Doista, nije šala, postoje zanimanja koja izazivaju alergije...
 Foto: iStock
Da, i to postoji

Znate li da možete biti alergični na posao?

Neki poslovi, koliko god zanimljivi i kretivni bili, ponekad mogu izazvati alergije. I to doslovno!

Za početak, svatko tko obavlja posao na otvorenom izložen je peludi. Najviše su to ljudi koji rade poslove vezane uz bavljenje agrikulturom i stalno su u neposrednoj blizini drveća i trave. Poslovi poput košenja trave na vikendici, obrezivanja drveća i skupljanja lišća na nas bi trebali djelovati terapeutski, no u stvari mogu izazvati alergije.

Da se spriječe neugodni simptomi alergije savjetuje se nositi masku, rukavice, kapu i duge rukava. Nakon rada na otvorenom, u vrtu ili voćnjaku, što prije se presvucite u čistu odjeću jer ćete tako ograničiti kontakt s alergenima.

Vrijeme, posao i alergije

Profesionalni vrtlari i svi koji se vrtlarstvom bave iz hobija trebali bi poslove raditi u kasnim poslijepodnevnim satima jer je tada koncentracija peludi niža. Ako baš morate raditi ujutro, obavezno nosite masku. Pelud će također izazvati manju nelagodu kada je hladno ili oblačno. Svakoga dana provjerite razine peludi u zraku tako da znate trebate li poduzeti neke dodatne mjere opreza.

Djelatnici u salonima za uljepšavanje i wellnessima

Kozmetički proizvodi, razne kemikalije, lak i aceton koji se koriste za lakiranje noktiju, gelovi, sprejevi i boje za kosu u frizerskim salonima mogu iritirati osjetljive nosne membrane. Uvijek ventilirajte radni prostor, a umjesto kemijskih sprejeve za kosu koristite one s pumpicom na bazi vode. Koristite unaprijed pripremljene boje za kosu radije nego da udišete kemikalije dok ih sami pripremate.

Rad u vrtu

Da bi se zaštitili od alergena prilikom malčiranja i drugih radova u vrtu nosite masku, rukavice i duge rukave. Cvjećari skloni alergijama svakako bi trebali nositi masku i rukavice, pogotovo ako rade na otvorenom i sezona je cvjetanja.

Foto: iStock
U proljeće raste koncentracija peludi u zraku, a ako vaš posao zahtijeva da budete na otvorenom i još k tome u vrtu, zaštitite se maskom i rukavicama.

Rad u uredu

Ni zaposlenici u uredima nisu imuni na iritanse. Prašinu na sebe dosta snažno privlače računala, fotokopirni aparati i druga uredska oprema. Moraju se stalno čistiti i održavati, redovito dezinficiratjte tipkovnice i sve otvore na kojima se pojačano skuplja prašina.

Vožnja servisnih vozila

Ako radite kao vozač autobusa, taksist ili radite na isporukama i dostavama, velika je šansa da ćete biti izloženi alergenima. Uključuite klima uređaj ili grijanje čim sjednete vozilo. Putujte sa zatvorenim prozorima kako biste izbjegli udisanje peludi i drugih iritansa. Održavajte unutrašnjost vozila čistim i što češće ga brišite od prašine i prljavštine.

Konobari i osoblje u ugostiteljstvu

Dim cigarete može izazvati alergije. Čak i ukoliko u barovima, casinima, kafićima i na drugim mjestima gdje je pušenje dozvoljeno postoje sofisticirani zračni filteri za pročišćavanje zraka, nemoguće ga je potpuno pročistiti. Ako morate raditi u ovoj vrsti okruženja, pobrinite se da je prostor uvijek koliko toliko prozračen i redovito si uzmite odmor na svježem zraku.

Foto: iStock
Prašina je čest alergen pa se od nje treba znati zaštititi. Osim što je važno da provjetrite prostoriju, na usta stavite zaštitnu masku.

Osoblje

Domaćice, čistačice i drugo osoblje koje često dolazi u kontakt s prašinom, sredstvima za čišćenje klima uređaja, presvlaka, tepiha i kupaonica pojačano su izloženi alergenima. Prije čišćenja dobro provjetrite sobu, čistite uz otvoreni prozor, a za vrijeme posla nosite masku. Koristite vlažne tkanine za čišćenje namještaja, a iritacije će smanjiti i dvostruke filter vrećice kod usisavanja.

23. prosinac 2024 15:57