Artritis je bolest koju karakterizira upala zglobova i koja može u velikoj mjeri onemogućiti normalno funkcioniranje u životu. Oboljeli se nose s artritisom svakodnevno, no nije sve što se može učiniti samo držanje bolesti pod kontrolom s pomoću lijekova. Prehrana ima ključnu ulogu u kontroli artritisa jer neke vrste hrane mogu pogoršati simptome bolesti, dok ih druge mogu ublažiti.
Zašto je prehrana tako važna kod artritisa
Stara izreka kaže „Ono si što jedeš”, a to je naročito točno za oboljele od artritisa. Hrana koju konzumirate može djelovati ili kao lijek ili kao otrov za vaše upaljene zglobove. Shvatite li koja hrana djeluje kao okidač za artritis te može pogoršati simptome i upalu, možete učiniti mnogo za bolje držanje bolesti pod kontrolom. Vašem je tijelu potrebno gorivo da bi moglo optimalno funkcionirati, a kad je riječ o artritisu, postoje određene vrste hrane koje mogu izazvati upalu i povećati bol, kao što postoje i neke druge vrste hrane koje mogu smanjiti upalu, a samim time i bol. Obratite, stoga, pažnju na ovih pet glavnih prehrambenih krivaca za pogoršanje simptoma artritisa.
Visoko prerađena hrana i slatkiši
Istraživanje iz 2020. je pokazalo da su osobe koje su redovito konzumirale zaslađena pića imale povećan rizik za razvoj reumatoidnog artritisa. Sokovi i procesirana hrana često sadrže rafinirane šećere koji mogu djelovati kao okidač za upalu tako što potiču lučenje proupalnih citokina i proteina. Poznato je da upala može pogoršati simptome artritisa, no ona može doprinijeti i debljanju, a debljina i pretilost su usko povezani s razvojem osteoartritisa.
Mesne prerađevine i crveno meso
Istraživanja su pokazala da konzumacija mesnih prerađevina i crvenog mesa može uzrokovati povećanu razinu upale, povećano oticanje zglobova i pogoršanje simptoma artritisa. Nasuprot tome, prehrana bazirana prvenstveno na povrću ili veganska prehrana obiluju protuupalnim namirnicama te se pokazalo da smanjuju simptome artritisa i kroničnu upalu.
Namirnice bogate purinima
Osobama koje imaju dijagnosticiran giht liječnik obiteljske medicine ili reumatolog mogu preporučiti da izbjegavaju namirnice koje sadrže purine. Purini se, nakon konzumacije, pretvaraju u mokraćnu kiselinu, a nakupljanje mokraćne kiseline može dovesti do akutizacije gihta. Namirnice bogate purinom su
- iznutrice
- pivo i ostala alkoholna pića
- suhomesnati proizvodi i delikatesne mesne prerađevine, poput šunke, slanine, salama i slično
Masna i pržena hrana
Nisu sve masnoće iste. Neke dobre masti su nam potrebne, poput avokada, maslinovog ulja ili orašastih plodova, no prehrana bogata omega 6 masnim kiselinama, zasićenim mastima i trans mastima može pogoršati upalu i zdravlje općenito. Takve „loše” masti često su prisutne u prženoj i prerađenoj hrani.
Koja je hrana dobra za artritis
Ipak, sve ovo ne znači da ste prisiljeni izbaciti s jelovnika sve ono što volite. Postoji vrlo ukusna i ujedno hranjiva hrana koja ima protuupalna svojstva te može pomoći u ublažavanju simptoma artritisa:
- masna riba: losos, bakalar i pastrva
- zeleno lisnato povrće: špinat, kelj i blitva
- orašasti plodovi i sjemenke: bademi, orasi i lanene sjemenke
- bobičasto voće: kupine, borovnice, jagode, ali i trešnje
- maslinovo ulje
Odabir odgovarajućih namirnica može značiti veliku promjenu nabolje u kontroli artritisa. Uvođenje protuupalne prehrane i izbjegavanje namirnica koje djeluju kao okidači za simptome artritisa i upalu može pomoći u smanjenju učestalosti i težine napadaja i bolova.
Postoje neke namirnice i pića za koje je dokazano da pomažu u držanju artritisa pod kontrolom, ublažavanju simptoma i bolova. Među njima su đumbir i kurkuma koji imaju protuupalna svojstva. Mediteranska prehrana također dokazano pomaže kod kroničnih bolesti i zdravlja zglobova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....