Željezo je mineral koji je važan za zdravlje vaših crvenih krvnih stanica. Prisutno je u dva proteina crvenih krvnih stanica, hemoglobinu i mioglobinu. Željezo pomaže u prijenosu kisika iz pluća u ostatak tijela, podupire zdravlje vezivnih tkiva i pospješuje mišićni metabolizam. Manjak željeza može nastati uslijed bolesti koje smanjuju sposobnost apsorpcije željeza, poput upalne bolesti crijeva ili celijakije. Osobe koje ne jedu dovoljno hrane bogate željezom ili koje imaju povećane potrebe za željezom zbog trudnoće ili dojenja također mogu biti u manjku. S obzirom na to da se željezo nalazi u krvi, i gubitak krvi može uzrokovati manjak u tijelu. To se može dogoditi uslijed obilnih menstrualnih krvarenja, gastrointestinalnog krvarenja, traumatskih ozljeda ili krvarenja u mokraćnom traktu. Rano uočavanje znakova manjka željeza je ključno kako bi se spriječio još veći manjak u budućnosti, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija, poput problema sa srcem, komplikacija trudnoće i kašnjenja u razvoju kod djece.
1. Osjećate se umorno
Umor je jedan od najčešćih simptoma manjka željeza. Možete se osjećati slabo i umorno bez nekog očitog razloga, čak i ako ste se dobro naspavali. To se događa zato što, kad imate manjak željeza, nema dovoljno hemoglobina koji bi prenosio kisik svim tkivima, a to uzrokuje umor. Manjak željeza povezan je i s poremećajima sna, poput nesanice i sindroma nemirnih nogu, koji može narušiti kvalitetan noćni počinak i dodatno pogoršati osjećaj umora. Iako ima i drugih mogućih uzroka umora, mnogi ljudi s manjkom željeza imaju upravo taj simptom. Osjećaj umora, u kombinaciji s drugim simptomima manjka, može ukazivati na to vam zaista nedostaje ovaj važan mineral.
2. Dlanovi i stopala su vam uvijek hladni
Manjak željeza ponekad za posljedicu može imati hladne prste na rukama i nogama, čak i kad se nalazite u okolini koja nije hladna. Jednako kao i umor, taj je simptom povezan s ulogom hemoglobina u tijelu. Bez dovoljno hemoglobina, cirkulacija krvi postaje slabija i do vaših ekstremiteta ne dolazi dovoljna količina kisika. Možete se općenito osjećati kao da vam je hladnije nego ostalim ljudima oko vas, a ne samo u stopalima i dlanovima.
3. Koža vam je neuobičajeno blijeda
Moguće je da imate manjak željeza ako vam je koža bljeđa nego inače. Neuobičajeno bljedilo je još jedan znak oslabljene cirkulacije krvi, što se može dogoditi kad tijelo ne proizvodi dovoljno crvenih krvnih stanica uslijed nedostatka željeza. Taj se simptom može prezentirati drugačije, ovisno o boji kože. Bljedilo može biti izraženije na svijetloj koži i biti vidljivo na cijelom licu. Kod tamnijih boja kože, abnormalno bljedilo može se lakše uočiti u unutrašnjosti usta i sluznici očiju.
4. Često se osjećate kao ošamućeni i imate vrtoglavicu
Ošamućenost ili vrtoglavica također su česti simptomi manjka željeza. To se događa zato što, kad u tijelu nedostaje željeza, nema dovoljno crvenih krvnih stanica koje dovode kisik u mozak i druge organe. No, ošamućenost je simptom koji nije specifičan za manjak željeza. Ona može ukazivati na niz problema, od bezazlenih do vrlo ozbiljnih. Razmislite je li taj simptom praćen nekim drugim simptomima ili je u kombinaciji sa znakovima manjka željeza.
5. Imate česte glavobolje
Kad mozak nema dovoljno kisika, može se javiti glavobolja. Manjak željeza može uzrokovati oticanje krvnih žila, što stvara pritisak koji vodi do glavobolje. Nedavna studija je otkrila snažnu povezanost između anemije uslijed manjka željeza i kronične svakodnevne glavobolje. Migrene su također bile učestale među ispitanicima s manjkom željeza.
6. Kosa i nokti su slabi i lomljivi
Lomljivi nokti mogu biti još jedan pokazatelj manjka željeza. Ako manjak potraje, možete razviti i koilonihiju, stanje kad se nokti savinu prema naprijed i imaju odignute rubove, te izgledaju poput žlice. Koilonihija pogađa oko 5 posto osoba s manjkom željeza. Može biti posljedica abnormalnog dotoka krvi u nokte i mehaničkog pritiska koji uzrokuje odizanje vanjskih rubova noktiju prema gore. Manjak željeza može dovesti i do stanjivanja i gubitka kose zbog manjka nutrijenata i krvi, koji su potrebni kosi da bi rasla. Studije su pokazale da je manjak željeza čest uzrok ispadanja kose.
7. Žudite za ledom
Manjak željeza može dovesti do razvoja pike, jedenja ili žudnje za nenutritivnim tvarima, poput leda, prljavštine, nekuhane riže ili papira. Nije poznat uzrok pike niti objašnjenje zašto je često povezana s manjkom željeza.
Kako provjeriti imate li manjak željeza
Primijetite li neke od navedenih simptoma manjka željeza javite se svom liječniku. Liječniku biste se trebali javiti i ako primijetite krv ili tamne mrlje u stolici. On vas može uputiti na krvne pretrage kojima se provjerava manjak željeza, uključujući kompletnu krvnu sliku i mjerenje retikulocita. Tim se testovima kontroliraju crvene krvne stanice, krvne pločice, hemoglobin i ostale vrijednosti koje mogu pomoći u dijagnosticiranju anemije. Vaš liječnik može provjeriti i razinu željeza u serumu, ukupni kapacitet vezanja željeza (TIBC) i feritin u serumu kako bi postavio točnu dijagnozu.
Kako povećati unos željeza
Kako biste spriječili ili izliječili manjak željeza, počnite jesti hranu bogatu željezom. Dobri izvori su grah, suho voće, jaja, nemasno crveno meso, losos, žitarice ojačane željezom, grašak, tofu i zeleno lisnato povrće. Te namirnice kombinirajte s izvorima vitamina C (npr. naranče, rajčice, jagode) jer tako pomažete tijelu da apsorbira više željeza, naročito iz biljnih izvora.
Imate li manjak željeza ili povišen rizik da ga razvijete, uzimanje suplemenata željeza pod nadzorom liječnika može pomoći da održite razinu željeza u granicama normale. Liječnik vam može pomoći da odredite prikladnu dozu suplementa željeza na temelju vaših trenutačnih vrijednosti željeza i eventualno postojećih drugih bolesti i stanja. Povratak vrijednosti željeza u normalne okvire može zahtijevati od 3 do 6 mjeseci suplementacije. Suplementi željeza često uzrokuju nuspojave poput mučnine, proljeva ili zatvora. Osjetite li neke od tih simptoma, vaš vam liječnik može savjetovati da suplement kombinirate s određenom hranom ili vam smanjiti dozu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....