Svaki put kada otvorimo oči, tisuće podražaja u obliku svjetlosti, boja, oblika i pokreta ulaze u naše oči. Jeste li znali da je dovoljno samo nekoliko milisekundi da svjetlost koja ulazi u oko aktivira fotoreceptore na mrežnici koji svjetlost pretvaraju u električne signale, da se putem vidnog živca električni signali pošalju do mozga koji ih interpretira i stvara sliku? Ova iznimno sofisticirana sprega oka i mozga omogućava nam da doživimo svijet u svoj njegovoj složenosti i ljepoti, da se krećemo, da prepoznamo emocije drugih ljudi, da neverbalno kumuniciramo, da stvaramo uspomene.
U ogromnom rasponu duljina elektromagnetskih valova, od manjih od nanometra do duljina većih od 100.000 km poput radio valova, ljudskom oku vidljiv je samo uski sprektar od 380 do 760 nm. Dio vidljivog svjetla je plavo svjetlo zbog kojeg je nebo plavo.
Generacija okupana plavim svjetlom
Puno se toga promijenilo od vremena naših baka i djedova kada je glavni izvor plavog svjetla bilo sunce. Mi smo generacija okupana plavim svjetlom, generacija u kojoj je došlo do ekspanzije izvora bogatih plavim svjetlom, poput LED rasvjete i digitalnih ekrana mobitela, tableta, računala i televizora. Gotovo je nevjerojatno da polovicu budnog vremena provodimo za ekranima.
Dok uranjamo u svijet tehnologije, malo razmišljamo o tome kako plava svjetlost može utjecati na zdravlje očiju i kvalitetu života. S dugim satima provedenim pred ekranima računala i mobilnih uređaja, naše oči izložene su većem naporu nego ikad prije. Digitalni zamor očiju javlja se nakon dugotrajnog gledanja u ekran. Ovo stanje može izazvati suhoću, iritaciju, zamor i glavobolju.
Međutim, osim zamora očiju, dugotrajna izloženost ekranu može dovesti do oštećenja vida jer digitalni ekrani emitiraju visoko energetsko plavo svjetlo. Zbog visoke energije, plavo svjetlo može uzrokovati oksidativni stres koji dovodi do uništenja fotoreceptorskih stanica mrežnice (štapića i čunjića) koje obrađuju svjetlost kako bi stvorile vid. Osim oštećenja mrežnice, kumulativna i dugotrajna izloženost plavom svjetlu može izazvati fotodinamička oštećenja očne leće, što vodi prema katarakti, zamućenju leće.
Kao što kožu štitimo od štetnih vanjskih utjecaja, tako je potrebno zaštititi i oči od UV zraka i plavog svijetla.
Uz već poznate načine, zaštita očiju od UV zraka i plavog svijetla od sada je dostupna i u vidu DROP Defence inovativnih kapi za zdravlje i zaštitu očiju. Primjena DROP Defence kapi za oko preporuča se kod dugotrajnog izlaganja digitalnim ekranima, suncu, bavljenja sportom na otvorenom i izlaganja okruženju s umjerenim do visokim UV-indeksom, poput planina, mora i tropskih područja. DROP Defence hrani, vlaži i štiti površinu oka, smanjujući suhoću, umor očiju i zamagljen vid uzrokovan dugotrajnim gledanjem u ekran.
Zbog dokazane zaštite od UV zraka i plavog svjetla, DROP Defence kapi za oko imaju status osobne zaštitne opreme.
Riboflavin (vitamin B2) i vitamin E-TPGS ključni su sastojci inovativne formulacije DROP Defence kapi. Djeluju sinergistički kako bi pružili višestruke koristi za zdravlje očiju. Riboflavin poput štita na rožnici blokira prodiranje UV zraka i plave svjetlosti, a vitamin E TPGS, u svom pegiliranom obliku, ima ključnu ulogu u poboljšanju prodiranja riboflavina u dublje djelove oka. Oba sastojka neutraliziraju slobodne radikale, smanjujući oksidativni stres povezan s oštećenjem očnih tkiva. Uz zaštitni učinak DROP Defence kapi hrane, vlaže i štite površinu oka, smanjujući suhoću, umor očiju i zamagljen vid, koji mogu nastati zbog izloženosti UV svijetlu ili zbog dugotrajnog gledanja u ekran.
Upotreba kapi za oči koje štite od UV zraka i plavog svjetla, pravilno osvjetljenje, pravilna postavka ekrana i opuštanje očiju gledanjem u daljinu samo su neki od načina kako možemo zaštititi oči od digitalnog zamora i sačuvati vid. Ne zatvarajte oči na važnost zaštite od UV zraka i plavog svjetla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....