"Ljudi me pitaju kako sam uspjela promijeniti svoj odnos prema jednoj od najvažnijih ljudskih aktivnosti - prehrani, a ja im odgovaram - jednostavno ti se treba dogoditi "klik" u glavi nakon kojeg više ništa nije kao prije. Meni se "klik" dogodio 2012. godine nakon što sam, igrom slučaja, među nekolicinom knjiga koje sam u knjižnici posudila za ljetni godišnji odmor pročitala knjigu "U 12 koraka do sirove hrane" Victorije Boutenko. Pojam "sirova hrana" nije mi ništa značio, knjiga nije bila beletristika kao ostatak knjiga koje sam držala u ruci, ali me vjerojatno zaintrigirala ideja da u tri tjedna, oslobođena stresa i obaveza, saznam nešto novo" kaže nam Tina Uglješić, autorica bloga o sirovoj i zdravoj hrani zelenarium.com.
Pozitivne promjene
Nakon toga počela je eksperimentirati sa sirovojedstvom, a iz dana u dan događale su se, kaže, pozitivne promjene u njezinu organizmu i u glavi, što se pretvorilo u razloge zbog kojih je odlučila početi pisati blog o finim, zdravim, sirovim obrocima. Blog je pokrenula prije tri godine, iz dana u dan puni ga privlačnim receptima popraćenim atraktivnim fotografijama i detaljnim opisima pripreme zdravih, sirovih doručaka, ručkova, međuobroka, večera, slastica. Naravno, svi do jednog spravljeni su od provjerenih, ekoloških, certificiranih namirnica iz domaćeg uzgoja.
Drugačiji pristup hrani
Tinin entuzijastičan pristup hrani prepoznali su mnogi pobornici zdrave prehrane pa ona sve češće organizira razne radionice spravljanja sirovih obroka, a s nama je podijelila nekolicinu njih.
Zavirite u obilje atraktivnih recepata na stranici www.zelenarium.com
Tini Uglješić možete se javiti i preko društvenih mreža Fecebook i Twitter ili na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
1 tikvica
2 male šalice indijskih oraščića (sirovih)
3/4 male šalice vode
1/3 male šalice prehrambenog kvasca (pahuljice od kvasca)
1 žličica limunova soka
kopar (svježi ili sušeni)
soli (po ukusu)
PRIPREMA:
- Sve sastojke osim tikvice ubacite u blender i miksajte dok ne dobijete kremasti umak. Ako vam se čini da je pregust, dodajte još malo vode kako bi se sve moglo smiksati.
- Tikvicu ogulite i narežite u obliku špageta. Ja nisam imala "mandolinu" kojom se dobiju lijepi, dugački rezanci pa je odlično poslužio i klasičan ribež (velike rupice).
- Dovoljno je da tikvicu okrenete dijagonalno, tako da ispadnu malo duži rezanci.
- Preljev prelijte preko tikvica i dobro promiješajte.
Ako vam se učini da su indijski oraščići preskupi, do polovice količine možete zamijeniti suncokretovim sjemenkama. No, okus je ipak najbolji ako koristite samo indijske oraščiće.
2 srednje tikvice
1/2 šalice sušenih rajčica
1 svježa rajčica
100 ml vode
1/2 češanj češnjaka
1 žlica prehrambenog kvasca
1/2 žličice sušenog origana
1/2 žličice meda
1 žličica jabučnog octa
1 žlica maslinova ulja
soli (po ukusu)
svježe mljeveni papar
PRIPREMA:
- Sušene rajčice možete namočiti u mlakoj vodi 20-ak minuta.
- Sve sastojke osim tikvice ubacite u blender i miksajte dok ne dobijete glatki umak.
- Napravite špagete od tikvice. Prije posluživanja ih posolite i začinite s malo maslinova ulja, promiješajte i pustite minutu-dvije da odstoje.
- Tikvice servirajte prelivene umakom.
Svježi bosiljak je bonus:)
300 ml vode
300 g tikvice (1 srednja), nasjeckana
60 g suncokretovih sjemenki (namočenih 2 sata ili preko noći)
1 manja rajčica
25 g sušenih rajčica (prethodno kratko namočenih u toploj vodi)
1 žlica sušenih mediteranskih začina po želji (ružmarin, origano, bosiljak i sl.)
1 žlica psyllium listića
SASTOJCI ZA PRELJEV:
150 g sirovih indijskih oraščića (namočenih preko noći)
2-3 lista svježeg bosiljka
sok polovice limuna
prstohvat soli
malo jalapeno papričice (po želji)
125 ml vode
OSTALI SASTOJCI ZA NADJEV:
kupus, mrkva, rajčica, rikula (ili druga zelena salata po izboru)
klice češnjaka (ili druge klice po izboru)
luk
PRIPREMA BURRITA:
- U blenderu miksajte sve sastojke osim psyllium listića dok ne dobijete glatku smjesu. Na kraju ubacite psyllium listiće i još kratko miksajte.
- Polovicu smjese izlijte na policu dehidratora (na papir za pečenje) i ravnomjerno rasporedite.
- Drugu polovicu rasporedite na drugu policu dehidratora.
- Dehidrirajte 7-9 sati na 42°C, okrenite i dehidrirajte još sat-dva.
- Prerežite svaki burrito napola i odložite u hladnjak do korištenja.
Ako nemate dehidrator, možete pokušati sa sušenjem u pećnici na 50°C. No, danas možete naći dehidratore već za 300-tinjak kuna, što vam se više isplati od potrošnje struje za sušenje u pećnici.
PRIPREMA PRELJEVA:
Ubacite sve sastojke u blender i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu.
SLAGANJE BURRITA:
Na burrito premažite preljev, na to slažite red nasjeckanog kupusa, red naribane mrkve, red rikule narezane na tanke trake, još jedan red preljeva, sitno nasjeckanu rajčicu, sitno nasjeckan luk i klice češnjaka. Zamotajte kao palačinku i spremite u posudu za užinu ili papirnatu vrećicu za sendviče ili odmah konzumirajte.
3 šalice mrkve
1 šaka sušenih rajčica
100 g zlatnog lana
4 žlice konopljina praha
2 šalice vode
1 žlica tamari umaka
50 g indijskih oraščića (prethodno namočenih 2 sata)
PRIPREMA:
- Nasjeckajte mrkvu na kockice. Umjesto svježe mrkve možete koristiti i pulpu koja vam je preostala od hladno cijeđenog soka. U tom slučaju bit će dovoljne 2 šalice pulpe.
- Od dvije šalice vode jednu iskoristite za namakanje sušenih rajčica. Neka voda bude topla. Namačite 10-ak minuta.
- Ubacite sve sastojke u blender (uključujući i sušene rajčice i vodu u kojoj su se namakale) i miksajte dok ne dobijete gustu smjesu. Ako je potrebno, možete dodati još malo vode.
- Na ladice dehidratora stavite papir pa rasporedite smjesu za tortilje. Navedene količine bit će dovoljne za 3-4 ladice dehidratora. Dehidrirajte 4 sata na 42°C, potom okrenite tortilje pa dehidrirajte još 2 sata. Ovisno o jačini dehidratora možda ćete morati produljiti vrijeme dehidriranja. Bitno je da se tortilje ne presuše kako biste ih mogli omotati oko nadjeva.
- Kada su tortilje gotove, prerežite svaku napola.
Pripremite ručak koristeći neki od svojih omiljenih nadjeva poput povrća s kremastim preljevom, nadjeva s mariniranim portabella šampinjonima i preljevom od avokada i divljih šparoga ili možda nadjeva s egzotičnim preljevom od paprike, đumbira i kurkume.
Tortilje koje niste odmah pojeli možete nekoliko dana čuvati u hladnjaku (u posudi ili umotane u papir).
2-4 sirove tortilje
ZA NADJEV:
rikula
5 smeđih šampinjona (portabella)
1-2 žlice shoyu ili tamari umaka
1 žlica maslinova ulja
ZA PRELJEV:
1 avokado
1 mladi luk
2-3 divlje šparoge
1 žličica limunova soka
1 žlica maslinova ulja
sol prema ukusu
PRIPREMA:
- NADJEV: Nasjeckajte gljive na kockice, prelijte umakom i maslinovim uljem i dobro promiješajte. Poslažite na ladicu dehidratora i dehidrirajte 15-20 minuta na 42°C kako bi pustile aromu. U međuvremenu nasjeckajte rikulu.
- PRELJEV: Avokado zgnječite vilicom, dodajte sitno nasjeckan mladi luk (i bijeli i zeleni dio), jako sitno nasjeckane šparoge, limunov sok, maslinovo ulje i sol te dobro izmiješajte. Odložite na stranu.
POSTUPAK: Položite tortilje na radnu površinu. Premažite preljevom od avokada, poslažite šampinjone pa rikulu i zamotajte.
SAVJET: Ako tortilje želite sačuvati za kasnije ili za sutra, nikako ih nemojte spremiti nadjevene jer će se od vlage iz nadjeva sve raspasti. Tortilje spremite u hladnjak odvojeno od ostalih sastojaka.
1 srednje velika tikvica
1 šalica indijskih oraščića (namočenih oko 2 sata)
1/2 šalice maslinova ulja
1 žličica limunova soka
1 češanj češnjaka
1/2 šalice listova bosiljka
1/3 žličice soli
na vrh noža kajenske paprike u prahu (po želji)
svježe mljeveni crni papar
crne masline i list bosiljka
PRIPREMA:
- Tikvicu ogulite i pomoću spiralizatora narežite tanke trakice poput špageta.
- Ostale sastojke ubacite u blender i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu za preljev. Vjerojatno ćete morati koristiti štap za miješanje. Ako imate slabiji blender, morat ćete više puta zaustaviti miksanje kako biste dobili jednoličan preljev.
- Preljev prelijte preko tikvica te ukrasite crnim maslinama i listovima bosiljka. Netom prije jela izmiješajte tikvice i preljev.
listovi sušene nori alge
tamari umak
wasabi
ZA NAMAZ:
1 šalica oraha (oko 2,5 dl)
1/2 avokada
1 crvena paprika
1 mali ljubičasti luk
1 žlica maslinova ulja
1 žlica limunova soka
1 žlica tamari umaka
1/2 žličice kurkume u prahu
ZA PUNJENJE:
mrkva
daikon
kupus
cikla
krastavac
paprika
PRIPREMA:
- Nasjeckajte avokado, crvenu papriku i ljubičasti luk.
- U multipraktik ubacite sve sastojke za namaz redoslijedom kojim su navedeni i miksajte dok ne dobijete ujednačenu, ali ne preglatku smjesu.
- Sve povrće za punjenje narežite na tanke trakice.
- List nori alge prerežite napola kao što je prikazano na slici. Položite ga na podlogu za izradu sushija koju ste prethodno omotali prozirnom plastičnom folijom, tako da list približite rubu podloge koji je bliži vama, s glatkom stranom alge prema dolje.
- Namaz nanesite u tankom sloju (0,5 cm), od sebe prema daljem rubu alge, ali tako da oko 2-3 cm gornjeg ruba alge ostane nepremazano.
- Po sredini namaza poslažite trakice povrća. Ako nemate sve navedeno povrće ili imate neko koje nisam navela, slobodno eksperimentirajte: klice, gljive, zelena salata, rikula, matovilac…
- Umočite prst u vodu te lagano navlažite nepremazani, gornji rub alge kako bi se na kraju dobro slijepilo.
- Presavinite algu od sebe prema gornjem rubu, prstima pritisnite gurajući punjenje prema sebi i prema dolje, tako da dobijete što čvršći smotuljak. Ako vam je slučajno na gornjem rubu izvirio namaz, uklonite sav višak, a ako ste pretjerali s količinom povrća, slobodno izbacite višak. U protivnom nećete moći zarolati, tj. nećete imati dovoljno ruba alge da sve slijepite.
- Za rezanje je ključan iznimno oštar nož kako biste dobili savršen rez. Razrežite napola pa od svake polovice izrežite tri komada.
- Ponovite postupke od 4. do 9. za svaku sljedeću rolu sushija, sve dok ne potrošite sastojke.
- Servirajte uz tamari umak i wasabi. Sojin umak ne koristim jer sadrži pšenicu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....