Kamilica ima poseban miris i odmah ćete zapaziti kada joj se nađete u blizini. Ipak, iako lijepo izgleda i u vazi, radije je posušite i od nje napravite čaj.
 Foto: iStock
Svima je dostupna

Koliko često koristite kamilicu?

Taj mali bijeli cvijetak sa žarko žutim tučkom toliko je ljekovit da ga doista prerijetko upotrebljavamo. Sada kad je u punom cvatu ne bi bilo loše da izlet u prirodu iskoristite kako biste nabrali svježi stručak ovog ljekovitog cvijeća.

Ako šetate livadama ovih dana osjetit ćete poznati opojan miris - kamilica je u cvatu. Ta biljka služi protiv brojnih bolesti i tegoba, za unutrašnju i vanjsku upotrebu. Od nje se priređuju čajevi, kupelji, oblozi, a upotrebljava se za parenja i ispiranja. Sadrži azulen, eterično ulje koje smiruje.
Mnoge su biljke bijelih cvjetova sa žutim središtima slične ivančici nazvane kamilicom. Neke imaju listove sa širokim režnjevima, te pripadaju grupi titrica ili anthemisa.

Uzgojite je u vlastitom vrtu

Najčešće se koristi rimska kamilica koja se može uzgajati i u vlastitom vrtu. Posijte je ujesen ili u proljeće (vrstu s jednostavnim cvjetovima) ili posadite sadnice (vrstu s punim cvjetovima).
Iako cvjeta do kolovoza, cvjetove berite u lipnju. Za čaj se beru samo cvjetne glavice, a za kupelji cijela biljka. Preporučljivo ju je brati samo za suha i sunčana vremena. Suši se naglo u hladu i čuva na suhom mjestu da se ne navlaži. Dodirujte ju što manje da ne izgubi miris i s njim ljekovitu vrijednost. Za čaj ga prelijte kipućom vodom, ali ga ne pijte prevrućeg.

Antiseptik s toliko primjena

Djeluje protiv bolova, upala, nesanice, nervoze, slabe probave, kožnih bolesti. Kamilica je odlična protiv grčeva svih vrsta. Najčešće se upotrebljavaju topli oblozi protiv bolova. Kamilica otklanja kamence, ublažava žuticu, tegobe u prsima, teškoće s menstruacijom, uklanja gliste.
Parne kupelji od kamilice pomažu kod bolova u ušima, kod glavobolje, upaljenih sinusa, granuloma, bronhitisa. Kupelji bi trebale trajati oko 30 minuta.

Čaj smiruje želučane tegobe već nakon kratkotrajna redovita uzimanja, ako je riječ o upaljenoj sluznici ili čiru na želucu. Tom čaju možete dodati paprenu metvicu i matičnjak.

Foto: iStock
Čaj od kamilice pomaže kod mnogih tegoba - želučanih, menstrualnih, upale desni... A pomoći će vam i da se smirite kada ste uzrujani i zaspite ako vas muči nesanica.

Kamilica djeluje i kao dobar antiseptik. Upotrebljava se u oblozima ili za kupelji kod gnojnih rana i rana koje teško zacjeljuju. Na rane se može staviti i zdrobljena svježa biljka.
Za posvjetljivanje i jačanje kose prelijte dvije šake cvjetova kamilice sa litrom kipuće vode i koristite kod zadnjeg ispiranja.

Evo nekoliko pripravaka od kamilice koje možete napraviti sami (po receptima pokojnog redovnika Simona Ašiča, poznatog slovenskog travara):
  • ČAJ

1-2 žličice suhog cvijeta kamilice prelijte s 1/4 litre kipuće vode i nakon jedne minute procijedite. Ovaj čaj čisti rane, umanjuje boli i pomaže brzom zarastanju rana. Poslije vađenja zuba ili operacije njime grgljajte i ispirite usta.

  • KUPELJ

100 g kamilice ostavitee 10 sati u 5 litara hladne vode. Podgrijte i ulijte u kadu. Ova kupka ublažava bolove u ustima, očima i glavi i smiruje.

  • VINO

Šaku svježih glavica kamilice stavite u litru bijeloga vina. Ostavite tjedan dana dobro zatvoreno i potom procijedite. Ljekovito vino možete piti 1-2 čaše dnevno za sve navedene bolesti.

  • ULJE

Napunite bocu svježim i izmrvljenim glavicama kamilice i zalijte maslinovim uljem. Ostavite tri tjedna na suncu ili na toplome mjestu. Uljem masirajte otekline, uganuća, reumu i giht.

  • PRAH

Suhe glavice kamilice sameljite u prah koji pomiješajte s medom. Uzimaju se 1-2 velike žlice, ujutro i navečer.
Ovaj med razrjeđuje sluz u dišnim putevima.

09. siječanj 2025 06:56