Grožđice se dobivaju sušenjem grožđa na suncu dva do tri tjedna. Zahvaljujući enzimskim i neenzimskim procesima one tamne, pri čemu se razvijaju smeđi pigmenti.
Grožđice su bogate jednostavnim šećerima i mineralnim tvarima - kalijem, magnezijem i borom. Među fitonutrijentima ističu se katehini, izoflavoni i resveratrol.
Od sveg voća i orašastih plodova grožđice sadrže najviše izoflavona daidzeina i genisteina, koji zaštitno djeluju na srce i krvne žile.
Sve njene prednosti
Resveratrol je antioksidans protuupalnog učinka. Sprečava rak, a smanjujući stvaranje krvnih ugrušaka i opuštajući žile zaštitno djeluje na krvožilni sustav. Grožđice sadrže topljiva i netopljiva vlakna koja podupiru funkciju debelog crijeva. Tu su i fruktooligosaharidi, prebiotici koji su hrana poželjnim probiotičkim bakterijama u debelom crijevu. U grožđicama ima i tartaratne kiseline. Ne apsorbira se u tankom crijevu, već dolazi u debelo crijevo, gdje je bakterije fermentiraju do kratkolančanih masnih kiselina koje imaju pozitivan učinak na zdravlje debelog crijeva.
Smanjuje i rizik od raka debelog crijeva
Znanstvene studije upravo potvrđuju da konzumiranje grožđica povećava količinu tartaratne kiseline, vlakana i vode u stolici, što je omekšava. Time se pomaže defekacija i smanjuje mogućnost raka debelog crijeva. Grožđice pridonose regulaciji povišenog krvnog tlaka.
Koristan je i podatak da konzumiranje grožđica kao užine pridonosi osjećaju sitosti tijekom nekoliko sati. Iako su bogate glukozom, konzumiranje grožđica ne dovodi do njezina naglog dotoka u krv niti do hiperinzulinemije.
Ovo je nedvojbeno poželjan ishod, a može se zahvaliti prisutnosti fenolnih komponenti i vlakana koji usporavaju pražnjenje želuca, dolazak glukoze u crijeva i njezinu apsorpciju u krv. Zahvaljujući tome dovoljna je mala količina inzulina da glukoza uđe u stanice. Tako se pridonosi većoj učinkovitosti inzulina i boljoj osjetljivosti stanica na njega.
Zaboravite slatkiše
Nedvojbeno je poželjnije uzimati grožđice nego slatkiše i zaslađene napitke jer one rezultiraju manjim lučenjem inzulina, što je povoljno za ljude koji imaju šećernu bolest tipa II.
Grožđice pridonose i snižavanju masnoća te ukupnog i LDL kolesterola u krvi. Smanjuju oksidativni stres u organizmu, što sve zajedno pozitivno djeluje na zdravlje krvožilnog sustava.
Saznajte više o: Açaí bobicama, inka bobicama, brusnicama i aroniji.
- 200 g smeđeg šećera
- 200 g brašna
- 150 g maslaca
- 150 g zobenih pahuljica
- 150 g grožđica
- 2 jaja
- 1 čajna žličica praška za pecivo
- ½ čajne žličice sode bikarbone
- malo soli
Priprema:
- Pjenasto umutite šećer i maslac.
- Smjesi dodajte jedno po jedno jaje i sve pomiješajte.
- Posebno izmiješajte brašno, sodu bikarbonu, prašak za pecivo i sol te polagano dodajte smjesi s jajima.
- Na kraju umiješajte zobene pahuljice i grožđice.
- Tijesto oblikujte u dvije štruce, umotajte ga u prozirnu foliju i ostavite u hladnjaku najmanje jedan sat.
- Režite kriške debljine 1 do 1,5 cm, posložite ih u pleh za pečenje i pecite u pećnici na 180°C 12 do 14 minuta dok ne porumene.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....