SHUTTERSTOCK
kobne posljedice

I dalje idete u more s lećama? Prestanite odmah, upozoravaju stručnjaci

Ako nosite kontaktne leće, možda ćete se tijekom ljetnog odmora odlučiti na alternativu

Svatko tko nosi kontaktne leće razumije važnost brige o tome da one budu čiste, posebno ako ste na odmoru. Zadnje što želite učiniti je dobiti infekciju oka. Ipak, koliko ste puta zaspali s kontaktnim lećama ili se okupali u bazenu? Možda se čini bezopasnim, ali plivanje s lećama može ozbiljno naštetiti zdravlju vaših očiju.

Leće su propusne i zato su potencijalno opasne

Optičarka Nimmi Mistry objašnjava kako voda sadrži bakterije, bilo da se radi o vodi iz slavine, moru ili bazenima, a kontaktne leće su iznimno propusne i upijajuće. Ova kombinacija znači ujedno i veću vjerojatnost širenja bakterija na površini kontaktne leće kada su izložene vodi. Time se povećava potencijalni rizik od infekcija oka opasnih po vid.

Klor u bazenima može djelovati kao blagi iritant za oči. Budući da su meke leće iznimno propusne, bakterije i klor u bazenu mogu lako doći do vaših očiju i oštetiti ih. Plivanje u divljim jezerima i rijekama ili vodeni sportovi u moru mogu stvoriti još više problema kad su u pitanju oči. To je zato što prirodne vodene površine obično vrve bakterijama.

Jedan od najopasnijih organizama Acanthamoeba keratitis - može dovesti do rijetke, ali ozbiljne infekcije oka. Drugim riječima, može doći do trajnog oštećenja vida pa i sljepoće. Ovu infekciju uzrokuje mikroskopska ameba (jednostanični živi organizam) koja se zove Acanthamoeba.

Alternativno rješenje

Ako ipak želite plivati dok još uvijek možete vidjeti, optičarka Mistry predlaže da se odlučite za jednokratne kontaktne leće ispod uskih vodootpornih naočala za plivanje. Nakon plivanja bacite leće, stavite novi par ili jednostavno nosite naočale.

Linker
16. studeni 2024 06:52