dehidracija se gotovo može promatrati kao mali test opterećenja. Osjećaj boli u prsima u ovoj situaciji mogao bi biti pokazatelj osnovnog kardiovaskularnog problema - objašnjava doktor Eric Hames koji savjetuje da je u tom slučaju potrebno napraviti daljnje krvne pretrage kao i EKG.
Druge nuspojave dehidracije
Tijelo ima mnogo drugih načina putem kojih šalje signale da biste trebali piti više vode. Uz žeđ kao osnovni pokazatelj, simptomi da ste dehidrirani mogu biti i ovi:
- Suha usta
- Tamno obojen urin
- Mokrenje ili znojenje manje nego uobičajeno
- Suha koža
- Umor
Kako se dehidracija pogoršava, tako se pogoršavaju i simptomi. Znakovi opasne dehidracije prema National Library of Medicine uključuju sljedeće:
- Zbunjenost
- Nesvjestica
- Nedostatak znoja
- Ubrzan rad srca
- Ubrzano disanje
Kako spriječiti dehidraciju?
Točne potrebe za hidratacijom ovisit će o čimbenicima poput vaše dobi, težine, razine aktivnosti i klime u kojoj živite. Iako, prema Klinici Mayo, otprilike biste trebali ciljati na između devet i 12 šalica vode dnevno, ako ste tjelesno aktivni, ova se brojka povećava.
- Ako ste fizički aktivniji ili ste znojniji nego inače (zbog vrućina ili bolesti), preporučuje se da povećate unos tekućine. Činjenicu da ste unijeli dovoljno tekućine znat ćete prema boji urina koji treba biti svjetlije boje - kaže dr. Taub.
Razlika između blage i ozbiljne dehidracije
Blaga dehidracija obično se može riješiti pijenjem više tekućine, a oporavak ćete osjetiti unutar 15 do 20 minuta. Također, elektroliti su dobar izbor, posebno za one koji se aktivno bave sportom i za one koji imaju crijevnu virozu.
- S druge strane, liječenje ozbiljne dehidracije zahtijeva liječničku pomoć jer može dovesti do oštećenja bubrega ako se ne liječi - kaže dr. Hames.
Dok su neki uzroci boli u prsima blagi i ne zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć, tešku dehidraciju koja uzrokuje nelagodu koja se ne smanjuje i dolazi do spomenutih simptoma, odmah treba zvati hitnu pomoć.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....