SHUTTERSTOCK
Razlog više

Obećavajući rezultati: Ovaj se vitamin pokazao učinkovitim u snižavanju visokog tlaka kod starijih i pretilih osoba

Povišen krvni tlak vodeći je uzrok srčanih bolesti koje mogu imati smrtni ishod

Znamo da je uloga vitamina D ili sunčanog vitamina od velike je važnosti za zdravlje organizma. Među ostalim, koristi našem mišićno-koštanom sustavu, može smanjiti rizik od kroničnih bolesti i poboljšava mentalno zdravlje. No, nedavno je istraživanje objavljeno u Journal of the Endocrine Society došlo do još nekih zanimljivih zaključaka.

image
SHUTTERSTOCK

Vitamin D i tlak

Studija je pokazala da uzimanje vitamina D može sniziti tlak kod pretilih, starijih osoba, a poznato je da je povišen krvni tlak vodeći uzrok srčanih bolesti koje mogu imati smrtni ishod, a također može oštetiti i druge organe uključujući mozak, bubrege i oči. Za potrebe istraživanja sudjelovala je 221 osoba prosječne dobi od 71 godinu i s indeksom tjelesne mase od 30,2 što ulazi u kategoriju pretilosti. Istraživači su ih podijelili u dvije skupine. Prva je skupina suplementirala vitamin D od 600 jedinica (IU) dnevno što je ujedno i dnevna doza koju je Institut za medicinu preporučio, dok je druga skupina konzumirala 3750 IU/dan. Nakon godinu dana praćenja rezultati su pokazali kako su obje grupe ispitanika u prosjeku smanjile krvni tlak za 3,5 mmHg; oni koji su primali veću dozu imali su pad očitanja 4,2 mmHg, a oni s nižom dozom pad od 2,8 mmHg. Na temelju ovih rezultata istraživači su utvrdili da velike doze vitamina D ne pružaju dodatne zdravstvene prednosti, međutim, utvrdili su da su ljudi s pretilošću i oni s niskom razinom vitamina D imali najviše koristi.

Koliko je vitamina D potrebno?

Normalnom razinom vitamina D se prema hrvatskim smjernicama smatra se 75 nmol/L.

- Dnevna doza ovisi o dobi, tjelesnoj masi, trenutačnoj koncentraciji u krvi te određenim čimbenicima rizika koji mogu povećati potrebu za njim. Prosječne dnevne doze su od 400 do 2000 IJ ako se koristi kontinuirano i svakodnevno. Ako je koncentracija vitamina D u krvi manja od 75 nmol/L, obično se propisuju terapijske doze u trajanju od osam do 12 tjedana, pod nadzorom liječnika - kaže prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender, klinička nutricionistica, koautorica hrvatskih Smjernica za prevenciju, prepoznavanje i liječenje nedostatka vitamina D u odraslih.

Nedostatak ovog važnog vitamina može nepovoljno utjecati na niz organa i organskih sustava, prvenstveno na kosti, imunosni sustav, crijeva, bubrege i doštitnu (paratireoidnu) žlijezdu.

Linker
13. studeni 2024 11:27