Budite strpljivi i nježni... Često vam neće biti lako, ali morate znati da ove osobe ne čine ništa zlonamjerno i namjerno.
 Foto: iStock
Iskustvo jedne njegovateljice [1. dio]

Dosje Alzheimer: 20 savjeta koji će vas smiriti kada ne znate kako dalje

Ljiljana Kerepčić Ratkaj svojim iskustvom pomaže svima koji se brinu o oboljelima od Alzheimera. Donosimo njezina iskustva i savjete...


Piše: Ljiljana Kerepčić Ratkaj (na fotografiji sa suprugom prim. dr. sc. Ivanom Kerepčićem u mlađim danima)


LJiljana Kerepčić Ratkaj svoju životnu priču i iskustvo njegovateljice bolesnika s Alzheimerovom bolesti (u njezinu slučaju supruga) podijelila je sa svima u svojoj knjizi "Alzheimer u mojem domu - obiteljske istinite priče". Potom je sastavila i brošuru "Alzheimer i njegovatelj, iskustvo jedne njegovateljice" u kojoj je na temelju svog iskustva napravila koristan i jedinstven vodič koji može pomoći svima koji u obitelji imaju oboljelog od Alzheimera.

Koje su to svakodnevne situacije i problemi, gdje leže zamke, kako reagirati, kako se nositi s tom novom situacijom u svom domu? Odgovore na ta pitanja daje autorica knjige i brošure koje je ustupila redakciji Doktor u kući na čemu joj i ovom prigodom zahvaljujemo.

Za početak - KAKO PREPOZNATI PRVE ZNAKOVE

Kad se u obitelji dogodi Alzheimerova bolest, kad se razvije i krene svojim tijekom, shvatite da ste postali njegovatelj. Ako niste educirani, niste mogli na početku prepoznati bolest. Ako ste i imali kakva saznanja, živite u kući sa svojim partnerom, članom obitelji, život se odvija po ustaljenom redu. Zbog mnogih životnih radnji male greške u ponašanju se zanemaruju.

S tim malim greškama Alzheimer je već zalutao u svoju prvu fazu, bez obzira na vaše obrazovanje, Alzheimer vas je prevario.

Skrećem vam pozornost na to da je važno obratiti pažnju na male, ali neuobičajene greške: zaboravljanje - partner ne zaključava vrata, ne sprema ključeve na uobičajeno mjesto, ostavlja otvorenu vodu; naočale, novine, odjeću ostavlja na drugom mjestu, a tu su i greške u vožnji auta, što se često događa u većine oboljelih od Alzheimera u početku bolesti. Sve to što pripisujete trenutnom zaboravljanju u skladu s dobi, dopustite da vam ipak zazvoni za uzbunu.

Važno je već na početku potražiti pomoć u Savjetovalištu Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest kako bi vas uputili u postupak dijagnosticiranja bolesti i pomogli vam u drugim nepoznanicama Alzheimera.

Važna je edukacija njegovatelja o svim radnjama i odnosima s bolesnikom. Educirani njegovatelj lakše će se nositi sa svim nepogodama koje slijede u toj misterioznoj, često i dugoj bolesti. Njegovatelj u početku nije ni svjestan da će doživjeti i to da se pokraj njega nalazi "druga osoba", s njemu nepoznatim osobinama.

Foto: iStock
Osim tjelesnih poteškoća i fizičkog propadanja, Alzheimer donosi i psihičke simptome što utječe na promjenu osobnosti.

Savjeti njegovatelju

  1. U dvorištu ili vrtu omogućiti šetnju bolesnika, skloniti s puta sve suvišne stvari, zaključati vrata da ne ode na ulicu, nadzirati ga
  2. Omogućiti mu da se vani bavi nekom aktivnošću (skupljanje plodova) ili brigom o kućnom ljubimcu
  3. Za hodanje dati mu štap ili hodalicu (ovisno od pokretljivosti)
  4. Izbjegavati stepenice ili moguće prepreke
  5. Stambeni prostor u kući ili stanu treba prilagoditi potrebama bolesnika
  6. U stanu treba ukloniti sve suvišne stvari koje smetaju (stolice, lampe...)
  7. Sa zida treba skinuti suvišne slike, ogledala (ne prepoznaju sebe)
  8. Prilagoditi bolničku sobu s udobnim ležajem i rasvjetom (boje se mraka)
  9. U dnevnoj sobi ugodan ležaj ili fotelja za gledanje TV-a (osobito reklama)
  10. Prilagoditi kupaonicu s tušem, pomagati im kod toaleta, nadzirati ih
  11. Paziti da se ne zaključa sam u kupaonici ili kući
  12. Pripaziti da ne ostavi otvorenu vodu ili uključen štednjak
  13. Pripremiti mu hranu, neka jede sam dokle god je sposoban, hranom i pićem ga treba ponuditi više puta (ne zna sam uzeti ni sa stola)
  14. Pokazalo se da Alzheimeri imaju nagon za hranom, zato im ne treba braniti, neumjereni su u jelu, zato trebamo nuditi više puta manje obroke
  15. Zaboravljaju stvari, stavljaju ih na krivo mjesto, ali zbog toga ne smijete vikati na njih
  16. Kad postanu sve ovisniji i sve nesamostalniji, trebamo pripremiti udobnu odjeću i pomagati im u oblačenju i presvlačenju
  17. Ako hodaju po stanu za vama, to znači da se boje, uplašeni su, boje se svakog šuma i buke.
  18. Budite prema njima obazrivi, dobri i strpljivi
  19. Alzheimeri se osobito boje mraka, zato im uz krevet pripremamo noćnu lampu ili prigušeno svjetlo za noć ako ne mogu spavati
  20. Osobito je važno da ulazna vrata od stana budu zaključana i ključ spremljen (dobro je na vrata staviti čak i neki plakat tako da ne misle da su to vrata).

U idućem nastavku čitajte o obavezama njegovatelja i komunikaciji s bolesnikom.

Linker
14. studeni 2024 14:22