Čini se da ima istine u doskočicama o njurgavom raspoloženju prije prvog gutljaja kave ili impulzivnosti usred gladi. Štoviše, mnogi će se sjetiti kako je to stanje odlično opisala reklama ‘kad si gladan, nisi svoj.‘ Osim toga, ova je vrsta žudnje za hranom dobila i službeno ime u Oxfordskom rječniku u kojem je spojem riječi hungry i angry nastalo pojam hangry koji pak opisuje osjećaj razdražljivosti izazvan glađu. Pa uz činjenicu da doista nismo svoji s praznim želucem, nervozno i otresito ponašanje posebno bi mogli iskusiti naši partneri koji bi se u tom trenutku ni krivi ni dužni mogli naći na skliskom terenu naših negativnih emocija.
Znanstvena podloga razdražljivosti
No, pored istine u doskočicama, postoji i znanstvena pozadina takvog razdražljivog ponašanja koja je opisana u istraživanju objavljenom u časopisu PNAS. U njemu su znanstvenici pratili razine šećera u krvi 107 parova tijekom 21 dana koristeći nekonvencionalne metode za mjerenje frustracije. Sudionicima su dali voodoo lutke koje su trebale predstavljati njihove partnere, a zadatak im je bio izbiti svoj bijes zabadanjem pribadača u lutke. Osobe s nižim razinama šećera u krvi koristile su znatno više pribadača, često dvostruko više nego oni s višim razinama šećera.
U drugom eksperimentu, sudionici su mogli puštati glasnu glazbu u partnerove slušalice kao način izražavanja ljutnje. Opet, oni s nižim razinama šećera puštali su glasniju i dužu buku. Glavni autor studije, psiholog Brad Bushman objasnio je da mozak, iako mali, troši oko 20 posto kalorija koje unosimo. Drugim riječima, kada razine glukoze padnu, smanjuje se i sposobnost mozga za regulaciju emocija.
Birajte vrijeme za raspravu
Stoga, birajte vrijeme za razgovor jer očito je da rasprava na prazan želudac vrlo lako može biti okidač za svađu i može bespotrebno narušiti partnerski odnos. Čak i ako problem izgleda hitan, ističu stručnjaci, uzimanje vremena za obrok može napraviti bitnu razliku. Prije nego što se suočite s osjetljivim temama, razmislite o sljedećem:
- Jedite: Stabilizirajte razinu šećera u krvi malim obrokom ili međuobrokom.
- Odaberite pravi trenutak: Izbjegavajte razgovore kada ste umorni, rastreseni ili emocionalno preopterećeni.
- Postavite pravi ton: Pristupite razgovoru s empatijom i poštovanjem. Izbjegavajte okrivljavanje, vrijeđanje ili teatralno prekidanje rasprave.
Iako izbjegavanje rasprave na prazan želudac možda neće riješiti sve probleme, svakako je dobar početak koji razgovor kasnije može odvesti u pozitivnijem smjeru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....