Djelotvorno je kod moždanog, a sprečava srčani udar.
 Foto: iStock
Smilje od A do Ž

Sve o samonikloj kamenjarki - zlatu vrijednijem od onog pravog

Gotovo neugledni žuti cvjetovi imaju čudotvornu moć: vraćaju vrijeme unatrag, brišući s lica bore i tragove godina. Zato su nazvani besmrtnima (immortelle).

Upravo je naše smilje najcjenjenije na svijetu: među brojnim vrstama kvalitetom prednjače one koje rastu u mediteranskim krajevima (Helichrysum angustifolium i Helichrysum italicum), a ono ubrano na području južne Dalmacije i Hercegovine postiže najviše cijene na svjetskoj burzi kozmetike.

Iako je nekad Hrvatska bila veliki proizvođač eteričnog ulja smilja, danas se rijetki upuštaju u njegovu preradu nego se uglavnom izvozi cvijet. Kako broj berača svake godine rapidno raste, a oni beru i za kozmetičku industriju potpuno beskoristan nedozreli cvijet i čupaju biljku s korijenjem, radi očuvanja i oporavka staništa smilja Ministarstvo zaštite okoliša i prirode ne tako davno donijelo je odluku prema kojoj se napokon regulira berba smilja. Iako, nije da je to neke spriječilo u berbi bez dozvole i na nedozvoljenim lokalitetima.

Skupljanje je dopušteno samo na lokalitetu gdje je barem 30 do 50 posto grmova u punom cvatu, i to najviše dvije trećine pojedinog grma, samo nadzemni dio biljke, i to ručnim alatima, poput srpa, noža i škara, bez upotrebe motornih i mehaničkih pomagala.

Poput Pepeljuge

Ova naizgled opora, samonikla kamenjarka, koja niče u kršu i između stijena na neuglednim, pa i teško dostupnim mjestima i cvjeta unatoč morskoj slani, udarima vjetrova i vrelom suncu, oduvijek ženama daruje mladost i ljepotu. Njen cvat u kasno proljeće zapuhne nosnice zamamnim, slatkastim parfemskim notama koje podsjećaju na sijeno, toliko snažnim da se probija i kroz zatvorene prozore.

No, smilje nije snažno samo mirisom, nego i učinkom: dovoljna je samo jedna kap eteričnog ulja na 5 dag kreme da se uvuče u nosnice, ali i da mu osjetimo djelovanje na koži.

Njegova izvanredna svojstva u pomlađivanju i zdravlju kože itekako su iskorištena, a kreme za lice čiji je sastojak dosežu visoke cijene. Kako sadrži vrlo malo eteričnog ulja, treba ubrati tonu cvijeta da bi se dobila samo jedna litra eteričnog ulja. Ali, za razliku od drugih eteričnih ulja, svoja svojstva zadržava dugo vremena.

Čuva život

Smilje uz gorke tvari ftalide i flavonoide te spojeve poput nerola i neril-acetata, sadrži i skupinu zanimljivih spojeva italidiona, kojih gotovo i nema u drugim vrstama bilja. U kozmetičke svrhe se koristi cvijet, pogotovo za proizvodnju eteričnog ulja, a u fitoterapijske ponekad i zeleni dio biljke u cvatu.

Jeste li znali

Eterično ulje smilja dobro se slaže s uljem geranija, lavande, limete, nerolija, naranče, ylang-ylanga i kadulje.

Od davnina se zna da smilje održava vlažnost kože, čini je glatkom i mekom, te ublažava bore. Još su ga žene u drevnom Egiptu koristile za njegu u obliku macerata, hidrolata, pomada i krema.

U fitoterapiji se smilje tijekom stoljeća koristilo kao čaj ili tinktura (za probavu, želučane tegobe, protok žuči, dišne probleme), ali je njegova upotreba u tom smislu sredinom prošlog stoljeća zamrla. Šteta, jer ako je suditi prema recentnim, novijim znanstvenim istraživanjima, eterično ulje smilja ima brojne dobrobiti, zbog čega ga vrijedi imati u kućnoj ljekarni. Primjerice, smjesta će vam smanjiti bolove koji su posljedica grčenja, bilo da nastaju u probavnom traktu, mišićima, grudima, plućima ili trbuhu. Umasirajte ga na bolno mjesto ili ga inhalirajte, a redovita inhalacija djelovat će i preventivno.

Zahvaljujući svojstvu antikoagulanta može vam čak spasiti život sprečavajući srčani udar!

Ublažava i kašalj te simptome gušenja, pomaže iskašljavanju i izbacivanju sluzi iz bronhija, smanjuje razinu stresa i anksioznost, opušta i jača živčani sustav te štiti od neuroloških poremećaja, uključivši i one koji su posljedica starenja. Ima i antialergijsko djelovanje, pa za njim možete posegnuti čim osjetite prve simptome crvenila, gušenja, svrbeža, začepljenja nosa uslijed alergije, a iznimno je djelotvorno i protiv modrica (uključivši i stare, žuto-zelene). Kao i protiv krvnih ugrušaka, naročito nakon moždanog udara jer stimulira odgovarajuće enzime. Stoljećima se zna i za njegovo protuupalno djelovanje: snižava temperaturu, groznicu i smanjuje iscrpljenost organizma, a djeluje i na uzroke upale. Zacjeljuje rane, uklanja ožiljke i mrlje na koži, a možete ga nanijeti i na otvorene rane, posjekotine i opekline - kao zaštitu od infekcije.

Nema nuspojava

Nadalje, eterično ulje smilja potiče lučenje žuči i pomaže neutralizirati želučane kiseline, čime potiče probavu; kao detoksikator pomaže čišćenju jetre i neutralizira učinak nikotina i kafetina; kao diuretik potiče mokrenje, a pomaže i pri liječenju herpesa, cistitisa, artritisa, sinusitisa, kolitisa, neuralgija. Kako potiče rast, pogodno je i za djecu u razvoju. I dok je popis blagodati smilja podugačak, nije utvrđen nijedan njegov negativan učinak. Ipak, ne preporučuje se njegova samoinicijativna upotreba, bez razgovora s kvalificiranim aromaterapeutom, kao ni onima sa žučnim kamencima.

Više o smilju možete pročitati ovdje!

  • 10-15 kapi eteričnog ulja smilja
  • bočica od 10 ml
  • hladno prešano i nerafinirano ulje tamanua

Priprema:

1. Ukapajte ulje smilja u bočicu pa ulijte do vrha ulje tamanua i sve dobro izmiješajte.

2. Mažite oboljela područja dva do tri puta dnevno.

  • 15 ml biljnog ulja argana, hladno prešanog i nerafiniranog
  • 15 ml biljnog ulja ploda divlje ruže, hladno prešanog i nerafiniranog
  • 2-4 kapi eteričnog ulja smilja

Priprema:

1. Sastojke ulijte u bočicu i izmiješajte.

2. Nanosite ulje u tankom sloju, umjesto noćne kreme.

  • 2 čajne žličice smilja
  • 1,5 - 2 dl kipuće vode

Priprema:

1. Suho i usitnjeno smilje prelijte kipućom vodom.

2. Svježe spravljen uvarak pijte prije obroka jednom do dva puta dnevno, prema potrebi. Neka vas ne iznenadi njegov gorak okus.

  • 1 kg suhe biljke
  • 5 l etanola (45-postotnog)

Priprema:

1. Suho i usitnjeno smilje prelijte kipućom vodom.

2. Pijte jednom do tri puta dnevno u čaši vode, ne više od 4 ml.

Linker
02. studeni 2024 16:40