SHUTTERSTOCK
Što vi kažete

Stručnjaci važu: Jesmo li pretjerali ili kad muškarac ima temperaturu 37,2 zaista staje cijeli svijet?

Ne reagiramo svi isto na simptome


‘Muška prehlada je najteža bolest na svijetu!‘ samo je jedna u nizu doskočica koju upotrebljavamo na račun muškaraca kako bismo što bolje opisali pretjerane reakcije na simptome prehlade ili gripe. No, možda se ponekad čini da smo ipak mi ti koji pretjerujemo. Naime, istraživači su definirali mušku prehladu kao popularan izraz za opisivanje preosjetljivosti na rinosinusitis ili upalu sinusa kod muškaraca koji može izazvati simptome slične prehladi i gripi - otečenost sluznice nosa, umor i groznicu. Uz to, pojedina istraživanja sugeriraju da imunosni sustav žena može reagirati drugačije, što dovodi do blažih simptoma u usporedbi s muškarcima.

Stigmatiziranje?

Ipak, već spomenuta studija je potpuno osporila ovaj koncept ističući da se simptomi prehlade i gripe uvelike razlikuju te ih ne treba pripisivati ​​razlikama u spolu. Štoviše, pripisivanje težeg nošenja sa simptomima prehlade i gripe kod muškaraca se može objasniti psihološkim trenutkom pa čak i stigmatiziranjem dobronamjernim šalama unatoč. Iako nema jasnih dokaza da muškarci različito doživljavaju simptome ovih dviju bolesti, sociološki i psihološki čimbenici mogu objasniti zašto se neki muškarci čine oslabljenjima ovim uobičajenim stanjima. S time se slaže i prof. dr. Alfred F. Tallia i upozorava da na simptome utječe mnoštvo faktora uključujući trenutačno stanje osobe, ali i obiteljski odgoj te kulturološko učenje o tome kako netko reagira na bolest, prenosi Very Well Health.

Odgoj

Osim pretjerane brižnosti u djetinjstvu, postoji i druga krajnost, a to je obeshrabrenje od izražavanja emocija nelagode. Sjetite se samo ‘muškarci ne plaču‘ fraze. Psihologinja Patrice Le Goy vjeruje da su djevojčice često odgajane da budu brižnije i za druge. Takav pristup, smatra, u odrasloj fazi može dovesti do toga da je manje vjerojatno da će se žene odmarati i uzeti slobodno vrijeme kada su bolesne, dok bi muškarci mogli biti uvjetovani da preuzmu ulogu pacijenata umjesto da se brinu sami za sebe. S druge strane, muškarci koji iz djetinjstva vuku pretjeranu brižnost, doista mogu reagirati emocionalnim nemirom i dodatnim stresom zbog kojeg često i nastaju šaljive doskočice.

Linker
21. studeni 2024 09:24