Svima nam je poznat šipak od kojega se priprema izvrstan džem i osvježavajući čaj. Vrijeme njegove berbe upravo je u ovo doba godine.
Sve je počelo s krunicom...
Šipak (Rosa canina) već stoljećima ima široku primjenu u narodu. Još u Srednjem vijeku se od plodova šipka izrađivala krunica. Da je bilo tako, upućuje njezin naziv koji se održao sve ovo vrijeme. I dan danas se u nekim našim krajevima moli rozarija.
Šipak je izuzetno bogat vitaminom C. Ima ga šest puta više nego u naranči, pa pijenje njegovog čaja dobro dođe zimi u sezoni gripe i prehlade. Nažalost, sadržaj ovog vrijednog nutrijenta opada tijekom skladištenja. Također sadrži karotene i vitamin E, a od mineralnih tvari, tu su kalij, magnezij, kalcij i željezo. Prisutni su tanini, višestruko nezasićene masne kiseline kvercetin, katehin, i voćne kiseline koje čaju daju osvježavajući okus.
Veći broj znanstvenih istraživanja je pokazalo kako svakodnevno uzimanje samljevenog cijelog šipka tijekom nekoliko mjeseci pozitivno djeluje na zdravlje zglobova. Smanjuju se upalne promjene, a tim i bol kod osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Uz to se općenito poboljšava kvaliteta života, raspoloženje i san.
Branje i sušenje šipka za čaj
Šipak se bere od rujna do studenog, no važno je da ne prezre. Kako bi se plodovi osušili, najjednostavnije ih je u jednom sloju staviti na čistu tkaninu na prozračno mjesto. Osušene plodove držite u papirnatoj vrećici. Prije pripreme čaja, zdrobite ih drvenim valjkom.
Nekim ljudima dlačice koje šipak sadrži stvaraju nelagodan osjećaj bockanja u ustima, pa ih valja ukloniti. U tom slučaju, ubrane plodove prerežite uzdužno, odstranite im sjemenke i dlačice, te osušite. Tako osušene, sitno izrežite ili usitnite valjkom i spremite u papirnatu vrećicu.
Nakon svega, vjerujem da sljedeći put kada budete šetali u prirodi, nećete nezainteresirano proći pokraj šipka. :)
šipak
šećer
cimet
štapić vanilije
muškatni oraščić
voda
Priprema:
- Zrele šipke operite i stavite u prikladnu posudu za kuhanje.
- Dolijte vodu tako da ona bude 2-3 cm iznad šipka.
- Kuhajte na umjerenoj vatri, uz često miješanje, dok plodovi ne omekšaju.
- Zgnječite ih kuhačom. Propasirajte smjesu koristeći pasirku, pa potom procijedite kroz gazu. Na ovaj način se uklanjaju koštice i dlačice šipka.
- Dobivenu smjesu kuhajte sa šećerom uz neprekidno miješanje. Na litru smjese ide pola kilograma šećera. Kuhajte dok se ne postigne konzistencija meda.
- Pri samom kraju dodajte sjemenke pola mahune vanilije, 1/4 čajne žličice svježe mljevenog muškatnog oraščića i 1/3 čajne žličice cimeta. Sve dobro promiješajte i maknite s vatre.
- Vrućim džemom punite vruće staklenke, prekrijte celofanom i zatvorite poklopcem.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....