Djeca doista kopiraju naše ponašanje pa odvojite više vremena na njih, provodite više vremena zajedno te će vrlo brzo i sami uvidjeti kako je sreća u malim stvarima.
 Foto: iStock
Težak zadatak

Kako dijete učiti skromnosti...

Svakom je roditelju srce puno ako može svome djetetu ispuniti i najmanju želju. Ipak, neke granice se moraju postaviti kako bismo ih što bezbolnije naučili da u životu neke stvari neće moći dobiti samo zato što su ih poželjeli... Evo kao to radi naša Karla.

Sigurna sam da ste se kao roditelj mnogo puta našli u sličnoj situaciji kao i ja. Mučili ste se s pitanjima na koje vam odgovore baš nitko ne može dati: kako odgojiti sretno i samosvjesno dijete, dijete koje će znati razliku između dobra i zla, koje neće biti povodljivo, koje će uspjeti sačuvati svoju osobnost i na svijet gledati pozitivno... S druge, pak, strane vjerojatno ste se pitali i da li ste dobar roditelj te jesu li vaše odgojne metode dobre ili mogu biti još bolje. Istini za volju, vjerojatno uvijek možemo biti bolji bez obzira koliko bili popustljivi ili strogi. No, to nam ne bi trebalo biti mjerilo. Mjerilo naše odgojne metode trebao bi biti taj mali život koji nam je darovan i za koji smo odgovorni.

Gledajući dijete kako raste najbolje ćemo vidjeti radimo li dobro svoj posao.

To su one male stvari poput zna li reći - Hvala!, Molim!, Izvoli! i Oprosti! Ili, poštuje li starije te kako se ponaša u društvu svojih vršnjaka, da li je svadljivo ili škrto. Ili možda je li dovoljno odgovorno da samo brine o maci ili psiću kojeg ste mu nabavili nakon sto godina moljakanja. A društvo, znate i sami, često ne njeguje vrijednosti koje bismo kao roditelji željeli da nam djeca usvoje. Kako uspjeti u moru različitih utjecaja naučiti dijete skromnosti?

Naše "kopije"

Naime, kao roditelji moramo znati da su djeca "prazne ploče" te da kopiraju svaku našu riječ, svaki naš postupak i, u konačnici, cjelokupno naše ponašanje. Često smo i sami bili u situaciji da vičemo na dijete ili se ljutimo na njega zbog određenog ponašanja, ali najčešće ono samo ponavlja obrazac ponašanja nas samih, ljudi i djece oko sebe. Tako da je jako važno da mi budemo primjer svojim ponašanjem, jer ne možemo očekivati od djece nešto čega se sami ne držimo.

Situacije s kojima sam se susrela

- U vremenu provedenom sa svojim djetetom i tuđom djecom vidjela sam različite oblike ponašanja i reagiranja na određene situacije. Najčešće djeca burno reagiraju kada im se nešto ne dozvoli, ne kupi i sl. Bilo je situacija kojima sam svjedočila gdje dijete bacanjem po podu i histeričnim plačem hoće pod svaku cijenu dobiti određenu igračku.

Odgovornost i učenje lijepom ponašanju usko su povezane s učenjem skromnosti.

Kako kao roditelj reagirati u toj situaciji?

Nama roditeljima su te situacije izrazito nelagodne jer su sve oči uprte u nas i čekaju našu reakciju. Neki roditelji se počnu derati, neki lupe dijete po guzici, neki za mir kupe igračku. No, ima i onih koji prijete: "Vidjeti ćeš kada dođemo doma!"

Ja imam sreće jer nisam imala previše ekscesnih situacija sa svojom kćeri. Ne znam je li pomoglo, ali trudim se puno razgovarati s njom o tome da li joj je ta igračka sada potrebna, govorim joj kroz primjere da nitko u životu nema sve što poželi i to za sada dobro funkcionira. Trudim se u razgovorima doprijeti do nje, spustiti se na njen nivo razumijevanja i tako joj objasniti određene stvari. Tražim od nje da komentira i sudjeluje u razgovoru. Kad ide na vrijeme spavati i kad počisti svoju sobu volim ju nagraditi nekom sitnicom. Djeca se izgube kada imaju previše igračaka, jer ne znaju s čime bi se igrali. Zato je važno naći mjeru u svemu, a mi im pritom, recimo to slikovito, trebamo biti kompas na tom putu. Previše svega zanimljivog se nudi za naše mališane, zato je važno ukazati im da se stvari ne dobivaju besplatno te da treba puno raditi da bismo zaradili novac za sve što želimo.

Skrenite im pozornost na važnije stvari u životu...

Najviše što djeci treba je puno ljubavi, pažnje i razgovora. Nedavno sam i sama svjedočila jednoj situaciji u kojoj je moja kćer ispunjavala svoj dnevnik. U njemu je morala odgovoriti na pitanje što najviše voli u svom dom. Njen odgovor nije bio najdraža igračka, najdraži crtić, plišanac s kojim spava, nego "toplina koju moj dom ima". Pročitavši to, samo sam se osmjehnula od ponosna na nju što bez obzira na svojih sedam malih godina već uviđa koje su važne stvari u životu.

Ne forsirajte djecu...

Iz prevelike ljubavi prema djeci i želje da im priušte nešto što oni možda nisu imali, roditeljima se često dogodi da griješe na isti način.

Tri zamke u koje roditelji često upadaju:

  1. Mahnito svakodnevno vode djecu po različitim aktivnostima. Osim što ćete brzo i sami biti rastrgani jer nećete moći upratiti taj intenzivan tempo koji ste si nabili, zapitajte se kakvo je to djetinjstvo za vaše dijete i koliko mu zapravo pričinja zadovoljstvo trenirati tenis, nogomet, pohađati glazbenu školu, tečaj francuskog i ići vikendom na izviđače!' Hajde, budite iskreni!? Radije provedite barem dio tog vremena kvalitetno se družeći sa svojim mališanom u razgovoru kako mu je prošao dan ili igrajući dobar stari Čovječe ne ljuti se. Dijete više od svega treba vašu pažnju i malo vremena za koje će znati da posvećujete samo njemu.
  2. Ne opterećujte se velikim proslavama rođendana, pogotovo kad su manji jer se oni toga neće ni sjećati. Kada izraze želju za proslavom sa svojim prijateljima, tada im tu želju i ostvarite. Do tada uživajte u tim dragocjenim trenucima u kojima je jedino važno da ste zajedno.
  3. Ne provodite svoje slobodno vrijeme s djecom u shopping centrima. Na taj način neće puno dobroga naučiti, a vjerojatno će ih, baš kao i nas, početi uzrujavati glasna glazba, gužva i nedostatak svježeg zraka. Više koristi imat ćete ako slobodno vrijeme provedete u prirodi, na kazališnoj predstavi, koncertu ili igri u obližnjem parkiću. Zapamtite, djeca ne traže mnogo, a mi smo ti koji im serviraju što im treba.

Savjet za kraj

Uz dijete ne dobivamo naputak kako ga odgojiti, odgoj je izrazito kompleksan, te je zato važno da svakodnevno sudjelujete u njihovu odrastanju razgovorom i igrom. I sami ćete se učiti kako u kojoj situaciji reagirati. Nemojte se sramiti tražiti savjet starijih i iskusnijih od sebe. I, svakako, potičite individualnost kod svog djeteta. Neka nauči razmišljati svojom glavom, jer kada to usvoji, shvatit će i što znači biti skroman i kako je to kvaliteta, a ne mana.

23. prosinac 2024 12:08